Elektronik Haberleşme Teknikeri Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Elektronik Haberleşme Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Elektronik iletişim teknisyenleri, çeşitli İnternet, telefon ve televizyon donanım ve sistemlerini kurar, izler, bakımını yapar ve sorunlarını giderir. Bunlar en çok kablolu ve kablosuz taşıyıcılar, inşaat müteahhitleri, kablolu televizyon şirketleri veya diğer telekomünikasyon hizmetleri tarafından kullanılmaktadır. Görevleri arasında, işletmeler ve çevirmeli sistemler, yönlendiriciler, telefon jakları ve teller gibi özel konutlar için ekipmanların kurulmasını, değiştirilmesini veya onarılmasını içerir. Bazı teknisyenler Özel Şube Değişimi (PBX) veya santral çalışmasında uzmanlaşabilir ve İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) hizmetleri için teknik destek sağlayabilir.

Eğitim Bilgisayar teknolojisi veya telekomünikasyon alanında sertifika veya önlisans derecesi
İş Yetenekleri Matematik ve fen bilimleri, detaylara dikkat, çoklu görev, müşteri hizmetleri
Ortalama Maaş (2023) Telekomünikasyon tamircileri ve montajcılar için 56.000 TL
İş Büyümesi (2016-2026) Telekomünikasyon tamircileri ve montajcıları için %-8

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Elektronik ve iletişim teknisyenleri için giriş seviyesi işe alım gereksinimleri genellikle bilgisayar teknolojisi, elektronik tamiri veya telekomünikasyon alanında bir sertifika veya ön lisans derecesi içerir. Matematik ve fizik yanı sıra, öğrenciler dijital medya temelleri, elektrik mühendisliği ve radyo teknolojisi dersleri alabilir. İş başında eğitim yaygındır; İşe alındıktan sonra, teknisyenler büyük olasılıkla yeni ekipman kullanımında sürekli eğitim sürdürmek zorunda kalacaklar. Telekomünikasyon Endüstrisi Birliği veya Kablo Telekomünikasyon Mühendisleri Derneği’nden temin edilenler de dahil olmak üzere, belirli üreticiler ve donanım türlerine özgü profesyonel sertifikalar gerekebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Elektronik ve haberleşme teknisyenleri güçlü matematik ve fen becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca elle hassas, mekanik yönelimli olmalı ve renk kodlu parçalar ile teller arasındaki farkı söyleyebilmelidir. Detaylara dikkat etmek ve çoklu görev yapabilmek bir anahtardır; özellikle teknik olmayan kullanıcıların yeni cihaz ve ekipmanı nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olurken iyi müşteri hizmeti yetenekleri çok önemlidir.

En Popüler:  Hemşire Asistanları Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

İstihdam ve Kazanç Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre telekomünikasyon ekipmanı montajcıları ve tamircileri için açılış sayısının 2016’dan 2026’ya kadar ülke genelinde %8 oranında daralması bekleniyor, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından bildirildiği gibi.

Benzer Meslekler

Elektronik kurulum ve onarımda kariyer için burada listelenen diğer seçeneklere göz atın:

Bilgisayar, ATM ve Büro Makinesi Tamircileri

Otomatik vezne makineleri (ATM’ler), bilgisayarlar ve ofis donanımları sorun giderme ve düzeltme konusunda uzmanlaşmış teknisyenler genellikle özel işletmeler tarafından tezgah veya saha pozisyonlarında kullanılır. Uzmanlık alanları arasında fotokopi makineleri, harici sabit diskler, ağ bağlantıları ve elektronik kiosklar bulunabilir. İstihdam için adaylar genellikle bilgisayar ve dijital teknoloji, elektrik mühendisliği, ağ yapılandırması ve makine tamiri konularında üniversite düzeyinde dersleri tamamlayan lise mezunlarıdır. Endüstri sertifikaları bireysel üreticilerden ve Uluslararası Elektronik Teknisyenleri Birliği’nden temin edilebilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından bildirildiği üzere, ATM, bilgisayar ve ofis makine tamircileri 2018’de ortalama 38.480 Türk lirası maaşla ödendi ve 2026’ya kadar iş açılışlarında %2 düşüş bekleyebilirler.

Hat Kurucuları ve Tamircileri

Yüksek voltajlı elektrik gücü, fiber optik ve diğer telekomünikasyon sistemleriyle çalışan hat montajcıları ve tamircileri için sık sık önemli ölçüde yüksek bir istihdam artışı beklenmektedir. Temel trigonometri ve cebir anlayışı ile lise mezunları tercih edilir ve iş başında eğitim alırlar; Elektronik ve telekomünikasyon veya stajyerlik alanındaki lisans programlarının sertifikalandırılması ve ilişkilendirilmesi ayrıca öğrencilerin alana hazırlanmasına yardımcı olabilir. MİB’e göre elektrik hattı montajcılarına ve tamircilere 2018’de ortalama 70.910 liralık maaş ödendi. Hat montajcılarına ve tamircilere, 2016-2026’dan itibaren istihdamda %8 oranında büyüme öngörülüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu