Ekstrüder Makine Teknisyeni Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Ekstrüde Makine Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Ekstrüzyon makinesi teknisyenleri, metal ve plastik çubukların, hortumların, çubukların veya diğer boru şekillerinin üretiminde kullanılan şekillendirme makinelerinin hazırlanması ve işletilmesinden sorumludur. Günlük görevleri arasında ekstrüzyon makineleri hazırlamak, malzemeleri sıralamak ve ekipmanı çalıştırmak yer alıyor. Teknisyenler, aynı zamanda çıktıyı değerlendirir ve ürün kalitesini değerlendirir, ayrıca sürecin mesleki düzenlemelere uygun olduğundan emin olurlar. Ekstrüzyon makinesi teknisyenleri genellikle fabrika veya endüstriyel ortamda çalışır.

EğitimLise diploması veya eşdeğeri gerekli, mesleki ve teknik eğitim programları da mevcuttur
İş YetenekleriEl becerisi, temel matematik, iletişim, fiziksel dayanıklılık
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*Makine ayarlayıcıları ve operatörleri ekstrüzyon için TL 33.470
İş Büyümesi (2016-2026)*Ekstrüder makineleri ve operatörleri için %-10

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Eğitim Şartları işyerine göre değişebilse de, ekstrüzyon makinesi teknisyenleri için işe alma gereksinimleri genellikle bir lise diploması veya Genel Eğitim Geliştirme eşdeğeridir. Mesleğe yönelik eğitim genellikle verilirken, mesleki veya teknik bir kolejde 1 yıllık veya 2 yıllık bir eğitim programının tamamlanması, adayların sahada öne çıkmalarına yardımcı olabilir. Çekirdek kurs büyük olasılıkla işleme, takım, malzeme bilimi ve metalurji konularında ele alınacaktır. Bir makinist veya makine operatörü olarak önceki deneyim, teknisyenlerin ekstrüzyon teknolojisinde bir işe hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Ekstrüder makine teknisyenleri elle hassas olmalıdır ve temel matematik ve iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Mekanik ve teknik yetenekler verilmiştir; Fiziksel dayanıklılık, uzun süre ayakta dururken tekrarlayan hareketleri gerçekleştirirken çok önemlidir.

İstihdam ve Kazanç Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre ülke çapındaki makine ayarlayıcılarının ve operatörlerinin ekstrüzyonu ve şekillendirilmesi için istihdam olanakları 2016 ve 2026 arasında %10 azalacak. Mayıs 2017’de bu alanda çalışan işçilerin ortalama yıllık maaşı 33.470 liraydı.

Benzer Meslekler

Makine kullanımı ve montaj kariyerine ilgi duyanlar için birkaç seçenek:

Montajcılar ve İmalatçılar

Montajcılar ve imalatçılar diğer eşyaların yanı sıra bilgisayar, elektronik cihaz, motor ve oyuncak parçaları ve ürünleri yapmak için manuel ve makine tekniklerini kullanırlar. Çoğu teknisyen, lise diplomasına sahip alana girer ve iş başında eğitim alır; Uçak, elektrik ve taşıt işleri bir önlisans, stajyerlik veya daha gelişmiş hazırlık gerektirebilir. BLS, montajcı ve imalatçılara yönelik istihdam olanaklarının, 2016-2026 yılları arasında ülke genelinde %14 oranında küçüleceğini bildirdi. Mayıs 2017’de bu pozisyonlarda çalışan işçilere 31.850 TL ortalama maaş ödendi.

Makinistler ve Takım ve Kalıp Makineleri

Makinistler ve alet ve kalıp üreticileri alet, metal parça ve alet üretiminde kullanılan otomatik ve bilgisayarlı makineleri hazırlar ve işletir. Teknisyenler adaylık, topluluk kolejleri veya teknik okullar aracılığıyla iş başında eğitim ve resmi talimatlar almadan önce bir lise diploması gerekir ve ticarette tam kalifiye olmak birkaç yıl alabilir. Ülke genelinde, istihdam olanaklarının BLS’ye göre 2016-2026 arasında %1 oranında artacağı tahmin ediliyor. 2017 mayıs itibariyle, makinistler ve alet ve kalıp üreticileri, 44.110 TL ortalama maaş kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu