Klinik Araştırma Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Bir klinik araştırma uzmanının işverene bağlı olarak farklı sorumlulukları ve rolleri olacaktır. Fakat tıbbi çalışmalar, klinik denemeler ve araştırmalar yürüten bir ekip içinde çalışırlar. Bir ortak veya lisans derecesi genellikle gereklidir. Fakat diğer eğitim türleri de yararlı olabilir.

Temel bilgi

Klinik araştırma uzmanları, tıbbi çalışmalar ve klinik denemelerdeki birçok kilit aktörden biri olarak hizmet etmektedir. Bilim veya tıp eğitimini, analitik becerilerini, bilimsel araştırma bilgisini ve zaman zaman finansal zekasını işe getirirler. Bir ortalamanın derecesi, bir klinik araştırma uzmanı olarak bir işe girebilmek için gereklidir ve daha üst düzey pozisyonlar için lisans veya yüksek lisans derecesi tercih edilir. Klinik bir araştırma ortamında iş deneyimi de gereklidir.

Zorunlu Eğitim Önlisans giriş seviyesi, lisans veya yüksek lisans pozisyonları için yüksek lisans derecesi
Diğer gereklilikler Klinik bir araştırma ortamında iş deneyimi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) %16 (klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenleri)*
Ortalama Maaş (2023) 52.330 Türk lirası (tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları)*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Klinik Araştırma Uzmanı İş Tanımı

Bir klinik araştırma uzmanı, bir ilacın, tıbbi cihazın veya işlemin insan vücudundaki etkinliğini ölçmek için tasarlanmış tıbbi çalışmalar üzerinde çalışır. Klinik araştırmalar genellikle bir hastanede, tıbbi tesiste veya laboratuvarda yapılır ve araştırma analistleri, tıp alanındaki uzmanlarla birlikte çalışır.

Klinik araştırma uzmanlarının unvanı geniştir ve görevi işverenden işverene kadar değişebilir. Genel olarak iş klinik araştırmayı denetleyen doktorlarla veya bilim insanlarıyla çalışmayı gerektirir. Araştırma analistleri ayrıca hastaları potansiyel adaylar olarak tarayarak veya çalışma için gerekli verileri toplayarak doğrudan etkileşimde bulunabilirler. Bazı durumlarda klinik araştırma uzmanları ayrıca, alandaki giriş seviyesi işlerde öğrenilebilecek araştırma muhasebesi ve bütçeleme bilgisine sahip olmalıdır.

En Popüler:  Adli Muhasebeci Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu