Sosyal medya fenomeni nasıl olunur? Ne kadar para kazanır?

Para kazanmak için evinizin rahatlığını bırakmak, diğer insanlarla yüz yüze konuşmak ve fiziksel bir ofiste çalışmak zorunda kaldığınız günler geride kaldı. Teknolojinin gelişmesiyle artık internet üzerinden para kazanabilirsiniz ve bu konuda klasik ve en yeni örneklerden biri de sosyal medya fenomeni olmaktır. Gittikçe daha fazla insan ve işletme, sosyal medyayı bir hobiden ziyade bir zorunluluk olarak görüyor ve bu da para kazanmanızı daha kolay ve daha hızlı hale getiriyor. Fakat bir sosyal medya influencer’u ne yapar ve bundan nasıl para kazanabilirsiniz?

Sosyal medya fenomeni Nedir?

Bilmiyorsanız, bir sosyal medya etkileyicisi, başka bir kişinin online varlığına dayanarak satın alma kararını etkileme gücüne sahip olan kişidir. Belirli bir niş içindeki bilgi, beceri veya deneyimleri nedeniyle insanlar üzerinde bu etkiye sahiptirler.

Blogcular, ünlüler ve endüstri liderleri, sosyal medya influencerları örnekleri olarak kabul edilir. Daha sık olarak, influencerlar tarafından onaylanan ürünler veya hizmetler, ihtiyaç duymaları veya istemeleri halinde izleyicileri tarafından himaye edilir. Belirli bir blogcu belirli bir makyaj markasının faydalarına yemin ederse, izleyicilerinden bazıları tavsiyeyi takip etme ve ürünü satın alma eğiliminde olabilir. Bu tür etkilere sahip olmak, özellikle yeni veya küçük işletmeler için güçlü bir influencer pazarlama aracı olabilir.

Başarılı bir sosyal medya fenomeni olmak, boş zamanlarınızda ikincil bir gelir elde etmenin harika bir yolu olabilir. Çünkü temelde istediğiniz yerde, istediğiniz zaman çalışabilirsiniz. Kendi patronunuz olduğunuz için belirli bir programa katılmak zorunda değilsiniz.

Sosyal medya fenomeni Nasıl Olunur?

Sosyal medya fenomeni olarak çalışmak birçok kişiye çok çekici gelebilir. Çoğu sosyal medya platformunda gezinmek kolay olduğundan, sosyal medya influencer’u olarak çalışmak çok kolay olabilir. Fakat unutmayın, bu sektörden kâr etmek isteyen tek kişi siz değilsiniz. Genellikle bir çok insan sosyal medya üzerinden yıllardır influencer olarak para kazanıyor ve kariyerlerinde başarılı oluyor. Aynı veya daha fazla başarıyı istiyorsanız nasıl bir sosyal medya fenomeni olabileceğinize dair aşağıdaki ipuçlarını not edin:

1. Nişinizi bulun.

Influencer pazarlama, çeşitlilik içeren bir pazardır. Diğerlerinin yanı sıra moda, otomotiv ve gadget’lar konusunda uzman kişiler bulabilirsiniz. Hayatlarının çoğunu belirli bir alanda uzmanlaşmak ve bilgilerini online topluluğu eğitmek için kullanmak için harcadılar. Aynı şeyi yapmak ve hala para kazanmak istiyorsanız önce nişinizi bulun. Seçtiğiniz niş çok önemlidir. Çünkü sosyal medyada influencer olarak başarınızı sağlar veya kırar.

Sürdürülebilir bir sosyal medya fenomeni olarak çalışmak için gerçek ilgi ve motivasyona sahip olduğunuzdan emin olmak için size uygun bir niş seçin. Kendin Yap projeleri ve el işleri konusunda beceriniz varsa, online topluluğun kendi işlerini satarak el işi yapmasına yardımcı olabilecek içerikler yayınlayın. Arabalar ve nasıl çalıştıkları hakkında bilginiz yoksa otomatik bakım içeriği vermeyin.

Nişiniz hakkında ne kadar tutkulu olursanız, harika içerik oluşturmak ve haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca tutarlı bir şekilde yayınlamak o kadar kolay olacaktır.

En Popüler:  Yüksek Maaşlı İşlere Yönelik Mesleki Sertifika Kursları

2. Sosyal ağınızı seçin.

Başarılı bir sosyal medya fenomeni olmak için hangi sosyal medyayı kullanacağınıza karar vermelisiniz. Günümüzde pek çok sosyal medya kanalı bulunduğundan, hedef kitlenizle etkileşim kurma ve kar etme şansınızı artırabileceği veya azaltabileceği için doğru olanı seçmek önemlidir. En uygun sosyal ağı seçmenize yardımcı olmak için kendinize aşağıdaki soruları sormak için zaman ayırın:

  • Hedef kitleniz kim?
  • Rakipleriniz hangi sosyal ağı kullanıyor?
  • Uzun vadede ne tür içerikler oluşturacaksınız?
  • Sizin için oluşturması en kolay içerik türü nedir?
  • Trend olan sosyal medya açısından son sosyal medya trendleri nelerdir?

İçerik oluşturmak yeterince zor. Bu yüzden kendinizi çok ince yaymayın. Bir veya iki tane (A / B testi için) bulun, mantıklı olan sosyal ağ.

3. İçerik stratejinizi geliştirin.

Sosyal medya fenomeni olarak güvenilir bir isim oluşturmak ilk başta zor olabilir, ancak her zaman yapılabilir. Dikkatlice bir niş seçmenin yanı sıra, bir içerik stratejisi geliştirmeyi de öğrenmelisiniz.

Kişiliğinizin ve uzmanlığınızın öne çıkmasına izin verirken, hedef kitlenizi belirli bir niş üzerinde eğitebilecek bir içerik ortamı seçmelisiniz. Sosyal medya fenomenleri genellikle içerik stratejilerinin bir parçası olarak makaleler, fotoğraflar ve hatta videolar kullanır. Bu süreçte uyulması gereken temel kural 5-3-2 ilkesidir.

5-3-2 ilkesi, sosyal medyanızdaki on gönderiden beşinin başka biri (tercihen seçtiğiniz niş içinde sosyal medya düşünce lideri olan biri) tarafından yazılmış değerli içerik olması gerektiği anlamına gelir, üçü sizin yazdığınız bilgilendirici içeriktir. ve bu gönderilerden ikisi kendin hakkında olmalı.

Bu ilke, hedef kitlenizin eğitimsel bilgi ihtiyacını mükemmel bir şekilde dengeleyebilen ve kişisel yönünüz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayan harika bir stratejidir. Kişiliğinizin içeriğinizle parlamasına izin vermek, belirli bir niş içinde marka ve otorite oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Başka birçok kural vardır, ancak gönderileriniz her zaman konuyla ilgili olmalı ve hedef kitlenize tüketecekleri ve her zaman konuyla ilgili görünmeyen çok çeşitli içerik sağlamak için başkalarından içerik içermelidir.

4. İçeriğinizi düzgün bir şekilde dağıtın.

İçeriğiniz ne kadar bilgilendirici ve yenilikçi olursa olsun, gerçekten kimse görmezse, tüm çabanız boşa gidecektir. Bu, içeriğinizi nasıl ve nerede düzgün bir şekilde dağıtacağınızı bilmenizin nedenlerinden sadece biridir. Bu süreçte size yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Sosyal medya kanalı başına bir temaya bağlı kalın: Her sosyal ağ, belirli bir nedenle yaygın olarak kullanılır. İnstagram, görseller aracılığıyla ürün ve hizmetleri pazarlamak için kullanılabilirken, 280 karakterlik Twitter tipik olarak metin patlamalarıdır. Farklı içerikler için farklı sosyal ağları kullanabilirsiniz, ancak tüm bu ağları düzenli olarak güncellemek için zamanınız olduğundan emin olun. Daha da kötüye gidecek farklı sosyal ağları kullanmak, bir sosyal medya fenomeni olarak adınıza zarar verebilir.
  • Gönderinizi kişiselleştirin: Aynı içeriği farklı sosyal ağlarda paylaşsanız da, bunları bir süre kişiselleştirmek en iyisidir. Hedef kitlenizin gerçekten takdir edildiğini ve değer verildiğini ve sahte haberler ve efsaneler içeren spam e-posta bombardımanına maruz kalmadığını hissetmesini istiyorsunuz. Hedef kitleyi spam göndermeden ve rahatsız etmeden hedeflemek, influencer pazarlamanın gerçek değeri ve faydaları ile sonuçlanır.
  • Gönderilerinizi mobil cihazlar için optimize edin: Bir sosyal medya fenomeni olarak başarılı olmak istiyorsanız internette gezinirken herkesin bir masaüstü bilgisayar kullanmayacağını her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok kişi artık akıllı telefonlar ve tabletler gibi elde taşınan cihazları kullanarak internette geziniyor. Hedef kitlenizin tamamına ulaşabilmeniz için, hangi cihazı kullanırsanız kullanın tüm içeriğinizin her zaman erişilebilir olduğundan emin olun.
En Popüler:  İşyerinde Daha Fazla Sorumluluk Nasıl Alınır?

sosyal medya fenomeni nasıl para kazanabilir?

Farklı insanlar, farklı nedenlerle sosyal medya influencerları olarak çalışır. Bazıları kolaylık peşindeyken, bazıları da kısa sürede kazanabilecekleri para için yapıyor. Evet, doğru okudunuz: Sosyal medya fenomenleri sadece sosyal medya profillerini kullansalar bile para kazanabilirler. Daha net bir resim çizmek için, bir sosyal medya fenomeninin online varlığından kolayca para kazanabileceği bazı yollar şunlardır:

1. Sponsorluklar veya sponsorlu içerik

Sosyal medya fenomeni olarak para kazanmanın en kolay yollarından biri sponsorluklar veya sponsorlu içeriklerdir. Bir milyon takipçiniz varsa, yalnızca belirli bir markayı veya işletmeyi temsil eden içerik yayınladığınız için ödeme alırsınız. Onaylanan ürün veya hizmete bağlı olarak, etkileyici, markalı bir ürünü içeren bir fotoğraf yayınlayabilir veya sponsorun iş yerini ziyaret edebilir. En çok İnstagram takipçisi olan ünlüler genellikle bu stratejiyi para kazanmak için kullanırlar.

2. Yüksek kaliteli içerik üretin

Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda içerik kraldır. Şirketlerin yalnızca ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine pazarladığı günler geride kaldı. Bugün, hedef kitlelerinin bir markanın ürünlerini satın aldıklarında hayatlarının nasıl iyileşeceğini anlamalarına yardımcı olabilecek içerikler yayınlamaları gerekiyor. Belirli bir niş için farklı içerik yazma konusunda yeterince tutkulu olduğunuzu düşünüyorsanız, yüksek kaliteli içeriğe yatırım yapın. Online olarak güçlü bir kitle edindikten sonra, markalar ve şirketler yakında size ulaşacak ve onları temsil etmek için makaleler veya bloglar yazacaksınız.

3. Web seminerleri

Tıpkı makaleler ve bloglar gibi, web seminerleri de sosyal medya influencer’u olarak para kazanmanın harika bir yoludur. İçerik yazmak yerine, bir web semineri sizden videolar kaydetmenizi ve belirli bir konuyu tartışmanızı isteyecektir. Örneğin, yıllarca veya onlarca yıllık iş deneyiminiz varsa, web seminerleri aracılığıyla bilginizi paraya dönüştürebilirsiniz.

Ne ekersen onu biçersin

Sosyal medya fenomeni olarak çalışmak uygun olsa da, bu kariyerde ancak markanızı oluşturmak, seçtiğiniz nişte güvenilirlik kazanmak ve güveninizi kazanmak için çok zaman ve çaba harcarsanız başarılı olacağınızı unutmayın. kitle. Bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarın önünde çalışıyor olsanız bile, sahip olacağınız müşterilere karşı sabırlı olmanız, beklentilerini aşmak için çalışmanız ve zaman yönetimi uygulamanız gerekir.

seyahat bloguyla nasıl influencer olunur?

Influencer olmak her şeyden önce sosyal ağları kullanmaksa, son on beş yıldır bloglarından da para kazananlar var. Ruj veya eyeliner gibi kozmetik ürünler, giyim veya moda aksesuarları ve hatta video oyunları olsun, ürünleri orada sunuyorlar, övüyorlar. Fakat gördüğünüz gibi kişi para kazanmak için influencer oluyor, pek çok kişinin seçtiği başlı başına bir meslek. Öte yandan, bir tutkuyu paylaşma yani; bildiğimiz, ustalaştığımız bir temaya parmak uçlarında yaklaşma meselesidir. Bu şekilde ve fakat bu şekilde başkalarıyla fark yaratabilir ve sonuç olarak her seferinde ödenecek araçları bulabiliriz. Eğer bir gezgin iseniz ve söyleyecek bir şeyiniz varsa, seyahat blogu.

Bir blog doğaçlama yapılamaz, özellikle de nasıl iyi yazılacağını bilmekle ilgili olduğu için. Çekici olmalısın, insanlarla nasıl konuşulacağını bilmelisin. Ayrıca, yukarı akışta, bu hedeflerin internette, sosyal ağlar da dahil olmak üzere kullandığı uygun kelimeleri bilmek için hangi kitleye hitap ettiğinizi tanımlamak daha iyidir. Bu yüzden , seyahat blogunuzla influencer olmak için kendinizi hazırlamanız ve bu alan hakkında internetin her yerinde söylenenlere bakmanız önemlidir.

O zaman, ne söyleyeceğinizi bilememekten korktuğunuz gün hazırlıksız yakalanmamak için postalanmaya hazır birkaç bilet bulundurmanız tavsiye edilir. Son olarak, video çekerken de bir yetenek meselesi olduğu için dikkat çekmek için yazma konusunda belirli bir yeteneğe sahip olmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu