Satış Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

satış görevlisinin İşi Nedir? Ne Yapar?

Satış temsilcisinin görevi, araştırma yöntemleri ve müşteri portföyünün geliştirilmesi yoluyla bir şirketin satışlarını oluşturmak ve geliştirmektir. Satış görevlisi aynı zamanda satış görevlisi, temsilci veya aracı (RVP) veya teknik satış görevlisi olarak da bilinir.

satış görevlisinin Görevleri Nelerdir?

Satış elemanının görevleri çoktur, çalıştığı şirketin yapısına bağlıdır. Ana misyonu, satış ve araştırma teknikleriyle müşteri portföyünü genişletmek ve böylece şirketinin satışlarını geliştirmek ve ciro hedefini karşılamaktır. Müşteriler ve potansiyel müşterilerle fiyatları ve miktarları müzakere etmesi gereken birçok ürün veya hizmetten sorumludur.

Ayrıca yeni ürün ve hizmetleri de takip ediyor. Çünkü daha sonra bunları gelecekteki potansiyel müşterilerine ve müşterilerine sunmak zorunda kalacak.

satış elemanının Maaşı Ne Kadar?

Maaşı etkileyen birkaç faktör vardır. Nitekim, yılların sayısı, kıdem veya şirketin yapısı, ücret düzeyini belirleyen parametrelerdir.

Bir satış görevlisinin maaşı 30.000 ila 60.000 Türk Lirası arasındadır. (En İyi Meslekler Maaş Rehberi)

Asistanlık işleri Asistanları işe alın

satış elemanı için Gerekli Beceriler

  • Mükemmel satış teknikleri bilgisi
  • Güçlü ticari teknik bilgisi
  • Mükemmel müzakere becerileri
  • İyi iletişim becerileri
  • Çalıştığı sektör ve ürünleri hakkında iyi bilgi
  • Ticaret hukuku bilgisi
  • İngilizce’de akıcılık gerekli olabilir
  • Strese karşı iyi bir dirence sahip

Satış elemanı Nasıl Olunur?

Bir satış temsilcisi genellikle pazarlama tekniklerinde bir DUT tamamlamıştır veya işletme birimi yönetiminde bir BTS elde etmiştir. Fakat ticari bir uzmanlığı takip etmiş olmak koşuluyla başka kurslar da mümkündür. Bu pozisyon, staj veya eğitim veya hatta bir iş-çalışma programını tamamlamış olmaları koşuluyla genç mezunlar için erişilebilir olabilir.

En Popüler:  Zemin Bakım İşçisi Nedir? Nasıl Olunur?

satış elemanı İçin Mesleki Gelişme

Satış görevlisi, sektör müdürü, mağaza müdürü, satış müdürü ve hatta bir ürün ailesinin yöneticiliğine kadar ilerleyebilir.

Satışa benzer işler: Satış asistanı, İş geliştirici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu