Bilimsel Fotoğrafçı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Bilimsel Bir Fotoğrafçı için Görev Tanımı

Bilimsel fotoğrafçılar, bilimsel veya tıbbi verileri gösteren veya kaydeden fotoğraflar çekmek için kızılötesi, ultraviyole veya termal görüntüleme gibi fotoğraf görüntüleme tekniklerini kullanır. Bilimsel fotoğrafçılar genellikle biyoloji, kimya, mühendislik veya tıp konularında bilgi sahibidir. Genellikle bilimsel ekiplerde çalışırlar ve devlet daireleri, üniversiteler veya araştırma tesisleri tarafından istihdam edilirler.

Eğitim Okul sonrası eğitim gerekli değildir. Fakat yetenekleri geliştirmek için önerilir
İş Yetenekleri Bilime olan ilgi, detaylara dikkat, yaratıcılık, fotoğraf teknikleri ve fizik, optik ve fotoğrafik ilkeler bilgisi
Ortalama Maaş (2017)* 38.710 Türk lirası (tüm Profesyonel, Bilimsel ve Teknik Hizmetler Fotoğrafçıları için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %-6 (tüm Fotoğrafçılar için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bilimsel fotoğrafçıların genellikle bilimsel fotoğrafçılıkta veya ilgili bir alanda, genellikle tamamlanması 2-4 yıl süren bir ortak, Bilim Lisans veya Sanat Lisans derecesine sahiptir. Temel kurslar fotoğrafçılık ilkelerini, görüntü manipülasyonunu ve konum fotoğrafçılığını içerebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bilimsel fotoğrafçıların bilime ve fizik, optik ve fotografik prensiplerin bilgisine büyük ilgi göstermesi gerekir. Bu tür bir çalışma aynı zamanda özveri, özen, sabır ve ayrıntılara çok dikkat gerektirir. İlgili iş deneyimi, fotoğraf ilke ve tekniklerine aşinalık ve yaratıcılık, bilimsel bir fotoğrafçının rekabetten uzak durmasına yardımcı olabilir.

Kariyer Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre fotoğrafçılık alanındaki istihdamın 2016-2026’dan itibaren %6 oranında düşmesi bekleniyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) rakamlarına göre 2017’de profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetler sektöründe çalışan fotoğrafçıların ortalama maaşları 38.710 TL civarındaydı. Daha fazla firma serbest fotoğrafçıları kullandığı için maaşlı fotoğrafçılık pozisyonlarını bulmak zor olabilir.

En Popüler:  İstatistikçi Nedir? Görev Tanımı ve İş İlanı

Benzer Meslekler

Tıbbi ve Bilimsel İllüstratör

Bu sanatçılar, tıbbi ve bilimsel yayınları göstermek için bilimle ilgili bilgilerini çizim becerileriyle birleştirir. Doğuştan sanatsal yeteneklere sahip olanlar, genel sanat mesleğine örgün eğitim olmadan girebilir; Bununla birlikte bu uzmanlık illüstratörlerinin biyoloji ve diğer bilimlerde derslere ihtiyacı vardır. Ayrıca resimleme veya diğer güzel sanatlarda lise sonrası eğitimden de yararlanabilirler. 2016-2026 yılları arasında genel olarak iyi sanatçılar için istihdam artışı, ortalama olarak ortalama olan MİB tarafından %6 olarak tahmin edildi. 2017’de illüstratörler de dahil olmak üzere kaliteli sanatçılar, MİB’e göre yıllık bazda ortalama 52.930 TL kazanan bilimsel alanlar gibi özel tasarım hizmetleri tarafından kullanılanlarla, MİB’e göre ortalama 57.520 TL kazandılar.

Film ve Video Editörleri

Bilimsel konuyu “hareket halindeyken” yakalamak isteyenler, lisans derecesini kazanarak ve iş başında eğitim asistanı olarak alarak bu kariyeri düşünebilirler. 2016-2026 yılları için MİB tarafından %17’lik hızlı istihdam artışı öngörülmüştü. Bu meslek, 2017 yılında ortalama 83.000 TL ücret teklif etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu