Sitoteknolog İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Sitoteknolog İş Tanımı

Sitoteknologlar anormallikleri ve hücresel anomalileri aramak için hücre slaytlarını mikroskop altında inceler. Laboratuvarlar ve tıbbi tesisler, sitoteknologları, tesisin bakım saatlerine bağlı olarak bazı durumlarda akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere tüm vardiyalarda tam zamanlı, esnek çalışma saatleri için işe alırlar. Sitoteknologlar işbirlikçi bir ekip ortamında çalışırlar ve öncelikle bir laboratuvar amirine rapor vererek çok az denetim ile çalışırlar. Sitoteknologlar sadece laboratuvar ortamlarında çalışırlar ve normal iş görevlerini yerine getirmek için genellikle seyahat etmeleri gerekmez.

Sitoteknolog Görevleri ve Sorumlulukları

Sitoteknologların günlük görevleri, çalıştıkları hücre türlerine, hazırladıkları slayt sayısına ve çalıştıkları laboratuvara gelen örneklerin sayısına göre değişir. Bununla birlikte bu kariyerle ilişkili tüm laboratuvar ortamlarında evrensel olan birkaç temel iş görevi vardır:

Slayt Hazırlama

Sitoteknologlar, örnekleri boyayarak ve monte ederek inceleme için hücre slaytlarını hazırlar.

Slaytları İncele

Sitoteknologlar, insan hücrelerinin slaytlarını mikroskoplar altında inceler.

Slaytları Sınıflandırma

Sitoteknologlar incelenen tüm slaytları sınıflandırır ve her birinin ön tanısını hazırlar.

Rapor Yaz

Sitoteknologlar incelenen hücrelerde bulunan anormallikler hakkında raporlar yazarlar.

Slayt Malzemeleri Hazırlama

Sitoteknologlar slaytlar için kullanılacak lekeleri, çözeltileri ve reaktifleri hazırlarlar.

Koleksiyona Destek

Sitoteknologlar, muayene için kullanılacak hücrelerin toplanmasına yardımcı olur.

Güvenliği Koruyun

Sitoteknologlar, numunelerin kontaminasyonunu önlemek ve işyeri olayları riskini en aza indirmek için tüm laboratuvar güvenlik protokollerine uyarlar.

Günlük Günlüğü Yaz

Sitoteknologlar, incelenen örneklerin günlük kayıtlarını tutar ve kayıttaki tüm bulguları belgeler.

Bakım Yapın

Sitoteknologlar mikroskoplar ve diğer laboratuvar ekipmanlarında bakım yaparlar. Bu durum ekipmanı en üst seviyede çalışmasını sağlamak için gerektiği şekilde temizleme ve kalibre etmeyi içerir.

Sitoteknolog Nasıl Olunur?

Sitoteknologlar, ekip odaklı bir laboratuvar ortamında çalışırken hücreleri mikroskop altında inceler ve teşhis eder. İşverenler, bu iş için gereken günlük görevleri yerine getirmek için gereken tüm yeteneklere sahip sitoteknologları işe alır:

  • İletişim yetenekleri – Sitoteknologlar işbirlikçi bir laboratuvar ortamında çalışmak için iyi sözlü iletişim yetenekleri ve bulgularını detaylandıran raporlar yazmak için yazılı iletişim yetenekleri kullanırlar
  • Detaylara dikkat – Sitoteknologlar slaytları inceler, en küçük sapmaları bile fark eder
  • Analitik yetenek – Sitoteknologlar hücrelerde bulunan anormallikleri teşhis eder
  • Fiziksel yetenek – Sitoteknologlar saatlerce ayakta
  • Mekanik beceriler – Sitoteknologlar mikroskoplarla çalışmak, slayt yerleştirmek ve gerektiğinde ayarlamalar yapmak için mekanik beceriler ve iyi el becerisi kullanır
  • Bilgisayar yetenekleri – Sitoteknologlar dijital dosyalara ve önemli bilgilere dijital belgelere erişir
En Popüler:  Mutfak Personeli İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Sitoteknologlar düzenli olarak aşağıdaki araç ve ekipmanlarla çalışır:

  • Slaytlar
  • Mikroskoplar
  • Laboratuvar aletleri (maşa, test tüpleri)
  • Güvenlik ekipmanları (eldivenler, güvenlik gözlükleri, ayakkabı kılıfları, önlükler)

Sitoteknolog Eğitim ve Öğretim Süreci

İşverenler sitopatoloji teknolojisi, biyoloji veya ilgili bir tıp alanında lisans derecesine sahip sitoteknologları ararlar. Bu Amerikan Klinik Patoloji Derneği aracılığıyla yapılan bir sertifika sınavıdır. Bazı işverenler ayrıca sitoloji alanında bir staj programını tamamlamış veya laboratuvar ortamında geçmişte iş deneyimi olan sitoteknologlara gereksinim duyarlar.

Anormal hücreleri teşhis etmek ve laboratuvar prosedürlerini temel olarak anlamak için eğitime sahip olması gereken sitoteknologlara çok az eğitim verilmektedir. Bununla birlikte bazı laboratuvarlar sitoteknologlara, numunelerin hazırlanması, incelenmesi ve kaydedilmesi konusunda laboratuvar tarafından kullanılan spesifik prosedürleri göstermek için kısa bir oryantasyon eğitimi sağlayabilir. Bu yönelim kısadır, çoğu laboratuvar ortamında genellikle iki haftadan fazla sürmez.

Sitoteknolog Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından derlenen veriler, tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanlarının ve teknisyenlerinin 2017 yılında 24.89 TL ortalama saatlik ücret ve 51.770 TL ortalama maaş kazandığını göstermektedir. Bu profesyoneller, 2019 yılında 300.000’den fazla iş aktif etti. Bu durum ortalama iş büyüme oranından daha hızlıdır. Sitoteknologlar, laboratuvar örnekleri üzerinde testler yapan uzman bir tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanı ve teknisyenidir. EnİyiMeslekler’e göre sitoteknologlar ortalama saatlik geliri 30.97 TL kazanıyor.

Tüm sitoteknologlara işverenleri tarafından tam fayda paketleri sağlanmaktadır. Bu paketler genel olarak dişhekimliği ve görme alanı ile sağlık sigortası, hayat sigortası ve emeklilik planlama seçeneklerini içerir. Ücretli tatiller, hasta günler ve tatil günleri de genellikle bu paketlerde sunulur. Bazı laboratuvarlar, sitoteknologlara ücretsiz yemekler ve ücretsiz otopark da dahil olmak üzere ek iş avantajları sunabilir.

En Popüler:  Paketleme Mühendisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

İş bulmak, önemli kariyer becerilerini öğrenmek ve sitoteknologlar için haber güncellemelerinden haberdar olmak için bu kaynakları keşfedin:

Amerikan Sitoteknoloji Derneği – Sitoteknolojide iş arayın, sitoteknologlar için bağlantıları ve kaynakları keşfedin, lisans programları hakkında daha fazla bilgi edinin ve sitoteknologlar için tasarlanan bu web sitesinde endüstri konferanslarına nasıl katılacağınızı öğrenin.

Kapsamlı Sitopatoloji E-Kitabı – Bu kapsamlı rehber, hücrelerin teşhisi ve taranması için ipuçları ve teknikler sunar ve hücrelerdeki anormal bulguları gösteren tanı tabloları ve tam renkli görüntüler içerir.

Amerikan Sitopatoloji Derneği – Sitoteknologlar için bu web sitesi, eğitim ve öğretim araçlarının yanı sıra haber güncellemeleri, yaklaşan etkinlik tarihleri ​​ve faydalı içerik sağlar.

Uluslararası Sitoloji Akademisi – Eğitim kaynaklarını bulmak, endüstri dergilerini okumak ve tüm kariyer sitoteknologları ve sitoloji uzmanları için diğer kaynakları keşfetmek için bu web sitesini ziyaret edin.

Tanı Patolojisi: Sitopatoloji, 2. baskı. – Bu kitap tanı tabloları ve hızlı erişim referansları dahil her türlü sitoteknoloji hakkında bilgi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu