Sağlık Sigortası Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? Görevleri Neler?

Bir sağlık sigortası uzmanı hastalar için çeşitli finansal faktörleri yönetmektedir. Bu uzmanlar genellikle bilgisayar ve iletişim becerilerine ek olarak sağlık sigortası konusunda önceden deneyime sahip olmalıdır. Okullar, olası sağlık sigortası uzmanları için gerekli olabilecek programlar sunmaktadır.

Temel bilgi

Sağlık sigortası uzmanları, tıbbi sigorta taleplerini işleme koymak, tıbbi kodlama yapmak ve çeşitli sağlık bakımı ortamlarında hasta kayıtlarını tutmaktan sorumludur. Sigorta uzmanları için iş unvanları sigorta billers, tıbbi kodlayıcılar ve talep denetleyicileri içerir. Aday adaylar daha önce deneyime sahip olmalı ve sağlık sigortası uzmanları için bir eğitim programının yanı sıra kodlama için isteğe bağlı bir sertifikasyon tamamlamak isteyebilirler.

Zorunlu Eğitim Sağlık sigortası uzmanlık programının tamamlanması
Diğer gereklilikler Sağlık sigortası alanında önceki iş tecrübesi, güçlü bilgisayar ve iletişim becerileri
Belgeleme İsteğe Bağlı Sertifikalı Profesyonel Kodlayıcı (TBM) kimlik bilgileri kullanılabilir
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* Tüm tıbbi kayıtlar ve sağlık bilgisi teknisyenleri için %11
ortalama maaş (2023)* Tüm tıbbi kayıtlar ve sağlık bilgi teknisyenleri için 40.000 TL

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Sağlık Sigortası Uzmanı İş Tanımı

Sağlık sigortası uzmanları, tıbbi kayıt prosedürlerini kullanarak hasta kayıtlarının gözden geçirilmesini içeren birçok farklı sorumluluk taşır. Talepleri inceler ve sigorta uygunluğunu doğrularlar, ayrıca tıbbi masrafları ve diğer ödemeleri veya ayarlamaları kaydederler. Sağlık sigortası uzmanları da kodlama hatalarını tespit etmekten veya gereken değişiklikleri yapmaktan sorumludur.

Diğer sorumluluklar, hastalara tıbbi yardım alma ve anlamada yardımcı olmaktır. Ofiste, genellikle diğer sağlık personeli üyeleri ve sağlık sigortası sağlayıcılarıyla iletişim kurulmaktadır. Ayrıca hastaların kayıtlarını, fatura ayrıntılarını ve kayıt formlarını elektronik olarak saklayan ve düzenleyen dahili veritabanlarının güncellenmesinden de sorumludurlar.

En Popüler:  Epidemiyolog: Görev ve Kariyer Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu