Teknik Müdür: Görev Tanımı, Gereksinimler ve Kariyer Bilgileri

Bilgisayarları seviyorsanız ve iyi bir menajerseniz, teknik menajer olarak bir kariyer sizin için olabilir. Teknik yöneticiler, teknolojiyi kurumsal ortamda destekleyen ekipleri yönetmektedir. Ayrıca bilgisayar ağını çalıştıran ve güvenli olmasını sağlayan altyapıyı da destekleyebilirler.

Genel Bilgiler

Bilgisayar ve bilişim sistemleri (BDT) yöneticileri olarak da bilinen teknik yöneticiler, bir organizasyonda teknolojinin ön saflarında yer almaktadır. Takımlarının teknolojik gelişmelerinin şirketin hedefleriyle aynı hizada olmasını sağlamak için diğer bölüm yöneticileriyle birlikte çalışırlar. Bu profesyoneller genellikle bilgisayar teknolojisiyle alakalı bir alanda lisans derecesine sahip olmalıdır. Fakat bazı işverenler önlisans derecesi ve benzeri iş tecrübesi olan adayları kabul edebilir.

Eğitim Şartları Bilgisayar teknolojisi veya benzeri bir alanda lisans derecesi; Önlisansın önceki tecrübeyle derecesi de kabul edilebilir.
Diğer gereklilikler Esnek zamanlama ve güçlü iletişim becerileri
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* Tüm bilgisayar ve bilişim sistemleri yöneticileri için %11
Ortalama Maaş (2023)* Tüm bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri için TL 152.860

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Teknik Müdür İş Tanımı

Teknik yöneticiler, işyerlerinin genel gelişimi ve başarısı için bir bütündür. Bu BDT yöneticileri şirket yazılımı oluşturur ve ağlarının güvenliğini sağlar. Yazılım ve donanım kurulumunu ve yükseltmelerini yönetmenin yanı sıra, teknik yöneticiler bir kuruluşun iç ve dış sitelerini oluşturur ve sürdürür.

Teknik yöneticiler için uzun saatler ve sıkı son tarihler yaygındır. Meslek İstatistikleri Bürosu, yöneticilerin katı bütçeler içerisinde çalışması ve öngörülemeyen teknik problemlerle karşılaşması gerektiğinden esneklik ve iletişimin gerekli olabileceğine dikkat çekmektedir. Teknik yöneticilerin, MİB’e göre uzaktan veya uzak çalışanlarla iletişim kurması gerekebilir.

Görevler

Teknik müdürler ayrıca aşağıdakilerle görevlendirilebilir:

En Popüler:  Elektrikçi Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri
  • Bilgisayar veya diğer teknik zorluklarla kullanıcılara destek sağlama
  • Personel işe almak ve eğitmek veya işe alım kararlarını almak için yardım
  • Bilgi teknolojisi (BT) personelini denetleyin
  • Proje önerilerini düşünün ve uygulanabilirliği değerlendirin
  • Teknik ürünlerin geliştirilmesi için fikir üretin

Teknik Müdür Gereksinimleri

MİB bir lisans derecesi tercih edilirken, çoğu teknik yöneticinin sadece bilgisayar teknolojisine dayalı bir alanda lisans derecesine ihtiyaç duyduğunu belirtir. BDT yöneticileri, yönetim bilgi sistemlerinde (MIS) veya bilgisayar veya bilgi biliminde önemli olan dört yıllık bir programı düşünebilir. Bununla birlikte bazı yöneticiler bir önlisans derecesine ve iş deneyimine sahip pozisyonlarda bulunabiliyorlar, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ise işte genellikle eğitimlerine devam ediyor.

Sürekli eğitim, pazarlama, yönetim, finans ve veri tabanı ve sistem yönetimi gibi alanlarda ilgili kursları kapsayan teknoloji programına vurgu yapan bir İşletme Yüksek Lisansı aracılığıyla bulunabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), istihdam şansını artırabilecek belirli ürünlerle deneyim veya belgelendirme yoluyla ek uzmanlık kazanılabileceğini de not eder.

Teknik Müdür Kariyer Bilgisi

MİB, teknik yöneticilerin 2018’de yaklaşık 414.900 işten sorumlu olduğunu bildirmiştir. Teknik yöneticiler genellikle diğer büyük işletmeler ve kuruluşlar arasında finans, devlet ve üretim kurumları için müteahhit olarak çalışmaktadır. Büyüyen BT departmanları ile teknik yöneticilere duyulan ihtiyaç çok büyük ve MİB istatistikleri, BDT müdürü iş açılışlarının 2018’den 2028’e kadar %11 oranında artacağını tahmin ediyor. Tazminat sorumluluk ve uzmanlık miktarına göre değişir. BDT yöneticilerine göre 2018’de BDT yöneticileri ortalama 152.860 TL gelir elde etti.

Teknik müdürlerin bilgisayarla alakalı bir alanda lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Yüksek lisans derecesi bazı pozisyonlar için bir gereklilik olabilir ve kariyer gelişimine yardımcı olabilir. Teknik yöneticilerin iş büyüme görünümleri, MİB’e göre iş piyasasını bir bütün olarak geride bırakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu