Hisse Senedi Yatırımcısı Nedir, Ne İş Yapar? Ne Kazanır?

Hisse senedi yatırımcıları hisse senedi alıp satarlar. Piyasa koşullarını analiz eder, finansal riski hesaplar ve borsada ekonomik olarak en avantajlı işlemleri yaparlar. Hisse senedi yatırımcılarının en az bir lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Ancak çoğu daha ileri dereceleri tercih eder – lisans gereklidir.

Genel Bilgiler

Hisse senedi yatırımcıları borsada alım satım amaçlı menkul kıymetler veya hisse senedi üzerinde çalışırlar. Hisse senedi alım satım piyasa analizi, stratejik düşünme ve risk alma içerir. Güçlü bilgisayar ve iletişim becerilerinin yanı sıra, finans tarihi bilgisi de gereklidir.

Eğitim Şartları Lisans veya yüksek lisans derecesi
Diğer gerekliliklerLisans genellikle gereklidir
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) %4* (menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış temsilcileri)
Yıllık Ortalama Maaş (2018)64.120 TL * (menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış temsilcileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Hisse Senedi Trader Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Bir lisans derecesi genellikle bir hisse senedi işlemcisi olmak için gereklidir. Kalkınan hisse senedi yatırımcıları için iyi ana dallar arasında ticaret, finans, ekonomi ve ilgili konular bulunmaktadır. Bu alanlardan birinde yüksek lisans derecesi kazanmak, birçok işveren ileri derecelere göre uygun göründüğü için daha fazla iş fırsatı açabilir.

Üniversite derecesine ek olarak, bazı işverenler başvuru sahiplerinin Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği’nden (NASD) bir veya daha fazla güvenlik lisansı almasını ister veya tercih eder. Hisse senedi yatırımcıları için en çok gerekli olan lisanslar Seri 7, Seri 55 ve Seri 63 lisanslarıdır. Seri 7 lisansı, yatırımcıları genel menkul kıymet temsilcileri olarak nitelendiriyor, bu da tüm menkul kıymet ürünlerini alıp satabilecekleri anlamına geliyor; 55 Serisi lisans, hisse senedi yatırımcılarına sınırlı temsilciler içindir ve bunların hisse senetlerini ve dönüştürülebilir borçlanma senetlerini işlemelerine izin verirve Seri 63 lisansı, yatırımcıları menkul kıymet aracıları olarak nitelendirir ve Tekdüzen Menkul Kıymetler Yasası ve devlet menkul kıymetleri düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olduklarını gösterir.

En Popüler:  Uluslararası Hukuk Meslek Bilgisi

Bazı işverenler Chartered Financial Analyst (CFA) ataması olan hisse senedi alım satım şirketlerini de tercih edebilir. Bu ünvanı kazanmak için, kişinin mesleki ve etik gereklilikleri yerine getirmesi, yapılandırılmış bir programı tamamlaması ve üç sınavı geçmesi gerekir. DFA sözleşmesi, bir kişinin yatırım prensiplerine hakim olduğunu ve belirli bir profesyonellik seviyesine uygun olduğunu göstermektedir.

Hisse Senedi Yatırımcısı Kariyer Bilgisi

Hisse senedi yatırımcıları, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) gibi borsalar aracılığıyla veya tezgah üstü (OTC) pazarları aracılığıyla hisse senedi alıp satmaktadır. Piyasa koşullarını analiz eder ve finansal riski değerlendirir, daha sonra bu bilgiyi hisse senedi alım satım kararları almak için kullanırlar. Mevcut ticaret stratejilerini kullanabilir veya yenilerini geliştirebilirler. Hisse senedi yatırımcılarının hesaplanmış riskleri nasıl alacağını bilmeleri gerekir.

Hisse senedi yatırımcıları genellikle ekip ortamında çalışır ve yatırım yöneticileri, portföy yöneticileri ve müşteriler gibi çok çeşitli insanlarla iletişim kurmaları gerekir. Bu nedenle, iyi iletişim becerileri istenmektedir. Hisse senedi yatırımcıları aynı zamanda bilgisayarları rahatça işletmeli ve ticaret platformları ve portföy muhasebe programları gibi menkul kıymetler yazılım uygulamaları ile çalışmalıdır.

Kariyer Durumu ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, hisse senedi yatırımcılarını daha büyük menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış temsilcilerine yerleştirir. BLS’ye göre, bu alandaki tüm profesyonellerin ortalama maaşı Mayıs 2018’den itibaren 64.120 liraydı. Tüm kariyer sektörlerinin ortalaması kadar hızlı olan

Hisse senedi yatırımcılarının pazarlama ve ekonomik eğilimlerin üstünde durması ve güçlü matematik ve işletme bilgisine sahip olmaları gerekir. Ayrıca büyük iletişim ve risk değerlendirme becerilerine de ihtiyaç duyarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu