Profesyonel Müzisyen Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Profesyonel Müzisyenler İçin Görev Tanımı

Gruplar ve orkestra üyeleri dahil olmak üzere müzisyenler, canlı veya uzak izleyiciler için müzik yapıyor ve kaydediyor. Klasik müziğe veya caza ek olarak bazı müzisyenler hip-hop gibi alanda da uzmanlaşabilirler. Çalma ve kaydetmenin yanı sıra, müzisyenler tanıtım etkinliklerine katılabilir veya performans konumlarını izleyebilir.

EğitimLisans ve yüksek lisans derecesi müzikoloji ve ilgili alanlarda mevcut. Fakat resmi bir eğitime gerek yok
İş YetenekleriFiziksel dayanıklılık, özveri ve disiplin, kişilerarası ve tanıtım yetenekleri
Ortalama Ücret (2017)*Saatte 26.90 TL (müzisyenler ve şarkıcılar için)
İş Büyümesi (2016-2026)*%6 büyüme (müzisyenler ve şarkıcılar için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Birçok müzisyen ilk ve ortaokulda eğitimlerine başlar. Popüler müzik alanında kariyer yapmak için örgün bir eğitim gerekli olmasa da klasik sanatçıların müzikoloji alanındaki lisans programlarından yararlanmaları istenebilir. Kabul şartları bir seçmeler veya bir ses kaydı içerebilir, bundan sonra öğrenciler müzik tarihi, performans ve teori konularında eğitim alabilirler. Ek eğitim, arkadaş grupları veya müzik kampları aracılığıyla bulunabilir; müzik yüksek lisans dereceleri de mevcuttur.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Yeteneklere ek olarak müzisyenler uzun süre performans sergilemek ve tura katılmak için gerekli fiziksel dayanıklılığa sahip olmalıdır. Özveri ve disiplin anahtarıdır; Kişilerarası ve tanıtım becerileri, diğer endüstri profesyonelleriyle çalışmak ve bir hayran kitlesini çekmek konusunda da yardımcı olabilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

MİB, ülke genelinde müzisyenler ve şarkıcılar için iş fırsatlarının, 2016 ve 2026 arasında, diğer tüm mesleklere kıyasla ortalama bir rakam olan %6 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Müzikli eğlenceye yönelik artan talebin, turlar ve kayıtlar için yedek sanatçılar olarak tutulan daha fazla sayıda şarkıcı ve müzisyene katkıda bulunması beklenmektedir. 2017’de MİB’e göre müzisyenler ve şarkıcılar saat başı 26.90 TL ücret alıyorlardı.

En Popüler:  Yabani Hayatı Biyologları: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Benzer Meslekler

Aşağıda bir müzisyene benzer bazı kariyer seçenekleri bulunmaktadır:

Dansçılar ve Koreograflar

Danstaki resmi derece programları kolejler ve üniversiteler aracılığıyla bulunabilirken, bale ve modern dansçılar genellikle ilkokul ve lise öğrencileri olarak eğitime başlar. Mevcut veya orijinal dans hareketlerini öğreten koreograflar, alana dansçı olarak girerler. MİB’e göre 2016 ve 2026 yılları arasında ülkedeki dansçılar ve koreograflar, iş fırsatlarında %4 veya ortalamadan daha yavaş bir büyüme görecekler. 2017 yılının Mayıs ayında, dansçılar ve koreograflar, saat başına sırasıyla 14.20 TL ve 23.20 liralık  ücret aldı.

Müzik Yönetmenleri ve Besteciler

Müzik direktörleri ve şefler canlı performanslar veya kayıtlar sırasında dans, opera veya orkestra gruplarına rehberlik eder. Sunumlar özgün beste ve çağdaş besteciler tarafından yaratılmış eserler içerebilir. Hem şefler hem de besteciler genellikle koleje gitmeden önce enstrüman ve vokal eğitime başlarlar ve müzik dalında lisans derecesi adayların koro yönetmenliği sıfatıyla nitelendirilmesinde yardımcı olurken, senfoni iletkenleri genellikle yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyar. MİB’e göre 2017’de müzik direktörleri ve besteciler 50.590 liralık yıllık bir maaş aldılar. 2016’dan 2026’ya kadar müzik direktörleri ve besteciler için istihdam olanaklarının diğer tüm mesleklere kıyasla %6 veya ortalama olarak artması bekleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu