Plastik Cerrahı İş Tanımı ve Maaşları – 2023

Plastik Cerrah İş Tanımı

Plastik cerrahlar insan vücudunu büyük bir hassasiyet ve özenle onarır ve yeniden şekillendirir. Rekonstrüktif veya estetik cerrahi olmak üzere iki uzmanlık alanından birini takip edebilirler. Rekonstrüktif plastik cerrahlar yaralanmaları ve kusurları onarırken kozmetik plastik cerrahlar hastanın fiziksel görünümünü geliştirmek için elektif prosedürler kullanırlar. Tıp doktorları olarak plastik cerrahlar, yüksek stresli durumlarda bile sağlam kararlar verebilen doğal liderlerdir. Hastanelerde çalışan plastik cerrahlar genellikle doğrudan bölümlerinin başına rapor verirler. Fakat birçoğu bazı ameliyatları gerçekleştirecekleri bir hastaneyle ilişkilerini sürdürürken kendi uygulamalarını açmayı tercih eder.

Plastik Cerrahın Görevleri ve Sorumlulukları

Eğitim ve araştırmadan tıbbi felsefe ve hedeflere kadar iki plastik uzmanlık arasında birçok farklılık vardır. Fakat kozmetik ve rekonstrüktif cerrahlar ortak günlük sorumlulukları paylaşırlar. Bu görevlerden bazıları şunlardır:

Hastaları Değerlendirin

Plastik cerrahlar tedaviden önce her zaman konsültasyon yaparlar. Bu randevular bir hastanın ihtiyaçlarını değerlendirmek, tıbbi geçmişleri ve önceden var olan koşulları gözden geçirmek ve cerrahi riskleri tartışmak için kullanılır. Açık ve kapsamlı değerlendirmeler plastik cerrahların hastalarına en uygun tedavi planlarını seçmelerine yardımcı olur.

Cerrahi ve Cerrahi Olmayan Operasyonlar Yapın

Plastik cerrahın asıl sorumluluğu cerrahi ve cerrahi olmayan prosedürleri uygulamaktır ve işi yapmak için çeşitli onarıcı ve rekonstrüktif teknikler kullanırlar. Kozmetik plastik cerrahlar genellikle göğüs büyütme ve yüz germe yaparlar. Rekonstrüktif plastik cerrah kraniyofasiyal cerrahi, el cerrahisi, mikrocerrahi ve yaraları onarmak için diğer teknikler.

Reçeteli İlaçlar

Prosedüre bağlı olarak hastalar ameliyattan önce veya sonra reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyabilirler. Plastik cerrahlar en son ilaçlar ve bunlarla ilişkili riskler konusunda güncel kalmalıdır. Ağrı kesiciler, ameliyattan sonra enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan antibiyotikler sıklıkla reçete edilir.

En Popüler:  Müzik Yapımcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Hasta Takibi

Plastik cerrahın hastalarına karşı sorumluluğu ameliyattan sonra bile devam eder. Yara ve kesiklerin düzgün iyileştiğini kontrol etmek için takip muayeneleri planlarlar. Bu randevular ayrıca dikişleri çıkarmak, hastalara sağlık ve sağlıklı yaşamın nasıl sürdürüleceğini öğretmek ve devam eden soruları veya endişeleri ele almak için kullanılır.

İdari Görevler

Bir hastanın tıbbi geçmişini kaydetmek ve kayıtlarını gerçekleştirilen herhangi bir hizmetle güncellemek de bir diğer önemli sorumluluktur. Bunlar hassas belgelerdir, bu nedenle plastik cerrahlar hastayı gizli tutmak için kayıt tutma politikalarına veya düzenlemelerine uymalıdır.

Plastik Cerrah Nasıl Olunur?

Plastik cerrahi hasta ile ilgilidir. Bu alanda başarılı bir kariyer, keskin sosyal yeteneklere ve gerekli eğitim yıllarının üstünde güçlü bir etik anlayışına bağlıdır. Araştırmadaki ilerlemeler, eğitimin ömür boyu süren bir uğraş olduğu anlamına gelir. Fakat doktora ve ikamet eğitimini tamamladıktan sonra plastik cerrahlar aşağıdaki yeteneklere sahiptir:

 • Cerrahi teknikler –plastik cerrahlar, implante edilebilir cihazların kullanımı, mikrocerrahi, flep cerrahisi, deri greftleme ve doku genişlemesi gibi düzinelerce cerrahi teknik kullanır
 • Yara tedavisi- plastik cerrahi, bir araba kazasında meydana gelen yanıklar veya yaralanmalar gibi karmaşık yaraların kapsamlı bilgisini gerektirir. Bu yaralanmalar tedavi edildikten sonra, plastik cerrahlar iyileşmeyi desteklemek için yara yönetimi tekniklerini (temizlik, cilt kapatma ve yara örtüsü) kullanır.
 • El becerisi- hassas, riskli prosedürler plastik cerrahların parmakları, kolları ve elleri ile hassas ve koordineli hareketler yapmasını ister
 • Stres toleransı –ameliyathaneler genellikle yüksek stresli ortamlardır. Fakat başarılı plastik cerrahlar baskı altında serin kalarak hassasiyeti ve doğruluğu korur
 • Hastaya karşı tutum –plastik cerrahi, hasta sağlığı ve yaşam kalitesinin en yüksek öncelikler olduğu, merhametin önemli karakter özellikleri olduğu hizmet odaklı bir alandır.
 • Akıl yürütme yetenekleri –plastik cerrahlar bilgiyi sentezlemek ve hastanın tedavisi ve bakımı hakkında bilinçli kararlar vermek için hem endüktif hem de tümdengelimsel akıl yürütmeyi kullanırlar
En Popüler:  Kimya Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Plastik cerrahlar, prosedür türüne bağlı olarak çeşitli araçları kullanırlar. Fakat bazı yaygın olanlar şu maddeleri içermektedir:

 • Özel aletler (forseps, makas ve emme bileşenleri gibi)
 • Tıbbi yazılım (AdvancedMD veya diğer tesis yönetim yazılımı)
 • Görüntüleme yazılımı (Mirror veya diğer görüntüleme yazılımı)

Plastik Cerrah Eğitimi ve Öğretimi

Plastik cerrah olmak, lisans derecesi ile başlayan uzun bir yolculuktur. Aday plastik cerrahlar herhangi bir lisans eğitimine devam edebilir. Fakat tıp öncesi öğrenciler biyoloji, kimya ve fizik ön koşullu dersleri tamamlamak zorundadır. Tıp fakültesi genellikle dört yıl sürer. İlk iki yıl sınıf çalışmalarına ve laboratuvarlara odaklanırken, son iki yıl doğrudan doktor gözetiminde hastalarla çalışmak için harcanmaktadır. Tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra, gelecekteki plastik cerrahlar, yara yönetimi, cerrahi teknikler ve etik cerrahi standartları hakkında bilgi edindikleri üç ile yedi yıllık bir cerrahi rezidansı tamamlamalıdır. Uzmanlık programlarını tamamladıktan sonra, plastik cerrahlar uygulamadan önce uygun lisans ve kurul sertifikalarını almalıdır.

Plastik Cerrah Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Mayıs 2019’da, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), cerrah için ortalama maaşın 206.920 TL olduğunu bildirdi. Maaş büyük ölçüde uzmanlık temelinde değişebilir. Fakat cerrahların çoğunluğu yılda en az 208.000 TL kazanır. 2029 yılına kadar ortalama 106.500 yeni cerrahi iş eklenecek ve bu da ortalama %15’lik bir büyüme oranına eşit olacaktır.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Plastik cerrah olma hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu kaynaklar sizi doğru yolda başlatmanızı sağlayacaktır:

Amerikan Cerrahlar KolejiACS 1913 yılında kuruldu ve cerrahi bakımı geliştirmeye adanmış

Komplikasyonlar: Cerrahın Kusurlu Bir Bilim Üzerine Notları – Atul Gawande tarafından yazılan bu kitap, plastik cerrahın kariyer tercihi olarak plastik cerrahinin ayrıntılı bir açıklamasını sunar.

Tıbbi Uzmanlık Seçimi için Ultimate Guide, Üçüncü Baskı – Brain Freeman, hangi tıbbi kariyer yolunun kendileri için doğru olduğundan emin olmayan herkes için bu yararlı kariyer kılavuzunu yazdı

Amerikan Osteopatik Cerrahlar Koleji – 1927 yılında kurulan ACOS, plastik cerrahlar için sürekli eğitim ve liderlik gelişimi sağlar

Plastik Cerrah ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Plastik cerrah
 • Genel cerrahi
 • Cerrah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu