Flebotomi Uzmanı Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Flebotomistler testler, bağışlar ve diğer amaçlar için kan alan eğitimli uzmanlardır. Sertifikalı bir flebotomi uzmanı olarak çeşitli kapasitelerdeki hastalardan kan alırsınız. 2024’te ortalama %25’lik daha hızlı bir iş artışı öngörülmüştür.

Genel Bilgiler

Daha yaygın olarak flebotomistler olarak bilinen sertifikalı flebotomi uzmanları hastanelerde, kan bankalarında ve diğer tıbbi kurulumlarda hastalarla çalışır. Laboratuvar testleri ve kan bağışı dahil çeşitli nedenlerden dolayı kan almaktan sorumludurlar. Gerekli Sertifikalı Flebotomi Uzmanı kimlik bilgilerini almak için, bireylerin genel olarak tanınmış bir sertifika kurulu tarafından verilen bir sınava hak kazanması ve geçmesi gerekir. Flebotomistler sağlık sisteminde önemli bir rol oynamaktadır ve flebotomi, ortalama büyüme beklentisinden daha hızlı bir kariyerdir.

Eğitim Şartları Sertifika
Belgeleme Gönüllü ancak işverenler tarafından tercih edilen; Gereksinimler klinik deneyim ve sınıf eğitimidir.
Ortalama Maaş (2018)* 34.480 TL
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %23

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Kariyer yolları

Sertifikalı bir Flebotomi Teknisyeni’nin (CPT) seçmeyi tercih edebileceği birçok farklı kariyer yolu vardır. bu kariyer yolları, Sertifikalı Hemşirelik Asistanları (CNA), Sertifikalı Tıbbi Asistanlar (CMA), Lisanslı Uygulama Hemşireleri (LPN) ve Lisanslı Meslek Hemşireleri (LVN) gibi işleri içerir. Bunun nedeni CPT sınavına hak kazanmanın birçok yolu ve flebotomide uygun eğitimi içeren birçok tıbbi eğitim programı olmasıdır.

CPT İş Sorumlulukları

Flebotomistler kan toplayan çeşitli ortamlarda çalışan tıp uzmanlarıdır. Genellikle kan alma amacı örnek çalışma içindir. Fakat CPT’ler ayrıca Kızılhaç kan tahliyesi gibi olaylarda da işe yarayabilir. Bu tür olaylarda, CPT’ler diğer çalışanlara, kanlarını korumak için kan alma ve uygun şekilde depolama konusunda yardımcı olur. CPT’nin diğer görevleri nerede çalıştığına bağlıdır. CPT’ler, hasta görüşmeleri yapmaktan, hayati belirtileri kontrol etmek ve kan örneklerini test amacıyla bir laboratuvara nakletmekten sorumlu olabilir.

En Popüler:  Isıtma Mühendisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Sertifika Gereksinimleri

Kanla temasa geçmek oldukça tehlikeli olabilir. Bu yüzden bu tür risklerin üstesinden gelmek için katı tıbbi prosedürler vardır ve CPT’ler uygun ele alma ve elden çıkarma politikaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bir phlebotomistin sertifika alabileceği birden fazla genel olarak tanınan sertifika grubu vardır; olasılıklar arasında Amerikan Klinik Patoloji Derneği (ASCP) bulunmaktadır.

ASCP Sertifikası

ASCP ayrıca, sınavı lise diplomasına sahip olanlara sunar ve belirli bir miktarı (şu anda bir yıl) bir flebotomist olarak iş deneyimi kanıtlayabilir. Teste girenlerin bilgilerini aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kanıtlamaları gerekir:

  • Prosedürler, politikalar ve terminoloji
  • Kan almak için uygun yerler nasıl seçilir
  • En iyi kan alma ve tedavi yöntemine nasıl karar verilir
  • Hasta, ekipman ve kan örneklerinin hazırlanması
  • Hasta durumu, kalite kontrol ve değişkenlerin değerlendirilmesi

İstihdam Görünümü ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre flebotomistler için istihdamın 2018-2028 arasında %23 oranında artacağı tahmin edildi. 2018 yılında Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) bu meslek için yıllık 34.480 liralık ortalama maaş açıkladı.

Flebotomi uzmanı olmak istiyorsanız profesyonel olarak sertifikalı olmanız gerekir. Sertifika süreci, sınavın ulusal bir kurul tarafından yapılması ve ya iş deneyimi ve lise diplomasına sahip olmasını ya da laboratuvar eğitimi veya sertifika programını tamamlamayı içerir. Flebotomide uzmanlaşma becerileri, hemşirelik veya diğer yardımcı sağlık yollarında kariyerlere yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu