Portre Sanatçıları Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Portre Sanatçısı için Görev Tanımı

Bir portre sanatçısının etkinlikleri, yayınlar için fotoğraf çekmeyi, müzeler veya bireyler için özel olarak görevlendirilmiş parçalar oluşturmayı ve eski sanat eserlerini restore etmeyi içerebilir. Portre sanatçıları ayrıca diğer sanatçıların eserlerini eleştirebilir, ders verebilir ve sergilere katılabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)’na göre portre sanatçıları gibi iyi sanatçıların çoğunluğu serbest meslek sahibi. Genel olarak portre sanatçıları galeriler ve özel komisyonlar aracılığıyla iş bulmak için portföylerine ve profesyonel bağlantılarına güvenmek zorundadır.

EğitimLise sanat dersleri, güzel sanatlar lisans programları mevcuttur
İş YetenekleriAnlamlı ifade, yaratıcı yaklaşımlar, müşteri hizmetleri, kişilerarası beceriler
Ortalama Maaş (2023)*Güzel sanatçılar için 49.520 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Güzel sanatçılar için %7

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Lise sanat derslerine ek olarak istekli profesyonellerin çoğu güzel sanatlarda uzmanlık sertifikası veya lisans ve yüksek lisans programları yürütmektedir. Genel bir eğitim çekirdeğini tamamlamanın yanı sıra, öğrenciler çizim, resim, fotoğrafçılık, sanat tarihi ve yeni medya dersleri alabilirler. 2016’dan itibaren Ulusal Sanat ve Tasarım Okulları Birliği tarafından akredite edilmiş ve çoğu sanat derecesi ile sonuçlanan programların sunulduğu programlar sunan 300’ün üzerinde ortaokul vardı. Resmi ve gayri resmi eğitim seçenekleri arasında adaylıklar, stajlar, kredisiz sınıflar veya özel dersler de olabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Genel olarak sanatçılar, farklı ortamlar ve estetik ile anlam ifade etme yeteneğine sahip olmalıdır. Konuya ve el becerisine yaratıcı bir yaklaşım da önemlidir. Özellikle portre sanatçılarının iyi müşteri hizmeti ve kişilerarası yetenekleri olmalıdır. Sanat piyasasını anlama ve online bir varlık da anahtar olabilir.

En Popüler:  Kalite Kontrol Teknisyeni Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kariyer ve Görünüm ve Maaş

MİB’e göre ülke genelindeki iyi sanatçılar için fırsatların, 2016’dan 2026’ya tüm diğer mesleklere oranla ortalama %7 oranında artacağı tahmin ediliyor. Komisyonlar ve işler için rekabetin güçlü olması bekleniyor. MİB ayrıca, ressamlar, ressamlar ve heykeltraşlar dahil olmak üzere genel olarak iyi sanatçıların, 2017 yılında ortalama 49.520 TL kazandıklarını bildirmektedir.

Benzer Meslekler

Sanatsal kariyerlerde bu diğer seçenekleri göz önünde bulundurun:

Sanat Yönetmenleri

Sanat yönetmenleri, reklamların, yayınların ve diğer görsel iletişim biçimlerinin genel tasarım ve düzeninden sorumludur. Bir lisans derecesine ek olarak şartlar güzel sanatlarda veya grafik tasarımda önceki deneyimleri içerebilir. MİB tarafından bildirildiği üzere, ülke genelindeki sanat yönetmenlerinin istihdamının da 2016’dan 2026’ya kadar %5 oranında artması bekleniyor. 2017’de sanat yönetmenlerinin MİB’e göre ortalama 92.000 TL maaş aldıkları görülüyor.

Fotoğrafçılar

Fotoğrafçılar, tüketici ürünlerinin, manzaraların, insanların ve diğer ilgi alanlarının resimlerini çekmek için dijital veya geleneksel kameraları kullanır. Ayrıca havadan veya bilimsel fotoğrafçılar veya foto muhabirleri olarak da çalışabilirler. Dijital düzenleme yazılımı bilgisi de faydalı olabilir ve zorunlu olmamakla birlikte, birçok aday aday, lisans derecesi veya diğer resmi eğitim seçeneklerini sürdürmektedir. Ülke genelinde, MİB’e göre fotoğrafçılarda istihdamda %6’lık bir düşüş öngörülüyor. MİB ayrıca, 2017’de fotoğrafçıların yıllık 32.490 liralık ortalama maaş aldığını bildirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu