Spor Hakemi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Spor Hakemi Nedir?

Spor hakemi, rekabetçi atletik veya spor etkinliklerine başkanlık eden kişidir. Etkinlik sırasında ihlalleri tespit edecek ve oyun kurallarına göre cezalara karar verecekler. Her türlü hava koşulunda içeride ve dışarıda çalışırlar ve spor etkinliklerine gitmek zorundadırlar.

Spor Hakemi Ne Yapar?

Hakemler genellikle şu maddeleri yapar:

• Spor etkinliklerini, oyunları ve yarışmaları resmi olarak düzenleyin
• Bir kazananı belirlemek için spor müsabakalarındaki performansları değerlendirme
• Spor ekipmanlarını inceleyin ve güvenliği sağlamak için tüm katılımcıları inceleyin
• Etkinlik zamanlarını takip edin, gerektiğinde oyunu başlatın veya durdurun
• İhlaller meydana geldiğinde katılımcıları ve diğer görevlileri bilgilendirmek veya oyunu düzenlemek için
• Katılımcıların ihlal iddialarını veya şikayetlerini çözmek
• Oyunun kurallarını uygulayın ve gerektiğinde cezaları değerlendirin

Spor karşılaşmalarında hakemlik yaparken, hakemler, hakemler ve spor görevlileri oyunu önceden görürler ve eylemi en iyi görebilecekleri, durumu değerlendirebilecekleri ve herhangi bir kural ihlalini belirleyebilecekleri yere koyarlar. Boks hakemleri gibi bazı spor görevlileri bağımsız olarak çalışabilir. Hakemler gibi diğerleri gruplar halinde çalışır. Spordan bağımsız olarak iş oldukça streslidir. Çünkü yetkililer genellikle anlık kararlar vermek zorundadır ve bazen rakip takım oyuncuları, antrenörler ve seyirciler tarafından ifade edilen güçlü anlaşmazlıklarla sonuçlanır.

Spor hakemi Nasıl Olunur?

Spor hakemlerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Spor hakeminin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

En Popüler:  Vergi Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Spor Hakeminin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Hakemler her türlü hava koşulunda içeride ve dışarıda çalışır. Bazı işçiler, spor etkinliklerine gitmek için uzun otobüs yolculuklarında seyahat etmek zorundadır. Diğerleri, özellikle profesyonel spordaki görevliler, hava yoluyla seyahat ederler. Hakemler genellikle akşamlar, hafta sonları ve tatiller de dahil olmak üzere düzensiz saatlerde çalışırlar. Okullarda sporu yönetenler genellikle yarı zamanlı çalışırlar; hakemlerin yaklaşık %19’u serbest meslek sahibidir.

Spor görevlilerinin oyunu gözlemlemesi ve çoğu zaman anlık kararlar vermesi gerektiğinden, iş baskı ile doldurulabilir. Bazı durumlarda görevliler ile yarışmacılar ve antrenörler arasında güçlü anlaşmazlıklar olabilir ve bu da ek strese neden olabilir.

Spor Hakemleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu