Set Tasarımcısı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Set Tasarımcısı Nedir?

Set tasarımcısı, filmler, televizyon ve tiyatro için setler tasarlamaktan ve yaratmaktan sorumlu kişidir (setler, yapım sırasında tüm eylemin gerçekleşeceği fiziksel ortamlardır).

Yapım ekibinden kaba çizimler ve fikirler alınır ve manzara, perdeler, mobilya ve dekorları içeren gerçekçi yapılara dönüştürülür. Set tasarımcıları genellikle yönetmenler, yapımcılar, kostüm tasarımcıları ve diğer ekip üyeleriyle çalışır.

Set Tasarımcısı Ne Yapar?

Bir set tasarımcısı, hem senaryonun stili ve tonu hakkında bir fikir edinmek hem de sahne, mobilya ve sahne donanımı için ayrıntılı bir gereksinim listesi oluşturmak için bir senaryoyu defalarca okur. Yönetmen ve tasarım ekibiyle yapılan toplantılar genellikle setin ayrıntılarını ve yönetmenin oyunu yorumlamasını tartışmak üzere planlanır. Set tasarımcısının ana hedefi, senaryodaki diyaloğa dayalı olarak ihtiyaç duyulabilecek her şeyi bulmaktır. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, set umarım doğru ruh halini ve atmosferi yaratacak ve izleyicilere günün saati, yeri, mevsimi ve tarihi dönem hakkında ipuçları verebilecektir.

Senaryoyu okuduktan sonra, set tasarımcısı setin planlarını, çizimlerini ve minyatür üç boyutlu modellerini üretecek. Kat planları, her setin düzenini ve mobilyaların ve büyük aksesuarların yerleşimini yukarıdan gösteren ölçekli olarak çizilir. Setin önden görünüşünü göstermek ve pencere veya platform gibi ayrıntıları göstermek için ön cepheler de verilmiştir. Bu görsel yardımcılar, üretim sürecine dahil olan herkesin birbirini anlamasına yardımcı olur.

Bir tiyatroda çalışan bir set tasarımcısı, genellikle sahne boyutuyla sınırlı olduğu için, yapabilecekleri konusunda biraz sınırlı olabilir. Bu set tasarımcılarının, performansın canlı bir izleyici önünde olduğunu ve setin de çok taşınabilir olması gerekebileceğini akılda tutmaları gerekir. Filmler ve filmler için çalışan set tasarımcıları bu kadar sınırlı değildir ve genellikle çok daha büyük setler oluşturabilirler.

En Popüler:  İç Mimar Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Set tasarımcıları ayrıca belirlenen maliyetler için bir tahmin hazırlayacak ve bütçeyi takip edecek. Ayrıca provalara katılabilir ve oyuncuların hareketi ve gruplandırılması için yaratıcı önerilerde bulunabilirler.

Bir set tasarımcısının çalışması, gösteri açıldığında esasen tamamlanmış olur. Ardından sahne yöneticisi ve sahne arkası ekibi, prodüksiyonun her yönünün set tasarımcısının istediği gibi çalıştığından emin olmak için görevi devralacak.

Set tasarımcısı Nasıl Olunur?

Set tasarımcılarının farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Set tasarımcısının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Set Tasarımcısının çalışma şartları nasıldır?

Bir set tasarımcısı, setlerin tasarlanması gereken her yerde iş bulabilir. Tiyatrolar, film ve video prodüksiyon şirketleri, televizyon şirketleri, reklam ajansları ve müzik videosu prodüksiyon şirketleri genellikle set tasarımcıları işe alır. Deneyimli tasarımcılar (özellikle film seti tasarımcıları) genellikle serbest meslek sahibi/serbest olarak çalışır.

Set Tasarımcıları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu