Analist Programcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Analist Programcısı İş Tanımı

İkili bir rol oynayan Analist Programcısı, bir şirketin hem bilgi sistemlerini hem de program uygulamalarını analiz edecektir. Büyük veri kümelerini iş sorularını yanıtlamak için manipüle eder ve analiz ederler ve ardından sonuçları belgelendirir ve müşteriler için yeni ve güncellenmiş yazılım programları ve ürünleri tasarlamak ve yazmak için kullanırlar. Bazen bu ürünler için sürekli destek sağlayarak müşteri standartlarını karşılamalarını sağlarlar.

Analist Programcıları genellikle şirketin programcılarının üzerinde çalışırlar. Büyük çoğunluğu bilgisayar sistemleri tasarımı veya ilgili hizmet endüstrilerinde çalışmaktadır. Bu çalışma uzaktan kolayca gerçekleştirilebilir ve bunların çoğu gelişmekte olan ülkelere yaptırılmıştır. Bu yüzden Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre alanın ABD’de 2025 yılına kadar %8 oranında azalması bekleniyor.

Analist Programcısının Görevleri ve Sorumlulukları

İş gereksinimlerini karşılayan uygulamaları ve yazılımları programlamak için bir Analist Programcısı birçok farklı görevi yerine getirir. Bu temel görev ve sorumlulukları belirlemek için Analist Programcılarının iş listelerini analiz ettik.

Verileri Yönet

Analist Programcılar, programlama yoluyla yönettikleri ve işledikleri büyük veri kümeleriyle çalışırlar. Bu veri kümelerini analiz ederler ve bir şirketin verimsizliklerini, yanlışlıklarını ve diğer sorunları özetleyen raporlar sunarlar ve iş çözümleri ve pazar odaklı sonuçlar geliştirirler.

Yazılım Geliştirme

Diğer programcılarla ortaklık yapan Analist Programcı, yeni program ve uygulamaların tasarlanmasına, geliştirilmesine ve uygulanmasına yardımcı olur. Bu durum şirket içi yazılım veya satış amaçlı yazılım geliştirmeyi içerebilir. Ayrıca yeni yazılımın test ve hata ayıklamasını da yöneterek, programlama ekibine teknik sorunlara yanıt veren önerilerde bulunurlar.

En Popüler:  Personel Koordinatörü Nedir ve Kimdir? ve Maaşları - 2023

Mevcut Yazılımı Değiştirin

Programların müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesini sağlamak için Analist Programcısı mevcut yazılımı sürekli olarak takip etmeli ve güncellemelidir. Bu durum bir programı tamamen yeniden tasarlamak için küçük değişiklikler ve yazılım geliştirmeleri içerebilir. Teknoloji değiştikçe ve müşteriler geliştikçe ürünleri de değişecek.

Projeleri Yönet

Analist Programcıları, bireysel yazılım projelerinin birçok yönünü denetlemekten sorumludur. Yeni projeler için talepleri inceler ve mevcut programlar için değişiklikler yapılmasını önerirler. Yeni projeleri veya iyileştirme taleplerini değerlendirirken, proje maliyetini, zaman çizelgesini, hedeflerini ve fizibilitesini belirlemeli ve ardından tamamlanarak projeyi denetlemelidir. Genellikle aynı anda birden fazla projeyi yönetirler.

Analist Programcı Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Başarılı olmak için Analist Programcıları çok güçlü nicel ve analitik yeteneklere sahip olmalıdır. Programlama ve veri analizi görevlerine ek olarak programları yönetir ve iş çözümleri geliştirirler. Bu yüzden aynı zamanda mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip olmalı ve iş fikirli olmalıdırlar. Analist Programcılarının ekipler halinde çalışabilmeleri ve önemli son teslim tarihlerini karşılayabilmeleri önemlidir.

Ana beceriler: Baktığımız iş listelerine dayanarak, işverenler bu temel yeteneklere sahip Analist Programcılarını istiyor. Analist Programcısı olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdakilere odaklanın.

 • Minimum HTML, CSS, JavaScript kodlama
 • Microsoft Office’te yeterlilik gösteriliyor
 • Veritabanı yönetimi becerilerini göstermek
 • SQL deneyimine sahip olmak
 • Güçlü nicel becerilerin geliştirilmesi

Gelişmiş beceriler: Birçok işveren aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Analist Programcı araç kutunuza ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

 • Proje yönetimi deneyimi
 • Şirket sistemlerine aşinalık
 • Ek programlama dillerinde yeterlilik

Analist Programcı İş Kaynakları

Analist Programcısı olarak bir kariyeri keşfetmeye devam etmenize yardımcı olacak en iyi endüstri kaynaklarını bulmak için İnternet’te arama yaptık. Düşünce liderlerinden endüstri gruplarına kadar bu liste öğrenme, bağlantı kurma ve katılım fırsatları ile doludur.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

En Popüler:  Veritabanı Programcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Scott Hanselman – Popüler programlama blogu

Kodlayan Kadınlar – Kadınlara odaklanan programlama hakkında bir blog

Endüstri Grupları

AITP – BT Uzmanları Derneği

Analist Programcı Kitapları

HTML, CSS, JavaScript ile Web Tasarımı – Etkileşimli Ön Uç Geliştirme Kılavuzu

Programlama: Yeni Başlayanlar İçin Bilgisayar Programlama – Java, SQL ve C++ temelleri

Programlama: C++ Programlama – Yeni başlayanlar için C++ öğrenme

Analist Programcısı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Analiz programcısı
 • Sistem analizcisi
 • Bilgisayar programcısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu