Sertifikalı Anestezi Teknisyeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Anestezi teknisyenleri için önlisans ve lisans programları olmasına rağmen bu meslek örgün bir eğitim gerektirmez. Bu teknisyenlerin temel sorumluluğu hemşirelere ve anestezistlere destek olarak çalışırken anestezi ile ilgili ekipmanı korumaktır.

Genel Bilgiler

Anestezi teknisyenleri, diğer anestezi bakım ekipleri üyelerine yardımcı olmak için çeşitli görevleri yerine getirir. Örgün eğitim ve sertifikalandırma bu alanda bir iş bulmak için gerekli olmayabilir. Fakat yardımcı olabilirler.

Eğitim Şartları İş eğitiminde; isteğe bağlı sertifika, önlisans ve lisans programları
Diğer gereklilikler Amerikan Anestezi Derneği Teknoloji Uzmanları ve Teknisyenleri (ASATT) tarafından verilen sertifikalar gerekli olabilir
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) %9 (cerrahi teknisyeni)*
Yıllık Ortalama Maaş (2022) 47.950 Türk lirası (cerrahi teknisyeni)*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Sertifikalı Anestezi Teknisyeni İş Tanımı

Anestezi teknisyenleri, anestezi uzmanlarını, anestezi uzmanları asistanlarını, hemşireleri ve diğer anestezi bakım ekiplerini destekler. Başlıca görevleri anestezi ekipmanını korumaktır. Birçok kişi anestezi teknolojisini kariyerleri olarak görürken, aday anestezi uzmanları, anestezi uzmanları asistanları ve Sertifikalı Kayıtlı Hemşire Anestezi uzmanları bazen anestezi ekipmanı ve diğer anestezi uzmanlarıyla çalışma deneyimi kazanmak için anestezi teknisyenleri olarak işe başlar.

Sertifikalı Anestezi Teknisyeni İş Sorumlulukları

İşin Gereklilikleri, bir anestezi teknisyeninin beceri seviyesinin yanı sıra, çalıştığı tesisin durumuna ve türüne göre değişebilir. Genel olarak anestezi teknisyenleri anestezi ekipmanlarını temizler, sterilize eder, test eder, kalibre eder ve giderir ve ayrıca ekipman denetimlerinin kayıtlarını tutar. Daha ileri görevler arasında, hastaları ameliyata nakletmek, hastalara prosedürleri açıklamak ve anestezi altında bulunan hastaları izleyen elektronik ve pnömatik cihazlar gibi ameliyat ekipmanlarını içerebilir.

En Popüler:  Petrol Mühendisi Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Sertifikalı Anestezi Teknisyeni Job ve Maaş Bilgileri

Sertifikalı anestezi teknisyenleri ayrıca cerrahi teknisyeni olarak da sınıflandırılabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre cerrahi teknisyenleri için istihdam olanakları 2018 ve 2028 arasında %9 artabilir. MİB, bu meslekte bulunan bireylerin 2018’de ortalama 47.000 TL kazandığını bildirdi. o yılki teknolojistler, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından bildirildiği gibi Kaliforniya, Nevada, Hawaii, Connecticut ve Columbia Bölgesi idi.

Anestezi Teknolojisinde Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Anestezi teknisyenleri genellikle iş konusunda eğitilir. Fakat resmi bir eğitim programını tamamlamayı tercih edenler, sertifika, önlisans derecesi ve lisans derecesi seviyelerinde anestezi teknolojisi eğitimi bulabilirler. Çok nadir görülen bu programların tamamlanması 1-5 yıl sürebilir.

Bir anestezi teknolojisi programındaki kurslar, anesteziye giriş, tıbbi terminoloji, anatomi ve fizyoloji, farmakoloji ve klinik izlemeyi içerebilir. Bazı programlar, öğrencilerin hastane ortamında öğrendikleri yetenekleri uygulayarak klinik deneyim kazanmalarını sağlarken, diğerleri tamamen online olarak tamamlanabilir.

Anestezi Teknoloji Sertifikası

Sertifikasyon bir anestezi teknisyeni olarak çalışmak için bir gereklilik değildir. Bununla birlikte belirli bir beceri seviyesini gösterdiğinden, bazı işverenler iş başvurusunda bulunanların sertifikalandırılmasını tercih ederken, diğerleri genellikle anestezi teknisyenlerinden belirli bir zaman dilimi içerisinde sertifika almasını ister. Amerikan Anestezi Derneği Teknoloji Uzmanları ve Teknisyenleri (ASATT), 2 yıllık ASATT onaylı eğitim programlarının mezunlarına ve en az iki yıl iş tecrübesine sahip mevcut anestezi teknisyenlerine açık bir sertifika sınavı sunar. Sertifikalı bir Anestezi Teknisyeni (Cer.A.T.), devam eden eğitim gereksinimlerini karşılayarak her iki yılda bir yeniden sertifikalandırmalıdır.

Anestezi teknisyenleri hastalara anestezi sağlayan ekipmana bakarlar. Fakat görevleri ameliyatları ve ameliyat izleme cihazlarını çalıştırmak da dahil olmak üzere görevleri genişletilebilir. İşverene bağlı olarak bir anestezi teknisyeni olarak çalışmak için profesyonel sertifika gerekli olabilir; Fakat bu genellikle mesleğin bir gereği değildir. Anestezi teknisyenleri, sertifika ve lisans derecesi programları mevcut olmasına rağmen görevlerini öğrenmelerine yardımcı olmak için sıklıkla iş başında eğitim alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu