Proje Kontrol Mühendisi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Proje Kontrol Mühendisi İçin Görev Tanımı

Proje kontrol mühendisleri, mühendisliğin operasyonel sürecini anlamak için çalışırlar. Mühendislik ekipmanı tasarlama, geliştirme, kurma ve bakımında uzmanlaşırlar. Bu ekipman temel olarak mühendislik sistemlerini ve makinelerini kontrol etmek için kullanılır. Proje kontrol mühendisleri, mühendislik sistemlerinin güvenli, verimli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Eğitim Lisans derecesi gerekli
İş Yetenekleri Yeni sistem geliştirme, bireysel ve takım çalışması, kişilerarası beceriler
Ortalama Maaş (2023)* Proje kontrol mühendisleri için TL 84.707
İş Büyümesi (2016-2026)** Her türlü mühendislik ve mimarlık mesleği için %7

Kaynak: *PayScale **Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Proje kontrol mühendislerinin bilgisayar veya makine mühendisliği alanında lisans derecesini almaları gerekir. Okuldayken öğrenciler tasarım, geliştirme, test etme ve üretim motorları, aletler ve mekanik cihazlar alanlarında ders alırlar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Proje kontrol mühendisleri, mevcut sistemleri koruma yeteneğine sahipken yeni kontrol sistemleri tasarlayabilmeli ve geliştirebilmelidir. Mühendisler bireysel olarak ve tasarım mühendisleriyle ve işletme mühendisleriyle çalışabilmelidir. Kişilerarası beceriler önemlidir. Çünkü mühendisler müşterilerle, müteahhitlerle ve tedarikçilerle günlük olarak etkileşime gireceklerdir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Proje kontrol mühendisleri, mühendislik ekipmanı tedarik eden ve kullanan birçok şirket ve üretici ile iş bulabilirler. Maaşlar kuruluşa, coğrafi bölgeye ve sektöre göre değişecektir. Mart 2019’da, proje kontrol mühendisi için ortalama maaş 84.950 liraydı. Meslek İstatistikleri Bürosu, her türlü mühendislik ve mimarlık mesleğinin, 2016-2026 yılları arasında %7 büyüme görmesi gerektiğini bildirdi.

Benzer Meslekler

Aşağıda listelenen mühendislik kariyerleri için bazı diğer seçenekler:

En Popüler:  Sahne Sorumlusu Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Mimari ve Mühendislik Müdürü

Bir mimari ve mühendislik yöneticisi, genellikle mimari ve mühendislik firmaları için ilgili projelerin ilerlemesini ve tamamlanmasını koordine eder ve denetler. Görevleri arasında proje sorumluluklarının devri, ekiplere kaynak ve malzeme dağıtımı, araştırma ve geliştirme ve diğer bölümlerle işbirliği sayılabilir. Mimari ve mühendislik yöneticileri ayrıca profesyonel ve endüstri standartlarını karşıladığından emin olmak için denetledikleri ekiplerin çalışmalarını da iki kez kontrol eder. Mühendislik alanında profesyonel bir mimarlık derecesine veya lisans derecesine sahipler; alakalı bir alanda yüksek lisans derecesinin edinilmesi yaygındır. Mimari ve mühendislik yöneticileri ayrıca uzun yıllar ilgili mesleki deneyime ve istihdam için gereken lisanslara veya diğer sertifikalara sahiptir. MİB, 2016-2026 arasında %6’lık bir istihdam artışı öngörüyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), bu işgalin 2017 yılında 137.720 TL ortalama maaş ödediğini de bildirmiştir.

Doğa Bilimleri Müdürü

Bir doğa bilimleri yöneticisi, eczacılar, biyologlar ve fizikçiler tarafından eczacılık, yaşam bilimleri ve mühendislik gibi alanlarda yürütülen laboratuvar bilimi çalışmalarını planlar, koordine eder, delege eder, denetler ve destekler. Büro çalışmasının laboratuvar çalışmalarına oranı endüstriye ve işverene göre değişebilir. Doğa bilimleri yöneticileri genellikle kendi alanlarında yüksek lisans derecesine ve laboratuvar bilimcisi olarak birçok iş tecrübesine sahiptir. MİB, doğa bilimleri yöneticilerinin işlerinin 2016-2026’dan itibaren %10 artacağını ve 2017’de ortalama 118.970 TL maaş kazandıklarını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu