Eğitim ve Gelişim Müdürü İş Tanımı ve Maaşları

Eğitim ve Gelişim Müdürü İş Tanımı

Şirketler, çalışanlarının becerilerini artırmak için öğrenme ve gelişim yöneticileri tutarlar. Özellikle günümüzün sürekli değişen küresel ekonomisinde kuruluşlar, ilgili ve hızlı çalışan işçilere bağımlıdır. Öğrenme ve geliştirme yöneticileri, sunum yapan konuları, atölyeleri, online kursları ve ilgi alanlarını veya yetenekleri kapsayan diğer öğretim araçlarını bulmada mükemmeldir. Öğrenme ve geliştirme yöneticileri genellikle bir ofis dışında tam zamanlı olarak çalışırken, iş, satıcılarla buluşmak veya şube konumlarındaki öğrenme faaliyetlerini denetlemek için seyahat gerektirebilir.

Eğitim ve Gelişim Müdürü Görevleri ve Sorumlulukları

Bir öğrenme ve geliştirme yöneticisinin sorumlulukları endüstri, kaynaklar ve çalışan sayısı gibi faktörlere bağlı olarak değişecektir. Analiz ettiğimiz listelere dayanarak, bu temel görevlerin öğrenme ve gelişim yöneticilerinden beklenenleri:

İhtiyaçları Anlayın

Eğitim çok pahalı ve rastgele eğitim kararları vermek için çok değerli. Öğrenme ve gelişim yöneticileri, genel hedefler oluşturmak ve daha sonra eğitimi uygun şekilde hizalamak için diğer liderlerle birlikte çalışır. Bu yöneticiler eylem planlarını belirlemek için aşağıdaki soruları sorabilirler. Kuruluş, yeni işe alımlar için işe alım deneyimini daha ilgi çekici hale getirmek istiyor mu? BT departmanı büyüme için hangi spesifik teknoloji becerilerini dikkate alıyor?

Eğitim Yöntemlerini Uygulama

Bilgi, öğrenme ve geliştirme yöneticileri ile donatılmış çalışanların istenen eğitimi almasının yollarını bulur. Sunum yapmak, işçilere atölye göndermek veya e-öğrenme sunmak gibi seçenekleri inceliyorlar ve hangilerinin en etkili ve bütçe dahilinde olduğunu belirlemekteler.

Analiz Yöntemleri

Gelecekteki kararları daha iyi verebilmek için öğrenme ve gelişim yöneticileri farklı eylemlerin nasıl çalıştığına bir göz atarlar. Hangi yöntemlerin en iyi yatırım getirisini sağladığını, ne kadar insanın öğrendiğini ve katılımcıların ve yöneticilerin memnuniyet düzeyini inceler.

Gözetim Personeli

Öğrenme ve gelişim yöneticileri personeli istihdam eder ve eğitir. İşlerin yapılmasını sağlamak için görevler atar ve performansı izlerler.

Eğitime Devam Et

Öğrenme ve gelişim yöneticileri yaşam boyu öğrenenlerdir. Hizmetlerini sürekli iyileştirmek için sektördeki yeni fikirlerin ve trendlerin üstünde durmaktadırlar.

Eğitim ve Gelişim Müdürü Olmak İçin Gerekli Beceriler ve Özellikler

İyi öğrenme ve gelişim yöneticileri, başkalarıyla çalışmaktan gerçekten zevk alan mükemmel iletişimcilerdir. Dinleyerek hangi tekniklerin çalıştığı ve hangilerinin iyileştirmeyi kullanabileceği hakkında değerli geri bildirimler toplarlar. İşi yapmak için diğer temel beceriler şunlardır:

  • Değişimi Kucaklamak – Yeni teknoloji, insanlara ulaşmak için yeni fırsatlar anlamına gelir, bu nedenle bir öğrenme ve geliştirme yöneticisi ilerleme adına rahatlık alanının dışına çıkmaktan korkmamalıdır.
  • Satıcılık – Başkalarını işe almak ve yeni beceriler veya prosedürler konusunda uzmanlaşmak için öğrenme ve geliştirme yöneticilerinin çalışanları örgütsel değişiklikler konusunda “satması” gerekir
  • Teknik bilgi – Microsoft Office ile ilgili yeterliliğin yanı sıra, öğrenme ve geliştirme yöneticileri, şirketlerin kullanabileceği çeşitli öğrenme yönetim sistemi (LMS) yazılımında da oldukça bilgilidir. Ayrıca ilerlemeyi ve maliyet etkinliğini değerlendirmek için verileri yorumlar
  • Müzakere – İstenen eğitim veya materyali kabul edilebilir bir fiyata almak, satıcılarla ilişkiler kurmayı ve sözleşme koşullarını tartışmayı gerektirir
  • Liderlik – Yöneticiler olarak bu profesyoneller, şirket standartlarını ve verimliliğini artırma rehberi olarak hareket ederek kursiyerlere ve personele yeni metodolojilerde başarılı bir şekilde talimat verir ve yönlendirir

Eğitim ve Gelişim Müdürü Eğitim ve Öğretim Süreci

Öğrenme ve gelişim yöneticileri işletme, insan kaynakları, psikoloji veya eğitim gibi alanlarda en az lisans derecesine sahiptir. Yüksek lisans derecesine sahip olmak, insan kaynakları profesyonelleri için çeşitli derneklerden biri aracılığıyla sertifika almak gibi bir istihdam avantajı sağlayabilir. Bu daha üst düzey bir konum olduğundan, adayların bir eğitim ve geliştirme uzmanı gibi düşük rollerde kanıtlanmış başarının önemli bir arka planına ihtiyaçları vardır.

Öğrenme ve Gelişim Müdürü Maaşı ve Genel Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu’na (MİB) göre eğitim ve gelişim yöneticileri ortalama yıllık maaş 105.830 TL, saatlik ortalama maaş ise 50.88 TL. En düşük 10. aşamada bulunan yöneticiler yılda 57.760 TL’dan daha az kazanırken, en yüksek maaş ise yılda 184.900 TL’ı aşmaktadır. Sağlık sigortası, ücretli izin ve emeklilik planları gibi faydalar, tam zamanlı çalışanlar için tazminat paketlerinin bir parçası olabilir.

MİB Mesleki Görünüm El Kitabı, 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 34.500 eğitim ve geliştirme yöneticisinin istihdam edildiğini belirtmektedir. Bu sektörün önümüzdeki on yıl içinde %10 büyümesi ve 2029 yılına kadar iş sayısını 38.100’e çıkarması öngörülmektedir. çünkü pek çok modern iş güncel kalmak için sürekli eğitim gerektirir. Şirketler büyük olasılıkla personeli eğitmek için uygun maliyetli yollar bulmak üzere öğrenme ve geliştirme yöneticilerine yönelecektir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Bir öğrenme ve gelişim yöneticisi olmak sizin için akıllı bir kariyer hamlesi mi? Aşağıdaki kaynaklar yanıt bulmanıza yardımcı olabilir:

Uluslararası Performans Geliştirme Derneği (ISPI) – 1962’den bu yana, ISPI öğrenme ve gelişim yöneticileri ve insani ve örgütsel performansı arttırmakla ilgilenen diğer kişiler için bir tercih olmuştur.

İş Yerinde Öğrenme ve Gelişim: Kuruluşunuz için Rekabet Avantajı Sağlama – Jackie Clifford ve Sara Thorpe’un bu bilgilendirici kitabında çeşitli öğrenme stratejilerini ve en iyi şekilde çalıştıkları durumları keşfedin.

Yetenek Geliştirme Derneği (ATD) – Bu kuruluş, web yayınları, konferanslar ve endüstri liderleri tarafından yazılan makaleler gibi ortamlar aracılığıyla “profesyonellerin işyerinde yetenek geliştirmelerini sağlama” misyonunu desteklemektedir.

İşyerinde Öğrenme Kuramları: Eğitim ve Mesleki Gelişim Programları İçin Yapı Taşları – Okurlar, teorik bilgi ve pratik vaka çalışmalarının bir kombinasyonu ile insanların bu metinle nasıl öğrendikleri hakkında fikir edinir.

Öğrenme ve Gelişim Ağı Grubu – 1.300’den fazla üyesi olan bu LinkedIn grubu, öğrenme ve geliştirme sektöründeki diğer profesyonellerle tartışma ve bağlantı kurma için bir forum sunmaktadır.

Eğitim ve Gelişim Müdürü ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Öğrenme ve Gelişim Müdürü
  • Eğitim ve Geliştirme Müdürü
  • İş Geliştirme Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu