Tıbbi Cihaz Teknisyeni Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Tıbbi Cihaz Teknisyeni Nedir?

Tıbbi cihaz teknolojisindeki bir kariyer, tıbbi cihazların tasarlanması, takılması, oluşturulması ve bakımını içerir. Doğum kusurları, ampütasyon, hastalık, yaşlanma veya diğer nedenlerle uzuvlarını kaybedenler, ayak ve bacak teli, protez uzuv, kemer destekleri gibi tıbbi cihazları kullanma seçeneğine sahiptir. Tüm bunlar tıbbi cihaz teknisyenlerinin çalışmaları sayesindedir.

Tıbbi cihaz teknisyenleri, manuel üretim becerilerini tıpla ilgilenmeyle birleştirerek, protezler, ortezler ve diş telleri gibi tıbbi ürünler oluşturmak için çeşitli malzemeler kullanır. Kalıpları veya ölçüleri almak, aletleri üretmek, bunları hastaya uydurmak ve ayarlamak için doğrudan hastalarla birlikte çalışırlar ve sürekli olarak onarım yapma eğilimindedirler.

Tıbbi Cihaz Teknisyeni Ne Yapar?

Tıbbi cihaz teknisyenleri, ayak hastalıkları uzmanları, ortezler ve protezcilerin iş emirlerine ve özelliklerine göre uzuv protezleri, ortez ark destekleri ve eklem destekleri gibi tıbbi cihazları tasarlar, uygular ve oluşturur. Belirli bir iş için hangi materyallerin ve araçların uygun olduğuna karar verirler ve ayrıca gerekli ürünü oluşturmak için hastanın vücudunun dijital taramalarını kullanırlar. Tıbbi cihaz teknisyenleri, kaynak, oyma, taşlama veya kesme gibi imalat tekniklerini kullanarak, plastik veya diğer işçilik malzemelerini istenen şekil ve biçimde çalıştırırlar.

Tıbbi cihaz teknisyeni olarak kariyer, hem sağlık sektörü hem de teknoloji ile ilgilenen bireyler için çok uygun olabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre işlerin ortalamadan daha hızlı büyümesi beklendiğinden, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu alanda birçok kariyer fırsatı olmalıdır.

Tıbbi cihaz teknisyenlerinin sorumlulukları:

• Fabrikasyon formlarını okumak ve yorumlamak
• Çeşitli plastik desteklerin veya protez cihazların oluşturulması, şekillendirilmesi, lamine edilmesi ve dikilmesi
• Alçı kalıpların dökülmesi
• En son teknolojiler ve malzeme bilimleri ile güncel kalmak

En Popüler:  Genetik Danışman Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Diğer Görevler

• İnce ayar ve onarım işi
• Sarf malzemeleri sipariş etme ve envanter tutma
• Kalite kontrolünün sağlanması
• Tıbbi ekibin ayrılmaz bir parçası olarak iyi çalışmak

Tıbbi cihaz teknisyeni Nasıl Olunur?

Tıbbi cihaz teknisyenlerinin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Tıbbi cihaz teknisyeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Tıbbi Cihaz Teknisyeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Tıbbi cihaz teknisyenleri genellikle tıbbi malzeme üreticileri ve laboratuvarları için çalışır. Fakat bazıları özel bakım kliniklerinde ve hastanelerde çalışarak, hastalara yaralanmalar, doğum kusurları ve ampütasyonlarla başa çıkmada yardımcı olan cihazlara yönelik doktorların reçetelerini ve taleplerini yerine getirir.

Tıbbi Cihaz Teknisyenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu