Şifreleme uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Şifreleme uzmanı Nedir?

Mesajları ve diğer veri sırlarını suçluların veya düşman hükümetlerin meraklı gözlerinden uzak tutmak ister misiniz? Bir kriptograf olmak ilginizi çekebilir!

Kriptografi, siber suçluları uzak tutmak için matematik tabanlı şifreleme yöntemlerini kullanır. Kriptograflar, hassas bilgileri şifrelemek ve kişi ve kurumlar için gizlilik sağlamak için algoritmalar, şifreler ve güvenlik sistemleri geliştirir.

A.Kriptografi, gizli iletişim için algoritma tasarlama bilimi ve sanatıdır.
B. Kriptanaliz, kriptografik tasarımların “kırılmasına” yönelik çalışmadır
C. Kriptoloji = Hem A + B’nin bir kombinasyonu

Kriptograf Ne Yapar?

Şifreleme bir zamanlar yalnızca askeri amaçlar için kullanılıyordu. Fakat günümüz dünyasında her türlü kullanım için şifreleme gereklidir.

Kriptografi, işletmeler arasında güven oluşturmaya yardımcı olur ve bilgisayar korsanlarını mümkün olduğunca önemli veri sistemlerinden uzak tutar. Çoğu kriptografi, bilgisayar yazılımı ve özel donanım cihazları tarafından yapılır.

Şifreleme uzmanları, güvenlikle ilgili sorunları çözmek için hükümetlere, işletmelere ve sektöre teknik destek sağlar. Önemli bilgileri ele geçirme veya silinmeye karşı korurlar ve güvenlik sistemleri ve algoritmalarındaki zayıflıkları hedefleyebilirler. Zayıflıkları tespit ettikten sonra, daha fazla güvenlik açıklarını önlemek için güçlü güvenlik sistemleri tasarlayabilirler.

Şifreleme uzmanlarının şu maddeleri yapması da gerekebilir:

  • Verileri analiz etmek ve güvenlik problemlerini çözmek için matematiksel modeller geliştirin ve test edin
  • Güvenilirlik ve doğruluk için test modelleri
  • Yeni kriptografi teorilerini ve uygulamalarını test edin
  • Kablosuz ağlarda, cep telefonlarında, e-postalarda vb. zayıflıkları arayın.
  • Kredi kartlarının, bankalar arası, ATM, online işlemlerin vb. güvenli olduğundan emin olun
  • Kablosuz ağlara yasa dışı olarak erişilmediğinden veya değiştirilmediğinden emin olun
  • Askeri, politik ve kolluk kuvvetleri kurumları için şifreli mesajları çözün
  • Şifreli işlemlerin verimli işlenmesi için güncelleme yöntemleri
  • Çalışma personeline şifreli/matematiksel yöntemler ve uygulamalar hakkında tavsiyelerde bulunun
En Popüler:  Kimya Teknisyeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kriptograf Nasıl Olunur?

Kriptografların farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Kriptografın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Kriptografın Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Kriptograflar kamu ve özel sektörde başarılı kariyerler oluşturabilirler. Kolluk kuvvetlerine veya devlet kurumlarına suç, tehdit veya güvenlik sorunlarını çözmede yardımcı olmak için şifrelenmiş verileri analiz eder ve deşifre ederler ve ayrıca işletme, mühendislik, bilim veya diğer sektörlerdeki sorunları çözmeye yardımcı olan hesaplama modelleri geliştirirler.

Kriptograflar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu