İstatistikçi Nedir? Görev Tanımı ve İş İlanı

İstatistikçinin Görev Tanımı

İstatistikçiler sayısal veriler toplar ve toplanan bilgilerden sonuçlar çıkarırlar. Anketler geliştirir ve işletmelerin ve toplulukların gelecek için plan yapmasına yardımcı olan çalışmalar yaparlar. Yeni bir ürünün veya televizyon dizisinin ne kadar iyi performans göstereceğini tahmin edebilir veya toplum liderlerinin nüfus artışını tahmin ederek gelecekteki konut ihtiyaçlarını planlamasına yardımcı olabilirler. Çalışmaları yeni bir ilacın etkinliğini, trafik düzeninin çevresel etkisini veya Dünya Serisini kazanan bir takımın olasılığını belirleyebilir. Ülkemizde mühendislikten tıbbi araştırmalara kadar çeşitli endüstrilerde istihdam edilmektedir. Fakat birçok istatistikçi devlet veya akademi için çalışmaktadır.

EğitimLisans veya yüksek lisans derecesi istatistik veya ilgili bir alanda
İş Yetenekleriİletişim, veri analizi, matematik, organizasyon ve bilgisayar becerileri
Ortalama Maaş (2023)*84.060 TL (tüm istatistikçiler)
İş Büyümesi (2016-2026)*%34 (tüm istatistikçiler)
Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Bazı alt düzey pozisyonlar matematik veya istatistik alanında lisans derecesine sahipken, deneyimli istatistikçiler genellikle yüksek lisans veya doktora derecesine sahiptir. İstatistik, matematik, eğitim, fen bilimleri veya finans gibi uzmanlık gerektiren bir alana vurgu yapıyor. Birçok istatistikçi ayrıca psikoloji ve pazarlama üzerine çalışmaktadır. İstatistiksel Analiz Sistemi sertifikası da iş fırsatlarını artırabilir. Stajlar ve arkadaşlıklar iş başında eğitim veriyor ve Amerikan İstatistik Kurumu gibi kuruluşlar aracılığıyla erişilebilir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

İleri matematik ve bilgisayar becerileri, istatistik kariyerinde esastır. Analitik yeteneklerin yanı sıra, istatistikçilerin mükemmel iletişim becerilerine ve insan davranışını anlamalarına da sahip olmaları gerekir. Belirli bir eğilimin neden ortaya çıktığını ve gelecekte ne anlama gelebileceğini açıklayarak, sayısal verileri bağlam içine koyabilmelidir. İstatistikçiler yüksek oranda örgütlenmeli ve bağımsız olarak ve bir ekibin parçası olarak çalışma yeteneğine sahip olmalıdır.

En Popüler:  Proje Kontrol Mühendisi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, istatistikçilerin işlerinin 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %34’den daha hızlı bir oranda artacağını öngörmektedir. MİB’e göre uzmanlık alanında ileri derecede bir dereceye ve deneyime sahip istatistikçilerin yanı sıra, programlama yeterliliği gibi belirli beceriler de iş piyasasında rekabet avantajına sahip olabilir.

Benzer Meslekler

Aktüerya bilimi ve piyasa araştırması dahil olmak üzere istatistiksel analiz içeren benzer meslek alanlarına göz atın.

Aktüer

İstatistikçiler gibi, aktüerler de istatistiksel verileri derler ve analiz eder. Fakat aktüerler bu verileri özellikle finansal riski belirlemek için kullanırlar. Aktüerler genellikle sigorta sektöründe çalışır. Fakat yatırım sektöründe de çalışabilirler. Bu işçilerin giriş düzeyinde bir iş için matematik, istatistik ya da alakalı bir alanda en az bir lisans derecesi gerekir. Giriş seviyesi pozisyonlar genellikle, aktüeryaların bir aktüeryal sertifika sınavına girmeden önce deneyim kazanmalarını sağlayan stajyerlerdir. İşverenlerin çoğu için profesyonel aktüeryal sertifikası gereklidir. 2017’de MİB, aktüerler için ortalama maaşın 101.560 TL olduğunu bildirdi. MİB’e göre aktüerler alanının, 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %22’den daha hızlı bir oranda büyümesi bekleniyor.

Pazar Araştırması Analisti

İstatistiğin mesleğinin analiz kısmını beğenenler de pazar araştırması analisti olarak çalışmayı sevebilirler. Pazar araştırması analistleri, pazar trendlerini gözden geçirir ve analiz eder, tüketici verilerini toplar ve bu verileri kullanarak reklam stratejileri geliştirir. Bu meslek pazar araştırması veya istatistik alanında en az bir lisans derecesi gerektirir ve bazı pozisyonlar bu alanda yüksek lisans derecesi gerektirebilir. Sertifika isteğe bağlı olmasına rağmen Pazar Araştırması Derneği’nden profesyonel sertifika alabilirsiniz. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2017’de pazar araştırma analistlerinin ortalama maaşının 63.230 TL olduğunu bildirdi. MİB’e göre bu kariyer alanının da 2016-2026’dan ortalama %23 daha hızlı bir şekilde büyümesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu