Maliyet Analiz Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Maliyet Analiz Uzmanı için Görev Tanımı

Maliyet analiz uzmanı, harcamaları en aza indirmek ve her iki taraf için de karı maksimize etmek için hem inşaat hem de imalat endüstrisindeki bina projelerinin büyüklüğünü, fiyatını ve süresini hesaplar. Maliyet tahmini, kaynaklar, işgücü, ortam, zaman dilimi ve donanım dahil olmak üzere harcamaları etkileyebilecek unsurların çeşitliliği hakkında veri toplayarak ve değerlendirerek elde edilir. Bu konular belirlendikten sonra, bir maliyet tahmincisi finansal bir özet ve geliştirme önerisi sunar.

Eğitim Şartları Lisans matematik, mühendislik, inşaat bilimi veya inşaat yönetimi
Gerekli becerilerTeknoloji, matematik, analitik, güven, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*TL64.040
İş Büyümesi (2016-2026)*%11

* Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Her ne kadar bazı insanlar önceki iş tecrübelerine dayanarak maliyet tahmincisi olarak iş bulabilseler de, çoğu muhtemel maliyet tahmincisi üniversiteye gitmelidir. Yapım aşamasına geçilirse, bir maliyet tahmincisinin inşaat mühendisliği veya inşaat yönetimi alanında lisans derecesi elde etmesi gerekirken, üretime giren maliyet tahmincilerinin mühendislik veya matematik alanında lisans derecesi almaları gerekir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Maliyet analiz uzmanı, yapı malzemeleri bilgilerini incelemek, karşılaştırmak ve anlamak için kullandıkları teknoloji ve sayılarla çalışmak konusunda rahat olmaları gerekir. Verileri doğru yorumlamak ve doğru sonuçlara ulaşmak için, analitik olması da gerekir. Maliyet tahmincileri, geliştirme ekiplerine fikir ve sonuçlar sunarken kendinden emin, arkadaş canlısı ve açık olmalıdır.

Meslek ve Finansal Görünüm

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre bir maliyet analiz uzmanının yıllık ortalama gelirinin Mayıs 2018 itibariyle 64.040 TL olduğu tahmin edilmektedir. Maliyet tahmini alanının, büyüyen inşaat endüstrisi nedeniyle ortalama orandan daha hızlı bir şekilde artacağı tahmin edilmektedir. doğru proje bütçelerine olan ihtiyaç. BLS, maliyet analiz uzmanı için iş sayısının 2016-2026 arasında %11 oranında artacağını öngörmektedir.

Benzer Meslekler

Maliyet analiz uzmanı olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki işler için hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Talep Düzenleyici, Değerleme Uzmanı, Denetçi ve Araştırmacı

Her ne kadar lise diploması yeterli olsa da bazı işverenler lisans derecesine ve giriş seviyesinin üzerindeki işler için sigorta tecrübesine sahip çalışanları aramaktadır. Bu uzmanlar sigorta taleplerini değerlendirir ve sigorta şirketleri tarafından ödenecek miktarları belirler. İstihdamdaki %1’lik bir düşüş BLS tarafından 2016-2026 arasında, özellikle otomatik işlemeden dolayı bu pozisyonlar için öngörülmüştür. 2018 yılında, BLS bu profesyoneller için yıllık 65.670 TLortalama maaş bildirmiştir.

Otomatik Hasar Sigorta Değerleme Uzmanları

Bu pozisyonlar için istihdamda %5’lik bir büyüme, çoğunlukla ülke genelinde otomobil kazalarında bir azalma olması nedeniyle, 2016-2026 arasında BLS tarafından öngörülmüştür. Bu değerleme uzmanları, genellikle otomotiv onarım maliyetlerini tahmin etme ve belirleme konusunda son derece yüksek bir sertifikaya ve iş deneyimine sahiptir. BLS, 2018’de otomatik hasar sigortası değerleme uzmanları için yılda ortalama 62.520 liralık bir ücret ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu