Klinik Terapist Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Klinik Terapist Görev Tanımı

Belirli bir danışman türü olan klinik terapistler, zihinsel sağlığı ve duygusal sorunları veya bozuklukları tanımlamak, incelemek ve tedavi etmek için hastalarla çalışır. Klinik terapistler genellikle sosyal hizmetlerde veya sosyal yardım kurumlarında, ruh sağlığı kliniklerinde veya bireysel veya grup uygulamalarında çalışırlar. Yaygın görevler arasında hasta ihtiyaçlarını değerlendirmek, tedavi planları tasarlamak, bireysel, grup ve aile danışma oturumları yapmak, hasta ilerlemesini izlemek, vaka yönetimi tekniklerini uygulamak, tedavi raporları hazırlamak ve yönlendirmeler yer almaktadır.

Eğitim Yüksek lisans derecesi gerekli
İş Yetenekleri Hasta etkileşimi, iletişim, empatik, stres altında çalışma
Ortalama Maaş (2024)* Madde bağımlılığı, davranış bozukluğu ve ruh sağlığı danışmanları için 43.000 TL, evlilik ve aile terapistleri için 48.790 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Ruh sağlığı danışmanlığı, evlilik ve aile terapistleri için %23

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Klinik bir terapist olmak için, psikoloji, sosyal hizmet, profesyonel danışmanlık veya evlilik ve aile terapisi gibi bir alanda yüksek lisansa ihtiyacınız olacak. Klinik bir terapist olarak çalışmaya hak kazandıracak 2 yıllık bir yüksek lisans programındaki kurs, akıl sağlığının temellerini, grup ve bireysel terapi teorilerini ve tekniklerini, evlilik ve aile terapisinin dinamiklerini, gelişim psikolojisini ve madde bağımlılığı tedavisini içerir. Ek olarak klinik bir terapist olarak lisans almanız da gerekir; lisans gereklilikleri duruma göre değişir. Genellikle denetlenen birkaç klinik saati ve bir incelemeyi içerir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Çoğu klinik terapistin yöntemlerinin temeli, yaşadıkları sorunları belirlemek ve tedavi etmek için hastalarla konuşmayı. Bu yüzden klinik terapistlerin çok güçlü iletişim ve kişiler arası yeteneklere sahip olması önemlidir. Klinik terapistler ayrıca empatik olmalı ve stresli veya rahatsız edici durumlarda iyi çalışmalıdırlar.

En Popüler:  Eğitim Direktörü Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Ekonomik ve İstihdam Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosundan alınan verilere göre daha geniş bir akıl sağlığı danışmanlığı ve evlilik terapisi ve klinik terapiyi içeren aile terapisi için istihdam durumu mükemmel. Bu alanda istihdamın 2016-2026 yılları arasında %23 artması bekleniyor. Klinik terapistler için ortalama ücretler uzmanlık alanına göre değişir; 2017 yılının Mayıs ayında, madde bağımlılığı, davranış bozuklukları ve zihinsel sağlık danışmanları alanında çalışanlar ortalama 43.000 TL, evlilik ve aile terapisi alanında çalışan klinik terapistler ortalama 48.790 TL kazandılar.

Alternatif Kariyer

Danışmanlık ve ruh sağlığı alanında kariyer için bazı alternatifler aşağıda listelenmiştir:

Sosyal hizmet uzmanı

Klinik bir terapistle yakından ilişkili olan bazı sosyal çalışanlar, müşterileri topluluk kaynaklarına ve programlarına yönlendirmeyi, fiziksel ve duygusal ihtiyaçları değerlendirmeyi ve bu ihtiyaçları karşılamak ve sorunları çözmek için planlar oluşturmayı içeren diğer görevlere ek olarak danışmanlık hizmetleri de sunar. Sosyal hizmet uzmanları, genellikle yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Fakat klinik danışmanlıkla ilgilenmeyenler için, bir lisans derecesi istihdam etmek için yeterli olabilir. Klinik sosyal hizmet uzmanları, çalıştıkları devlet tarafından da lisanslanmalıdır. MİB’e göre 2016 ve 2026 yılları arasında bu okul, aile ve çocuk sosyal hizmet uzmanları için iş fırsatlarında %14’lük bir artış olacağı ve ortalama büyümeden daha hızlı olduğu tahmin ediliyor. Yıllık ortalama maaşın MİB tarafından 2017’de 44.380 Türk lirası olduğu tahmin edildi.

Psikolog

İnsan aklını ve davranışını incelemeye daha fazla dalmak isteyenler için, psikolog olmak doğru kariyer hareketi olabilir. Psikologlar tedaviyi sadece tedavi olarak kullanmakla kalmaz. Hem de müşterilerin neden yaptıklarını ve yaptıklarına inandıklarını daha iyi anlamalarını sağlamak için bilimsel teoriler ve süreçler kullanırlar. Alanında çalışmak için psikolojide doktora derecesi gerekir. Fakat örgütsel ve okul psikologları yalnızca yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyabilir. Bağımsız bir ortamda danışmanlık yapan tüm psikologlar ayrıca sınavı geçmeyi ve deneyim gereksinimlerini karşılamayı içeren bir devlet lisansı almalıdır. 2017 yılının Mayıs ayında, MİB, özellikle klinik ve okul psikologlarının psikolojik danışmanlığının 75.090 liralık bir ortalama maaş aldığını belirledi. Ayrıca 2016-2026 döneminde bu tür psikologlar için %14’lük bir artışla yaklaşık 21.000 yeni iş yaratılacağını öngörmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu