Sosyal Bilgiler Öğretmeni Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Sosyal Bilgiler Öğretmeni İçin Tanımlanmış Kariyer

Her sınıf seviyesindeki öğrenciye sosyal bilgiler öğretilmesine rağmen, ‘sosyal bilgiler öğretmenleri’ olarak adlandırılan sosyal bilgiler alanında uzmanlaşmış öğretmenler genellikle ortaokul düzeyinde bulunur. Sosyal bilgiler öğretmenleri hükümet, coğrafya, tarih, ekonomi, sivil idealler ve güncel olaylar kavramlarını öğretir. Dersler planlar, ödev verir ve not verir, sınıf etkinlikleri yaratır ve önderlik eder.

EğitimLisans veya yüksek lisans eğitim, sosyal bilgiler veya ilgili bir alanda
İşin GereklilikleriDers planlama, ödev verme ve ödev verme, sınıf içi etkinliklerde liderlik yapma
Yıllık Ortalama Maaş (2017)59.170 TL (tüm lise öğretmenleri) veya 57.720 TL (tüm ortaokul öğretmenleri)
İş Büyümesi (2016-2026) %8 (tüm lise ve ortaokul öğretmenleri)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Her devlet, bütün ders öğretmenlerinden asgari lisans derecesi almasını gerektirir. Sosyal bilgiler öğretmenleri, sosyal bilgiler alanında veya tarih ya da coğrafya gibi ilgili bir alanda lisans derecesi alabilir ya da eğitim alanında büyük olabilir. Eğitim dersleri eğitim felsefesini, çocuk psikolojisini ve öğretim yöntemlerini içerirken, sosyal bilgiler dersleri coğrafya, ekonomi ve siyaset bilimlerini içerir. Bazı eyaletler öğretmenlerin yüksek lisans derecelerine sahip olmasını gerektirir. Çoğu öğretmen eğitimi programı denetimli öğretim gereksinimlerini içerir.

Ruhsat ve Sertifika Gereklilikleri

Tüm öğretmenler gibi, sosyal bilgiler öğretmenleri de öğretmenlik yapmak istedikleri devlet için öğretmen ehliyeti ve sertifikalandırma şartlarını yerine getirmelidir. Sosyal bilgiler öğretmenleri için gerekenler öğrenci öğretimini tamamlamayı, sosyal bilgilerde içerik sınavını geçmeyi ve arka plan kontrolünü geçmeyi içerebilir.

En Popüler:  Aromaterapist: Görev Tanımı, Görev ve Gereksinimleri

İstenen Yetenekler

Sosyal bilgiler öğretmenleri, öğrencilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeli, ayrıca güvenlerini inşa edebilmeli, onları motive edebilmeli ve ihtiyaçlarını anlayabilmelidir. Giderek artan bir şekilde, öğretmenler bilgisayar becerilerine ihtiyaç duyuyorlar ve ebeveynleri ve diğer öğretmenlerle işbirliği içinde çalışabilmeliler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

2017 yılının Mayıs ayından itibaren, BLS’ye göre lise öğretmenleri için ortalama maaş 59.170 lirayken, ortaokul öğretmenleri için maaş 57.720 liraydı. BLS tüm ortaokul ve lise öğretmenlerinin işlerini 2016’dan 2026’ya kadar %8 artıracaktır.

Benzer Meslekler

Bu alanda mevcut olan benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Öğretim Koordinatörü

Sosyal bilgilerle ilgilenen ancak öğretmeyi tercih etmeyenler, bir kariyerini öğretim koordinatörü olarak uygun bulabilirler. Öğretim koordinatörleri, konu alanı müfredatı geliştirir ve öğretmenlerin öğretmen eğitimi oturumları aracılığıyla derslerinde uygulamalarına yardımcı olur. Sosyal bilgiler alanındaki öğretim koordinatörleri, müfredat ve öğretimde veya sosyal bilgiler veya ilgili bir alanda yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Bu işçiler genellikle çalıştıkları eyalette bir öğretim lisansına ihtiyaç duyarlar. BLS’ye göre, öğretim koordinatörleri 2017’de yılda ortalama 63.750 liralık maaş alıyorlardı. BLS öğretim koordinasyonundaki işlerin 2016’dan 2026’ya %11 oranında artacağını öngörüyor.

Okul Kütüphanecisi

Okullardaki öğrencilere yardım etmek isteyenler okul kütüphanecisinin işini de düşünebilirler. Okul kütüphanecileri, öğrencilerin ve öğretmenlerin kaynakları bulmasına ve belirli konuları araştırmasına yardımcı olur. Genellikle kütüphane biliminde en az bir lisans derecesi gerekir ve bazı eyaletlerde yüksek lisans derecesi gerekir. Çoğu eyalet okul kütüphanecileri için öğretmen sertifikası almak zorundadır. Mayıs 2017’de, BLS ilkokul ve ortaokul kütüphanecilerinin yıllık ortalama 60.440 TL yıllık maaş aldığını bildirdi. BLS’ye göre, genel olarak kütüphanecilere yönelik işlerin, 2016’dan 2026’ya kadar %9’luk bir ortalama hızda artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu