Kimyager İş Tanımı ve 2022 Maaşları

Kimyager İş Tanımı

Kimyacılar maddeyi ve özelliklerini inceler. Bir maddenin atomlarını ve moleküllerini, nasıl bir araya getirildiğini daha iyi anlamak için incelerler. Ayrıca farklı malzemelerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini araştırıyorlar. Bazı kimyagerler temel araştırmalar yapar. Amaçları, genel bilimsel anlayışa katkıda bulunan yeni bilgiler elde etmektir. Diğer kimyagerler, yeni ürünler geliştirmek veya belirli sorunları çözmek isteyen uygulamalı araştırmacılardır. Bir örnek, akne ile mücadele eden bir çizgi geliştirmek için bir cilt bakım firması tarafından işe alınan kimyagerler olacaktır.

Kimyagerler genellikle laboratuvarlarda ve üretim tesislerinde tam zamanlı olarak çalışırlar. İşverenler şirketleri, hükümeti ve eğitim kurumlarını içerir. Meslek İstatistikleri Bürosu, 2019 ve 2029 arasında kimyagerlerin istihdamının %6 büyüyeceğini tahmin ediyor. Hizmetlerinin en çok talep görmesi beklenen bazı alanlar arasında bilimsel araştırma ve geliştirme, tıbbi kullanım için nanoteknolojinin geliştirilmesi, kirliliğin azaltılması ve çevre yer alıyor. Emniyet.

Kimyager Görevleri ve Sorumlulukları

Kimyagerler meraklı problem çözücülerdir. Bilimsel bilgiyi genişletmek, yeni ürünler geliştirmek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çeşitli maddelerin makyajı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlar. Bu amaçla kimyagerler aşağıdaki gibi temel görevleri yerine getirir:

Deneyleri Formüle Etme

Kimyagerler sorunlara yaklaşmak için ayrıntılı, hecelenmiş yollar bulurlar. Bir ilacın daha etkili hale gelmesi için nasıl değiştirilebileceği gibi cevaplamak istedikleri soruya bakarlar. Ardından, değişkenleri nasıl düzenli bir şekilde manipüle edeceklerine dair planlar geliştirirler.

Veri Toplama

Su kalitesinin kimyasal değerlendirmelerinden, güneş ışığına maruz kaldığında yeni bir boya tipinin nasıl tutulduğunu test etmeye kadar kimyagerler uygulamalı deneyler yaparlar. Paternleri aramak ve sonuç çıkarmak için kullanılabilecek bir veri kümesi oluşturmak için sonuçları titizlikle kaydederler.

En Popüler:  Sitoteknolog İş Tanımı ve 2022 Maaşları

Rapor Yazma

Temel araştırma yapan kimyagerler bilimsel ve akademik dergilerde bulgularını özetleyebilir. Bu sayede alandaki diğer kişiler bulgularından faydalanabilir. Uygulamalı araştırma üzerinde çalışan kimyagerler, işverenleri için keşiflerini yazarlar. Bu sayede yeni bir ürünün mümkün olup olmadığı gibi başka kararlar da verilebilir.

Toplantılara Katılma

Kimyagerler, projeleri ve sonuçları tartışmak için işverenler, müşteriler ve diğer çalışanlarla rutin olarak bir araya gelirler.

Eğitim

Tecrübeli kimyagerler yeni işe alımları hızlandırmaktan sorumlu olabilir. Ayrıca laboratuvar asistanlarına veya belirli deneylerde yardımcı olan öğrencilere talimat vermek için zaman harcayabilirler.

Bakım Ekipmanları

Laboratuvar aletlerinin çalışmaya devam edebilmesi ve doğru sonuçlar verebilmesi için kalibre edilmesi, temizlenmesi ve bazen onarılması gerekir. Kimyagerler verimli ve güvenli bir iş yeri sağlamak için gerekli adımları atıyorlar.

Kimyager Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

İnsanlar kimyagerleri düşündüğünde, genellikle deney yapan bir laboratuvarda bilim adamlarını düşünürler. Bununla birlikte başkalarıyla iyi çalışmak bir araştırmacının kariyerine büyük ölçüde yardımcı olabilir. Çünkü araştırma genellikle ekipler halinde yapılır. Kimyagerlerin sahip olmalarına yardımcı olan diğer beceriler şunlardır:

 • Verilerin güvenilir olması ve gözlemlerin ayrıntılı olması için ayrıntılara katılma
 • Bir deney yapmanın veya beklenmedik sonuçlarla baş etmenin en iyi yolunu bulmak için eleştirel düşünme
 • Bulguları bilimsel topluluğa, işverenlere ve kimyada deneyimli olmayan diğer kişilere rapor etmek için açıkça yazmak
 • Sorunları yeni şekillerde çözmek için merak sergilemek

Kimyacı Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Deney yapmak, çeşitli farklı maddeler içerir. Birçok şey yapılan araştırmanın doğasına bağlı olmakla birlikte, tüm kimyagerler için ortak olan bazı araçlar şunlardır:

 • Gözlük – Deneyler sırasında takılan güvenlik gözlükleri
 • Eldiven – Deneyler yaparken ellerinizi güvende tutmak için giyilir
 • Laboratuvar önlüğü – Kimyasallar dökülürse veya sıçrarsa kıyafetleri korumak için sokak kıyafetlerinin üzerinden geçen uzun ceket
 • Kimyasallar – Elementler veya bileşikler
 • Beher – laboratuvarlarda maddeleri ölçmek ve tutmak için kullanılan dudaklı, silindirik cam kaplar
 • Test tüpleri – Laboratuvarlarda maddeleri ısıtmak, tutmak ve karıştırmak için kullanılan uzun parmak büyüklüğünde cam kaplar
 • Veri – Deneyler sırasında elde edilen sayılar, ölçümler ve gözlemler
 • Bilgisayarlar – Veri girmek, karmaşık formülleri çalıştırmak, model yapmak, rapor yazmak ve diğer prosedürler için kullanılır
En Popüler:  Marangoz İş Tanımı ve 2022 Maaşları

Kimyager Eğitim ve Öğretim Süreci

Kimyagerlerin kimya veya alakalı bir alanda lisans derecesi almaları gerekir. Kimyagerlerin yaklaşık %20’si yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu da araştırmaya bir iş çıkarmaya çalışırken yardımcı olur. Doktora yapan kimyagerlerin yaklaşık %20’si kendilerini üniversitelerdeki pozisyonlar için cazip adaylar ve uygulamalı araştırma ekiplerinin liderleri olarak belirlediler. Orta öğretim sonrası eğitim genellikle analitik, organik, inorganik ve fiziksel kimyadaki derslerin yanı sıra matematik, fizik ve bilgisayar bilimleri derslerini içerir.

Kimyager Maaşı

Kimyagerler için ortalama yıllık maaş 73.740 TL’dir. En yüksek maaşlar yılda 129.600 lirayı aştı.

Kimyager İş Kaynakları

Kimyager olarak kariyer hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu kuruluşlar ve kitaplar, kariyer kararlarınıza yardımcı olmak için pratik, ilk elden bilgiler sunar:

ACS Kariyer Gezgini – LinkedIn’deki Amerikan Kimya Topluluğunu takip etmek disiplinin üstünde kalmak için harika bir yol olsa da bu hızlı büyüyen şube grubu kimya kariyerleri hakkında bilgi arayanlar için bir yer.

Kimya Bölümleri için Büyük İşler – Kimyayı seven fakat bu tutkuyu kariyere nasıl çevireceğinden emin olmayanlar için bu kitap çeşitli işyeri olanaklarını araştırıyor.

STEM Kariyer: Kimyager – Kimyagerlerin ne yaptığını merak eden genç okuyucular için, bu tam renkli kitap, işi gerçekten yapan insanlarla bilgilendirici röportajlar yoluyla bolca cevap veriyor.

Kimyager ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Eczacı
 • Kalite Kontrol Kimyacısı
 • Formülasyon Kimyacısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu