Saha Servis Teknisyeni Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Saha Servis Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Saha servis teknisyenleri, büyüklükleri veya diğer sistemlere bağlantısı nedeniyle kolayca taşınamayan ürünlerle endüstrilerde çalışır. Bir çok saha servis teknisyeni, güvenlik sistemleri, ev aletleri, bilgisayar ekipmanı, televizyonlar, stereolar ve ısıtma ve havalandırma üniteleri gibi ev tipi ekipmanlara hizmet eder. Saha servis teknisyenleri, büyük sanayi tarafından çiftlik veya fabrika makineleri, dizel motorlar veya bilgisayar ağları dahil olmak üzere ağır ekipman üzerinde çalışmak üzere istihdam edilmektedir.

Eğitim Genellikle işverenler tarafından tercih edilen sertifika veya önlisans derecesi
İş Yetenekleri Bağımsız çalışanlar, servis yönetimi, müşteri servisi, teşhis
Ortalama Maaş (2023)* 37.710 TL (bilgisayar, ATM, ofis makine tamircisi); 39.340 TL (tarım makinaları tamircisi ve servis teknisyenleri); 38.000 TL (diğer tüm kurulum, bakım ve tamir işçileri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Saha servis çalışmaları büyük ölçüde sanayiye bağlıdır. Buna rağmen tüm saha servis çalışmalarının özü bakım ve onarımdır. Bilgi teknolojisi veya dizel motor onarımı gibi oldukça teknik alanlardaki işverenler, ağır ekipman onarımı veya bilgisayar teknolojisi gibi alakalı bir alanda en az bir önlisans derecesine veya sertifikasına sahip olanları ararlar. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre cihaz veya stereo servis gibi diğer daha az teknik alanlar daha az resmi eğitim gerektirir. Çünkü çoğu işveren teknisyenlerini iş başında eğitmektedir.

İstenen Yetenekler

Tüm saha servis teknisyenleri, endüstriden bağımsız olarak küçük denetimlerle bağımsız olarak çalışabilmelidir. Saha servis teknisyenleri, hayal kırıklığına uğramadan veya bir işte acele etmeden beklenenden daha uzun süren servis aramalarını yönetebilmelidir. Ayrıca üstün müşteri hizmeti becerilerine ve müşterileri tarafından sağlanan teknik olmayan açıklamalardan kaynaklanan sorunları teşhis etme ve çözme becerisine sahip olmalıdırlar.

En Popüler:  Süreç/Proses Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

MİB genel saha servis teknisyenleri için sağlam iş fırsatları öngörürken, bireysel iş görünümleri endüstri ve beceri seviyesine oldukça bağlıdır. Genel olarak bağımsız işletmelerin sayısı azaldıkça işlerin daha büyük şirketlerde yoğunlaşması beklenmektedir. Resmi eğitime ve ileri yeteneklere sahip teknisyenler, bilgisayarla ilgili veya niş ekipman sektöründe çalışan ağır ekipman onarımı gibi daha büyük fırsatlara sahip olacaklardır. MİB’e göre bilgisayar, otomatik vezne ve ofis makine tamircileri için ortalama maaş 2017 yılında 37.710 liraydı. Tarım makineleri ve servis teknisyenleri için ortalama 39.340 TL ve diğer tüm kurulum, bakım ve onarım işçileri 2017 yılında 38.000 TL kazandı.

Benzer Meslekler

İşte bakım ve onarımda kariyer için birkaç seçenek:

Elektrikçi

Teknik okullar veya resmi adaylıklar yoluyla becerilerini öğrenen bu uzmanlar, işletmeler ve özel konutlar için elektrik sistemleri korumak ve kurmak için eğitilmişlerdir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından 2016-2026 yılları arasında elektrikçi pozisyonları için ortalama %9’luk istihdam artışı öngörülmüştür. MİB’e göre 2017 yılında elektrikçiler tarafından kazanılan ortalama maaş 54.110 liraydı.

Elektrikçilerin Yardımcısı

İşle ilgili en fazla beceriyi öğrenen ve zaten lise diplomasına sahip olan bu yardımcılar, elektrikçilere alet ve malzeme teslim etmenin yanı sıra, ekipman ve çalışma alanları gibi daha az beceri gerektiren görevleri yerine getirmekte veya bunlara ürün tutmaktadır. MİB, elektrikçilerin yardımcıları için 2017 yılında 30.540 TL olan yıllık bir maaş rapor etmiş ve 2016-2026 yılları arasında kurulum, bakım ve onarım işçileri yardımcıları için %11’lik bir iş artışı öngörmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu