Portre Sanatçıları Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Portre Sanatçısı için Görev Tanımı

Bir portre sanatçısının etkinlikleri, yayınlar için fotoğraf çekmeyi, müzeler veya bireyler için özel olarak görevlendirilmiş parçalar oluşturmayı ve eski sanat eserlerini restore etmeyi içerebilir. Portre sanatçıları ayrıca diğer sanatçıların eserlerini eleştirebilir, ders verebilir ve sergilere katılabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre portre sanatçıları gibi iyi sanatçıların çoğunluğu serbest meslek sahibi. Genel olarak portre sanatçıları galeriler ve özel komisyonlar aracılığıyla iş bulmak için portföylerine ve profesyonel bağlantılarına güvenmek zorundadır.

Eğitim Lise sanat dersleri, güzel sanatlar lisans programları mevcuttur
İş Yetenekleri Anlamlı ifade, yaratıcı yaklaşımlar, müşteri hizmetleri, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*Güzel sanatçılar için 49.520 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Güzel sanatçılar için %7

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Lise sanat derslerine ek olarak istekli profesyonellerin çoğu güzel sanatlarda uzmanlık sertifikası veya lisans ve yüksek lisans programları yürütmektedir. Genel bir eğitim çekirdeğini tamamlamanın yanı sıra, öğrenciler çizim, resim, fotoğrafçılık, sanat tarihi ve yeni medya dersleri alabilirler. 2016’dan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde, Ulusal Sanat ve Tasarım Okulları Birliği tarafından akredite edilmiş ve çoğu sanat derecesi ile sonuçlanan programların sunulduğu programlar sunan 300’ün üzerinde ortaokul vardı. Resmi ve gayri resmi eğitim seçenekleri arasında adaylıklar, stajlar, kredisiz sınıflar veya özel dersler de olabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Genel olarak sanatçılar, farklı ortamlar ve estetik ile anlam ifade etme yeteneğine sahip olmalıdır. Konuya ve el becerisine yaratıcı bir yaklaşım da önemlidir. Özellikle portre sanatçılarının iyi müşteri hizmeti ve kişilerarası becerileri olmalıdır. Sanat piyasasını anlama ve online bir varlık da anahtar olabilir.

Kariyer ve Görünüm ve Maaş

BLS’ye göre ülke genelindeki iyi sanatçılar için fırsatların, 2016’dan 2026’ya tüm diğer mesleklere oranla ortalama %7 oranında artacağı tahmin ediliyor. Komisyonlar ve işler için rekabetin güçlü olması bekleniyor. BLS ayrıca, ressamlar, ressamlar ve heykeltraşlar dahil olmak üzere genel olarak iyi sanatçıların, 2017 yılının Mayıs ayında, Connecticut, Kaliforniya ve New York ile en çok para ödeyen ülkeler arasında yıllık ortalama 49.520 TL kazandıklarını bildirmektedir.

Benzer Meslekler

Sanatsal kariyerlerde bu diğer seçenekleri göz önünde bulundurun:

Sanat Yönetmenleri

Sanat yönetmenleri, reklamların, yayınların ve diğer görsel iletişim biçimlerinin genel tasarım ve düzeninden sorumludur. Bir lisans derecesine ek olarak gereksinimler güzel sanatlarda veya grafik tasarımda önceki deneyimleri içerebilir. BLS tarafından bildirildiği üzere, ülke genelindeki sanat yönetmenlerinin istihdamının da 2016’dan 2026’ya kadar %5 oranında artması bekleniyor. Mayıs 2017’de, sanat yönetmenlerinin BLS’ye göre yıllık ortalama 92.750 TL ücret aldıkları görülüyor.

Fotoğrafçılar

Fotoğrafçılar, tüketici ürünlerinin, manzaraların, insanların ve diğer ilgi alanlarının resimlerini çekmek için dijital veya geleneksel kameraları kullanır. Ayrıca havadan veya bilimsel fotoğrafçılar veya foto muhabirleri olarak da çalışabilirler. Dijital düzenleme yazılımı bilgisi de faydalı olabilir ve zorunlu olmamakla birlikte, birçok aday aday, lisans derecesi veya diğer resmi eğitim seçeneklerini sürdürmektedir. Ülke genelinde, BLS’ye göre fotoğrafçılarda istihdamda %6’lık bir düşüş öngörülüyor. BLS ayrıca, Mayıs 2017’de fotoğrafçıların yıllık 32.490 liralık ortalama yıllık maaş aldığını bildirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu