Tıp Bilimcisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir tıp bilimcisi, insan hastalıklarını araştırır ve insanlarda genel sağlığı iyileştirmek için bunları önlemek ve tedavi etmek için araştırma ve yöntemler yürütür. Belirli sağlık sorunlarını anlamak için çalışmalar tasarlar, klinik deneyler kullanır, deneyler geliştirir ve hipotezler oluştururlar. Çoğu tıp bilimcisi, örneğin kanser veya sinirbilim gibi belirli bir araştırma alanında uzmanlaşmıştır.

Nasıl Tıp Bilimcisi Olunur?

Bir tıp bilimcisi genellikle eğitimine kimya, biyoloji veya başka bir ilgili alanda lisans derecesi ile başlar. Lisans öğrencileri, fizik bilimi ve matematik gibi çok çeşitli dersleri almaya teşvik edilir. Ayrıca yayın için hibe veya araştırma bulguları yazarken gerekli olan yazma ve iletişim becerilerini geliştirecek ve geliştirecek dersleri takip etmek isteyecektir. Bunu tamamladıktan sonra, öğrenci genellikle doktora derecesine girer. Program.

Bazılarının doktora derecesini eşleştiren düello derecesi programları vardır. Tıpta diğer uzmanlık dereceleriyle, örneğin Diş Cerrahisi Doktoru veya Tıp Doktoru. Doktora Öğrenciler veri bilgileri veya proje tasarımı gibi araştırma yöntemlerine odaklanır. Düello derecesi olan kişi hem araştırma hem de klinik yetenekleri öğrenir.

Lisansüstü programlar hem orijinal araştırma hem de laboratuvar çalışmalarını vurgular. Tıp fakültesine devam ediyor, örneğin sınıflarda ve laboratuvarlarda 2 yıl geçiriyor ve mikrobiyoloji, biyokimya ve farmakoloji dersleri alıyor. Ayrıca bir ikamet programını tamamlamaları da gerekebilir.

Tıp Bilimcisinin İş Tanımı

Bir tıp bilimcisi, insanlara önleyici bakım yöntemleri bulmaya ve insan hastalıklarının tedavisini keşfetmeye yardımcı olur. Tıbbi örnekleri analiz ederek ve diğer testleri uygulayarak kanser gibi ölümleri içeren araştırmalar yaparlar. İnsan sağlığını iyileştirme hedeflerinde patojenlerin veya kronik ölümlerin nedenlerini ve tedavisini ararlar.

Diyet ve diyabet veya sigara ve akciğer kanseri gibi hastalıklar arasındaki bağlantıları veya bağlantıları aramak gibi ölümleri önlemeye yardımcı olmak için klinik araştırmalar veya programlar geliştirmede sağlık departmanları, doktorlar veya diğerleriyle birlikte çalışırlar veya nedenleri bulmalarına yardımcı olacak diğer bağlantılar, koruyucu sağlık önlemleri ve tedavi. İlaç potansiyelini, etkilerini ve ilaçların dağıtımına ve toplu üretimine izin veren dozları standartlaştırırlar. Tıbbi kullanım için araçlar tasarlayabilirler.

En Popüler:  Optisyen Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir tıp bilimcisi genellikle üniversitelerde yalnız çalışır ve ölçüm almak gibi destek görevlerinde öğrenci veya teknisyen ekiplerine liderlik eder. Bazıları laboratuvarlarda ve ofislerde çalışarak zamanlarının çoğunu verileri ve diğer bilgileri inceleyerek geçirirler.

Tıp Bilimcisi Kimdir?

Tıp bilimcileri, insan sağlığını iyileştirme arayışlarında, hastalıkların nedenini inceler ve onları önlemek ve tedavi etmek için yeni yöntemler denetler. Tıp bilimcileri, ilaçlar ve tıbbi cihazlar için birçok geliştirme aşamasını denetler. Örneğin bir hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için deneysel bir ilaç kombinasyonu geliştirebilirler… daha sonra etkililiğini test etmek için bir klinik araştırma tasarlayıp yönetebilir ve bir rapor yazıp bulgularını yayınlayarak sonuçlandırabilirler.

Seri üretim için yeni bir ilaç geliştirildiğinde, etki gücü, dozajlar ve kullanım yöntemleri için standartları belirlemekten tıp bilimcileri sorumludur. Ayrıca kuruluşlar için sağlık programları geliştirirler. Çalışmalarının çoğu, önde gelen teknisyen ekiplerini veya üniversite ortamlarında destek görevlerini yerine getiren öğrencileri içerir. Tıp bilimcileri, özel sektörde şirket onaylı araştırma projelerinde ve genellikle araştırmaları için fon elde etmek için hibe teklifleri yazdıkları hükümet ve üniversite pozisyonlarında çalışırlar.

Tıp bilimcilerinin çoğu tam zamanlı çalışıyor… hem veri ve raporları inceleyen ofislerde… hem de deneyler yapan laboratuvarlarda. Tehlikeli biyolojik numuneler ve kimyasallar ile çalışırken önlem alınmalıdır. Bazı tıp bilimcileri, doktora yerine veya doktora ek olarak tıbbi bir derece alırlar. Çoğunun biyoloji, kimya veya alakalı bir alanda lisans derecesi vardır.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Tıp Bilimcileri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-1042.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu