Sahne Sorumlusu Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Sahne sorumlusuları, canlı bir tiyatro prodüksiyonunun birçok yönüyle ilgileniyor. Örgün eğitim, sahne sorumlusu olmak için bir zorunluluk olmasa da tiyatroda lisans derecesi alınması önerilir. Rekabetçi bir pazarda sadece bir derece istihdam edilebilirliği artırmakla kalmaz. Hem de bir tiyatro programındaki sınıflar tiyatroda sahne yönetimi, yönetmenlik ve insan kaynakları gibi konularda değerli beceriler öğretebilir.

Genel Bilgiler

Bir sahne sorumlusu, bir tiyatro prodüksiyonunun en önemli parçası, sahnedeki aktörler ve sahne arkası ekibinin hayata geçirdiği senaryolar arasındaki bağlantıdır. Bu birey veya bazı durumlarda bireyler ekibi, provalardan başlayarak prodüksiyona kadar üretimi koordine eder ve organize eder. Şov başladıktan sonra, sahne sorumlusu her performansın sorunsuzca yürütülmesinde hayati bir rol oynar.

Eğitim Şartları Lise diploması veya dengi
Önerilen Eğitim Tiyatroda lisans derecesi
Öngörülen İş Büyümesi Üreticiler ve direktörler için 2018-2028 arasında %5
Ortalama Maaş (2023) Yıllık 41.306 Türk lirası**

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu **PayScale

İş Tanımı

Hiçbir sahne performansı hiçbir zaman bir sahne yöneticisinin rehberliği ve denetimi olmadan açılış gecesini başaramazdı. Provalar sırasında, sahne sorumlusu senaryodaki herhangi bir değişiklik, ortaya çıkan sanatsal fikirler, sahne veya kostüm departmanına iletilmesi gereken teknik konular ve geliştirme sürecinde ele alınması gereken diğer detaylar hakkında dikkat çekici notlar tutar. göstermek. Oyuncu kadrosunu programda tutmak, unutulmuş hatlara yol açmak, yönetim, direktörler ve oyuncu kadrosu arasında iletişim kurmak ve iletişim bilgilerini planlamak ve yönetmek için idari tarafla ilgilenmek, tüm aşama yöneticisinin görev tanımına girer.

Gösteri asıl aşamaya geçtikçe, sahne sorumlusunun talepleri artar. Kümeler, aydınlatmalar ve donanımlar devreye girdiğinde güvenlik, sahne yöneticisinin sorumlu olduğu ilave bir ipucu dizisi gibi devreye giriyor. Gösteri sırasında sahne sorumlusu gösteriyi “çağırır”, oyuncuları ve gelecek değişikliklerin ekibini korumaktan sorumlu olduğu komut dosyasıyla uyarır. Gösteri açıldıktan sonra, sahne sorumlusu aynı zamanda her bölüm için performans raporları hazırlamaktan ve dağıtmaktan sorumludur.

En Popüler:  Laboratuvar Teknisyeni Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Sahne sorumlusu pozisyonu için mutlak bir derece zorunluluğu yoktur. Fakat birçok alanda olduğu gibi, ortaöğretim sonrası eğitim yalnızca birinin iş piyasasında şansına yardımcı olabilir. Tiyatro performansında veya tiyatro yönetiminde bir lisans derecesi, bir sahne sorumlusu olarak bir kariyere mezun olacak.

Aşamalı bir üretimi yönetirken performansın nüanslarını tam olarak anlamanın önemi göz ardı edilemez. Ek olarak setler, kostümler ve aydınlatma hakkında bilgi sahibi olmak, sahne arkası yapımında sayısız ekip arasında etkili bir rol oynamak için avantajlıdır. Yönü incelemek özellikle önemlidir. Çünkü bir sahne sorumlusunun görevinin bir kısmı prova yapmak ve anlayışı hazırlamak olabilir.

Tiyatro Yönetimi alanında Güzel Sanatlar lisans programında bir öğrenci, sahne yönetimi alanında bir kariyere yönelik aşağıdaki sınıfları bulabilir:

  • Sahne Yönetimi
  • Tiyatro Yönetimi
  • Yönlendirme Sanatı
  • Dramatik Eleştiri
  • Sahne Üretiminde Yönetim
  • Tiyatroda İnsan Kaynakları Sorunları

Kariyer Bilgisi

Aşama sorumlusu pozisyonları nadiren tam zamanlı, maaşlı pozisyonlardır. Bunun yerine, sahne sorumluları bir seferde bir gösteri üzerinde çalışıyor. Mevcut gösterinin sonsuza dek sürmeyeceğini bilerek, aynı anda başka bir iş arıyor olabilir. Bu umut verici varoluşun nadir istisnası bölgesel tiyatroda kalıcı bir iştir.

Sahne Yöneticileri Derneğine göre çoğu başlangıç ​​aşaması sorumluları, sektörde yalnızca gelir elde etmek için işleri yönetmeye yetecek kadar kurulmuş bir yıl geçirmeyi beklemelidirler. MİB, Ağustos 2019’da sahne yöneticilerinin ortalama maaşının 41.000 TL olduğunu bildirdi.

Zorunlu olmamakla birlikte, tiyatroda bir derece aday bir sahne sorumlusu için değerli olabilir. Mükemmel yönetim becerilerine ek olarak bir sahne yöneticisi ortaya çıkabilecek her türlü teknik sorun hakkında bir anlayışa sahip olmanın yanı sıra sanatçılar ve sahne gösterilerine sanatsal girdi, eleştiri ve yön sunma güvenine sahip olmalıdır. Bu nadiren tam zamanlı bir durumdur ve birçok sahne sorumlusu işten işe çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu