Hostes İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Hostes İş Tanımı

Daha sıklıkla Uçuş Görevlileri olarak adlandırılan Hostesler, havayolu yolcularının güvenliğini ve konforunu sağlar. Yemek ve içecek hazırlar ve servis eder, önemli güvenlik politikaları ve kuralları iletir ve uçuş sırasında uçağın içini korumasına yardımcı olurlar.

Hostesler, denetleyici bir uçuş görevlisi tarafından yönetilen bir ekipte çalışırlar. Uçuş ekibinin geri kalanıyla işbirliği yaparlar ve ayrıca yardımcıları olarak hizmet ederler. Hemen hepsi büyük havayolları için çalışıyor. Fakat kiralanmış uçuş şirketleri için bir avuç iş. Ortalamadan daha yavaş olan Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre pozisyonun önümüzdeki on yıl içinde yaklaşık %2 oranında büyümesi bekleniyor.

Hostes Görevleri ve Sorumlulukları

Güvenli ve konforlu bir hava yolculuğunu başarıyla kolaylaştırmak için, bir Hostes birçok farklı görevi yerine getirir. Bu temel görev ve sorumlulukları belirlemek için Hostes iş ilanlarını analiz ettik.

İç Kabin Bakımı

Hostes, uçuş sırasında kabini korur ve uçağın koltuk sorunları, banyo malzemelerinin yeniden stoklanması ve uçak içi eğlence sistemlerinin işletilmesi gibi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Yatılı Asist

Hostesler biniş işlemine yardımcı olurlar. Yolcuları uçağa çağırıyor ve kalkış zamanlarını karşılamak için sürecin düzenli ve hızlı olmasını sağlıyorlar. Yolcuların koltuklarını bulmalarına ve biniş sürecinde özel istek veya ihtiyaçlara yardımcı olmalarına yardımcı olurlar.

Kalkış ve İniş Kabini Hazırlayın

Pilotlara kalkış ve iniş sürecinde yardımcı olmak için hostes, tüm yolcuların kurallara ve düzenlemelere göre güvenli bir şekilde oturmasını sağlar. Tüm güvenlik bilgilerini, kurallarını ve düzenlemelerini kalkıştan önce yolcularla paylaşırlar ve uçuş boyunca uyumlu olmalarını sağlarlar. Daha sonra uçağın zamanında ve düzenli olarak kalkışa çıkarılmasına yardımcı olurlar.

En Popüler:  Öğrenci Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Yiyecek ve İçecek Servisi

Uçuş boyunca Hostes, yolculara içecek, hafif atıştırmalıklar ve yemekler sunarak kabine hizmet vermektedir. Hem yiyecek hem de içecek hazırlar ve servis ederler ve mümkün olduğunda özel veya ek taleplere cevap verirler.

Hostes Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Hostesler, müşteri hizmetlerine odaklanan büyük iletişimcilerdir. Fakat koşullar gerektirdiğinde, bir uçağın kabininde düzen ve güvenliği sağlamak için yetkili bir rol üstlenirler. Bu genel beceri ve özelliklere ek olarak işverenler Hostesleri aşağıdaki beceri ve niteliklere sahip olarak arıyorlar.

Ana beceriler: Baktığımız iş ilanlarına dayanarak, işverenler bu temel yeteneklere sahip Hostesleri istiyorlar. Hostes olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdakilere odaklanın.

 • Geçerli bir pasaport ve uluslararası seyahat edebilme
 • Uçak tesislerinin kullanımı ve işletilmesi için boy ve kilo gereksinimlerini karşılama
 • Kapsamlı bir geçmiş kontrolünden geçebilme
 • Oldukça esnek bir program üzerinde çalışma becerisini göstermek
 • Ücretsiz bir eğitim programına katılabilme ve geçebilme

Gelişmiş beceriler: Birçok işveren aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Hostes araç kutunuza ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

 • Ek dilleri bilmek
 • Havayolu endüstrisi deneyimi
 • Müşteri hizmetleri veya konaklama deneyimi

Hostes Soru-Cevap

Bir kariyeri Hostes veya Hostes olarak mı düşünüyorsunuz (her ikisi de bu günlerde Uçuş Görevlisi olarak biliniyor)? Uçuş Görevlisi Kariyer Rehberi’nin yazarı Tim ile bu iş hakkında konuştuk. İşte bize söyledikleri.

Uçuş Görevlisi olmanın en faydalı tarafı nedir?

İşin esnekliği. Her gün farklı: farklı yerler, farklı yolcular, farklı ekipler. İş planlaması, herhangi bir 9 ile 5 işten tamamen farklıdır ve zaman ayırma gereksinimlerinize uyacak şekilde taşınabilir.

Uçuş görevlilerinin karşılaştığı en büyük zorluk nedir?

Beyinlerini bagajlarıyla kontrol etmiş gibi görünen çok sayıda yolcu ile ilgilenmek. Birçoğu, bir uçakta işlerin nasıl çalıştığı konusunda genellikle ipucu vermez (ipucu: tıpkı uçak dışındaki şeyler gibi çalışır.

En Popüler:  Kat Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Her gün hangi beceriyi kullanıyorsun?

Diplomasi ve küçük bir alana sıkışan kitlelerle başa çıkmak için sabır.

Bu işte kim başarılı olur?

Kolay giden, esnek, sabırlı ve açık fikirli biri. Çok yapılandırılmış ve kontrol sorunları olan yeterince Uçuş Görevlisi zaten var.

Birisi Uçuş Görevlisi olarak kariyere nasıl hazırlanmalıdır?

Herhangi bir yabancı dil becerisini uygulama; eğer hala okuldaysa, sosyoloji, coğrafya, güncel olaylar, psikoloji gibi konularda uzmanlaşmak. Bir burger ekleminde çalışıyor olsa bile, bir halkla temas alanında çalışın. Mülakata getirebileceğiniz en iyi deneyimdir.

İnsanların Uçuş Görevlisi olmayla ilgili yanlış anlamaları var mı?

Birçok insan, film yıldızlarına kahve sunmakla ilgili olduğunu düşünüyor. Paris’e vardıklarında istedikleri kadar kalabileceklerini düşünüyorlar. Yaşayan bir ücretle başlayacaklarını düşünüyorlar. Eğitimden hemen sonra Avrupa ya da Asya’yı uçuracaklarını düşünüyorlar. Birçoğu, eğitimin 9 hafta kadar sürebileceğini fark etmiyor ve stajyer, eğitim sırasında her zaman ödenmiyor.

Hostes İş Kaynakları

Bir kariyeri Hostes olarak keşfetmeye devam etmenize yardımcı olacak en iyi endüstri kaynaklarını bulmak için İnternet’te arama yaptık. Düşünce liderlerinden endüstri gruplarına kadar bu liste öğrenme, bağlantı kurma ve katılım fırsatları ile doludur.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Uçuş Görevlisi Yaşamı – Uçuş görevlileri için ipuçları ve tavsiyeler

Dubai Günlükleri – Dubai merkezli bir uçuş görevlisinin hikayeleri

Endüstri Grupları

Profesyonel Uçuş Görevlileri Derneği – Büyük bir uçuş görevlisi organizasyonu

Uçuş Görevlileri Derneği – Uçuş görevlileri için en büyük dernek

Birleşik Uçuş Görevlileri Derneği – Dünya çapında uçuş görevlileri için organizasyon

Hostes Kitapları

Seyir Tutumu – Uçuş görevlilerinden mürettebat ve yolcuların hikayeleri

Uçuş Görevlisi Olmak İçin Gerekli Kılavuz – Uçuş Görevlisi olmak için kapsamlı bir rehber

Hostes ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Hostes
 • Kurumsal Uçuş Görevlisi
 • Uçuş görevlisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu