Resepsiyonist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Resepsiyonist Nedir?

Bir resepsiyonist (bazen bir yönetici asistanı olarak anılır), telefonlara cevap vermek ve halka ve müşterilere bilgi vermek dahil olmak üzere çeşitli idari görevleri yerine getiren kişidir. Resepsiyon görevlileri genellikle halkın veya müşterinin temas kurduğu ilk çalışandır. Organizasyon için, organizasyonun başarısını etkileyebilecek iyi bir ilk izlenim bırakmaktan sorumludurlar.

Resepsiyonist Ne Yapar?

Resepsiyon görevlileri genellikle şu maddeleri yapar:

  • Telefon çağrılarını yanıtlayın, filtreleyin ve iletin
  • Gelen müşterileri ve diğer ziyaretçileri selamlayın ve onlara belirli yerlere kadar eşlik edin
  • Ziyaretçilerin erişiminin izlenmesine yardımcı olarak ofis güvenliğine katkıda bulunun
  • Bir bilgisayar, posta veya faks makinesi kullanarak bilgi veya belge alın veya gönderin
  • Randevu takvimlerini tutmak gibi diğer idari destek görevlerini gerçekleştirin
  • Belgeleri ve kayıtları kopyalayın, dosyalayın ve saklayın
  • Posta ve kurye teslimatlarını toplayın, sıralayın, dağıtın ve hazırlayın
  • Seyahat kuponlarını veya diğer belgeleri işleyin ve hazırlayın

Bazı görevler resepsiyon görevlilerinin çoğu için ortak olsa da onların özel sorumlulukları iş kuruluşlarına bağlı olarak değişir. Örneğin hastanelerdeki ve doktor muayenehanelerindeki resepsiyon görevlileri, hastaların kişisel ve sigorta bilgilerini toplayabilir ve hastaları uygun bekleme salonuna yönlendirebilir. Şirket merkezinde, ziyaretçileri karşılayabilir ve yönetim kurulu odası veya ortak konferans alanının planlamasını yönetebilirler. Güzellik veya kuaför salonlarında randevular ayarlıyorlar, müşterileri kuaförüne yönlendiriyorlar ve kasa görevi görebiliyorlar. Fabrikalarda, büyük şirketlerde ve devlet dairelerinde resepsiyon görevlileri ziyaretçilere kimlik kartları sağlayabilir ve ziyaretçileri uygun ofise götürmeleri için refakatçiler ayarlayabilir. Otobüs ve tren şirketleri için çalışanlar, yolcuların kalkışlar, varışlar, duraklar ve diğer ilgili konular hakkındaki sorularına yanıt verir.

Resepsiyon görevlileri telefonu, bilgisayarları ve diğer elektronik cihazları kullanır. Sesli mesaj veya diğer otomatik sistemlerin yaygın kullanımına rağmen birçok resepsiyon görevlisi hala mesajlar almakta ve diğer çalışanlara halkın veya müşterilerin gelişleri veya randevu iptalleri hakkında bilgi vermektedir. Meşgul olmadıklarında, resepsiyon görevlilerinin genellikle çeşitli ofis görevlerini yerine getirerek diğer idari çalışanlara yardım etmeleri beklenir.

En Popüler:  Bütçe Analisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Resepsiyonist Nasıl Olunur?

Resepsiyonistlerin farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Resepsiyonistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Resepsiyonistin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Resepsiyon görevlileri hemen hemen her sektörde çalışsalar da çoğu doktor muayenehaneleri, hastaneler ve bakım evleri dahil olmak üzere sağlık ve sosyal yardım alanlarında yoğunlaşmıştır. Müşterileri ve ziyaretçileri karşılayan resepsiyon görevlileri genellikle oldukça görünür, temiz, iyi aydınlatılmış ve nispeten sessiz alanlarda çalışır. Çoğu rahat bir ofis ortamında çalışır.

Bazı resepsiyon görevlilerinin yaptığı iş, tüm gün boyunca sürekli çalan telefonlara cevap vererek geçirebilecekleri ve bazen zor ya da öfkeli arayanlarla karşılaşabilecekleri için yorucu, tekrarlı ve stresli olabilir. Hastanelerde ve bakımevlerinde çalışanlar dahil olmak üzere bazı resepsiyon görevlileri akşamları ve hafta sonları çalışmak zorunda kalabilir.

Resepsiyonistler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu