Tamirci İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Tamirci İş Tanımı

Tamirci, çok çeşitli onarım ve bakım işleri yapan kişidir. Bunlar küçük elektrik ve sıhhi tesisat düzeltmeleri, boyama, küçük tadilatlar ve inşaat projeleri, cihaz onarımları ve bahçe bakımı gibi şeyleri içerebilir. Bir Tamirci, bir şirket için tesis bakım ekibinin bir parçası olarak çalışabilir veya serbest meslek sahibi olabilir ve genellikle ev sahipleri için serbest olarak çalışabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Tamirci içeren Genel Bakım ve Onarım İşçilerine yönelik talebin 2029’a kadar %8 artması bekleniyor.

Tamirci Görevleri ve Sorumlulukları

Bir Tamircinin günlük görevleri, bir kuruluş tarafından istihdam edilmelerine veya serbest çalışmalarına bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösterir. Bununla birlikte işle ilişkili birkaç ortak görev vardır. Bunlar:

Projeler İçin Teklif

Bir Tamircinin bir projeye başlamadan önce, müşteriye bir maliyet tahmini sağlaması gerekir. Bunu yapmak için, bir tamircinin görevi tamamlamak için gereken zamanı ve malzemeleri doğru bir şekilde değerlendirebilmesi önemlidir. Çok yüksek bir fiyat teklif ederse, müşteri başka bir yerde daha düşük bir teklif isteyebilir. Fakat fiyatı çok düşükse, işte para kaybedebilir.

Sorunları Giderme

Bir Tamirci bir sorunu çözmeden önce, arızanın neye neden olduğunu görmek için verilen makine veya ekipman parçasında sorun gidermeleri gerekir. Mekanik uzmanlıklarını sorunun nedenini bulmaya çağırıyorlar ve daha sonra onarım için hangi araçların ve malzemelerin gerekli olduğunu anlamak için problem çözme becerilerini kullanıyorlar.

Rutin Bakım Programlarını Takip Edin

Ticari bir ortamda çalışan tamirciler, gereksiz duruş sürelerini önlemek için genellikle makine ve tesisleri iyi çalışır durumda tutmak için rutin bir bakım programının uygulanmasından sorumludur.

En Popüler:  Takım Koordinatörü İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Tamirci Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Bir Tamircinin çeşitli görevleri yerine getirebilmesi için çok çeşitli teknik bilgi birikimi ve el becerisi olmalıdır. Tamirciler sürekli olarak elleriyle, hem el hem de elektrikli el aletlerini çalıştırıyorlar. Bu yüzden çekiç yapmak için çekiç, matkap, anahtar, testere ve benzeri aletler kullanmak için uygun teknikler konusunda eğitilmelidirler. Teknik bilgi söz konusu olduğunda, Tamirciler buzdolapları, fırınlar, tuvaletler, lavabolar, duşlar, çim biçme makineleri ve evin etrafında bulunabilecek diğer herhangi bir ekipman gibi temel ev eşyaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu yeteneklere ve bilgi alanlarına ek olarak Tamirciler iş bulmak için aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duyarlar.

  • Mekanik zift kullanarak makine ve ekipman arızalarının teşhisi
  • Müşterilere keşif soruları sorma ve verilen bir arıza hakkında bilgi toplamak için aktif olarak cevapları dinleme
  • Çeşitli el ve elektrikli aletler kullanarak onarımlar için bir eylem planı oluşturma ve uygulama
  • Tahminleri hesaplamak ve nihai faturaları oluşturmak için finansal zekayı kullanma
  • Rutin önleyici bakım protokolünün hazırlanması ve uygulanması

Tamirci Eğitim ve Öğretim Süreci

Tamirci olarak iş bulmak için gereken tek örgün eğitim lise diplomasıdır. Bir Tamircinin bilgisinin çoğu kendi kendine öğrenme yoluyla gereklidir. Çeşitli el ve elektrikli aletleri kendi projelerinde kullanarak ve zanaatlarını mükemmelleştirmek için kendilerine götürerek nasıl kullanacaklarını öğrenirler. Bazı işverenler, yeni işe alımların bu teknikleri deneyimli bir tamirciden öğrenebileceği çıraklıklar sunabilir.

Tamirci Maaşı

MİB’ye göre Tamirci içeren Genel Bakım ve Onarım İşçileri için ortalama maaşı 36.940 TL’dir. En yüksek kazanan kesim 60.000 liradan fazla kazanırken, en düşük kazanan kesim 22.000 liradan az kazanıyor.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

İşte bir Tamirci olmak hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazı yararlı kaynaklar.

En Popüler:  Baş Öğretmen İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Birleşik Tamirci Derneği – Birleşik Tamirci Derneği, ülke genelinde istihdam oranını ve çalışma şartlarını iyileştirmeye kendini adamıştır. Üyeler için düzenli olarak güncellenen bir blogun yanı sıra diğer dijital kaynaklara da sahiptirler.

Aile Tamircisinin Editörlerinin Tamamladığı Kendin Yap El Kitabı – Aile Tamircisi, kendin yap onarımlarına yönelik bir dergi ve bu kitap her türlü ev onarımının tam bir derlemesidir. Yüzlerce farklı onarım için talimatlara eşlik eden 3.000’den fazla fotoğraf var.

Tamirci ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Otomatik Hasar Değerleme Uzmanı
  • Tesis Bakım Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu