Fizik Öğretmeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Fizik Öğretmenleri İçin Görev Tanımı

Fizik öğretmenleri öğrencilere madde ve enerji ile ilgili hesaplamalar ve yasalar hakkında bilgi verir. Lise fizik öğretmenleri, ders planları hazırlar ve ödev verir, ayrıca öğrencilerin öğrendiklerini test eden sınavlar oluşturur ve notlandırırlar. Ayrıca tüm öğrencilerin eğitimlerini ilerletmek için ebeveynler, okul yöneticileri ve diğer öğretmenlerle çalışmaktan da sorumludurlar.

EğitimLisans fizik veya ilgili alanda
İşin GereklilikleriDers planları hazırlayın, ödev verin, sınav oluşturun ve notlandırın
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*59.170 TL (tüm lise öğretmenleri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (tüm lise öğretmenleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Lise fizik öğretmenleri genellikle konuyla veya ilgili bir disiplinin lisans derecesine sahiptir. Genellikle bir devlet okulunda çalışmak için öğretmenlik sertifikası veya lisansı gerekir, bunun ardından öğretmenlerin bir yüksek lisans programını tamamlamaları gerekebilir. Bireysel sınav gereklilikleri değişebilmesine rağmen, Illinois State Üniversitesi’ndeki Fizik Bölümü, devlet sınavının öğretim stratejileri ve fiziğin temelleri hakkında sorular içerdiğini bildirmektedir. Özel liseler genellikle daha az katı şartlara sahiptir ve belirli bir çalışma alanında lisans derecesine sahip adayları kabul edebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Fizik öğretmenleri, fiziğin temellerini ve ilkelerini güçlü bir şekilde anlamalıdır. Ayrıca öğrencileri eğitmek ve ilham vermek için gerekli iletişim becerilerine sahip olmalı ve dersleri erişilebilir ve anlaşılması kolay bir şekilde sunmalıdırlar. Sabır ve beceriklilik aynı zamanda farklı akademik becerilere ve aile geçmişine sahip öğrencilere karmaşık fikirleri açıklarken de önemlidir.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu, genel olarak lise öğretmenleri için istihdam olanaklarının, tüm diğer mesleklere oranla ortalama bir yüzde 2016 ve 2026 arasında ülke genelinde %8 oranında artması beklendiğini öngörmektedir. Ek olarak BLS lise öğretmenleri için ortalama yıllık maaşın Mayıs 2017’de 59.170 TL olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Ortaokul Öğretmenleri

Ortaokul öğretmenleri genellikle 6-8. Sınıflardaki öğrencilerle çalışır ve onların liseye hazırlanmasına yardımcı olur. Devlet okulu gereksinimleri matematik, fen bilimleri veya başka bir ana konu alanında lisans derecesi ve devlet sertifikası; özel kurumlar, ilköğretimde veya önemli bir içerik alanında 4 yıllık lisans derecesine sahip adaylar arayabilir. BLS tarafından bildirildiği üzere, ortaokul öğretmenleri için istihdam olanaklarının, 2016-2026 yılları arasında ülke genelinde ortalama %8 oranında artacağı tahmin edilmektedir. 2017 yılının Mayıs ayında, ortaokul öğretmenlerine BLS’ye göre yıllık ortalama maaş 57.720 TL olarak ödendi.

Özel Eğitim Öğretmenleri

Özel eğitim öğretmenleri; duygusal, öğrenme, zihinsel ve fiziksel engelli öğrencilere matematik, okuma, yazma ve diğer konulardaki dersleri verir. İlköğretimde lisans derecesi, büyük bir içerik alanı veya bir devlet lisansıyla birlikte özel bir eğitim, genellikle bir devlet okulunda bir öğretmenlik pozisyonu almak için gereklidir. BLS’ye göre özel eğitim öğretmenleri ayrıca 2016’dan 2026’ya kadar mesleklerde %8’lik veya ortalama bir artış görecekler. Mayıs 2017’de ortaokullarda çalışanlar, BLSnin rapor ettiği gibi yıllık ortalama 60.190 TL kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu