Resim Sanatçıları Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Bir Ressamın Görev Tanımı

Bir resim veya güzel bir sanatçı, çeşitli medyalarda çalışabilir ve etkinlikleri; kitaplar, tebrik kartları ve dergiler için skeç oluşturma, manzara ve portreler çizme ya da karikatür çizmeyi içerebilir. Ayrıca profesyonel yayınlar için tıbbi ve bilimsel resimler üretebilirler veya kanun uygulamalarında eskiz sanatçıları olarak çalışabilirler. Güzel sanatçıların çoğu serbest meslek sahibi olurken, reklam ajansları, film yapım şirketleri, halkla ilişkiler firmaları veya yayıncılar için de çalışabilirler. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre Kaliforniya, New York, Florida, Teksas ve Ohio iyi sanatçılar için en yüksek istihdam seviyesine sahipti.

Eğitim Güzel sanatlar veya eşdeğeri lisans gerekebilir
İş Yetenekleri Yaratıcı, detay odaklı, özenli, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2021)* 57.520 Türk lirası (kaliteli sanatçılar için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %7 (kaliteli sanatçılar için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Resim sanatçıları, güzel sanatlar veya sanat dallarında lisans derecesini sık sık alıyorlar ve bu süre dört ile beş yıl sürüyor. Bazıları, güzel sanatlarda yüksek lisans derecesi almak için eğitimlerine iki ile üç yıl daha devam eder. Kurslar çizim, sanat tarihi, resim ve baskı yapımında geleneksel eğitimi içerebilir. Öğrenciler ayrıca grafik ve Web tasarımı, dijital illüstrasyon, film yapımı ve fotoğrafçılık dersleri alabilirler.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Yaratıcılığa ek olarak iyi sanatçılar teknik olarak bir veya daha fazla disiplinde yetkin olmalıdır. Ayrıca çeşitli malzeme ve araçlarla ilgili bilgi sahibi olmalı ve çalışabilmelidirler. İş, müşteri hizmetleri ve kişilerarası beceriler, özellikle galeri sahipleri ve potansiyel alıcılarla etkileşime girme konusunda yardımcı olur.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Güzel sanatlar programlarının mezunları sanat yönetmenleri, serbest sanatçılar veya grafik tasarımcıları olarak görev bulabilirler. Ayrıca film yapımcıları, galeri asistanları, fotoğrafçılar veya öğretmenler olarak da kullanılabilirler. BLS’ye göre iyi sanatçılar için kariyer fırsatlarının 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %7 oranında artması bekleniyor ve çoğu pozisyon için önemli bir rekabet olacak. Mayıs 2017’de BLS, illüstratörler, ressamlar ve heykeltraşlar gibi iyi sanatçıların yıllık ortalama 57.520 Türk lirası maaş kazandığını bildirmiştir.

Benzer Meslekler

Güzel sanatlar alanında bir lisans programı, tarihi belgelerin arşivlenmesi ve fotoğrafçılık gibi çeşitli meslekler için sizi hazırlayabilir.

Arşivciler, Küratörler ve Müze Çalışanları

Arşivciler ve küratörler tarihi belgeleri ve sanat koleksiyonlarını denetler. Çalışmalarına sergi için eşya hazırlama ve geri yükleme konusunda yardımcı olan müze teknisyenleri ve işçileri tarafından yardım edilir. Lisans derecesi, teknisyenlerin bu alanda çalışmaya başlamasına yardımcı olabilirken, çoğu arşivci ve küratör, ilgili bir alanda yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyar. BLS tarafından bildirildiği üzere, %13, 2016 ve 2026 yılları arasında arşivciler, küratörler ve müze çalışanları için ülke çapındaki işlerde artış bekleniyor.

2017 yılının Mayıs ayından itibaren, arşivciler BLS’ye göre yıllık 55.470 TL yıllık maaş alırken, küratörler 58.830 TL kazandılar. Aynı ay itibariyle, müze teknisyenleri ve konservatörler yıllık ortalama 44.970 TL yıllık maaş aldı.

Fotoğrafçılar

Örgün eğitimin fotoğrafçı olması gerekmese de, lisans derecesi programının tamamlanması öğrencilerin becerilerini kazanmalarına ve iş piyasasında konumlarını artırmalarına yardımcı olabilir. Uzmanlık alanları ticari, güzel sanatlar, haberler ve portre fotoğrafçılığıdır. BLS tarafından bildirildiği üzere, 2016’dan 2026’ya kadar ülke çapındaki fotoğrafçılar için işlerde %6’lık bir düşüş bekleniyor. BLS ayrıca, Mayıs 2017’de fotoğrafçıların yıllık ortalama 41.940 TL kazandığını bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu