Hisse Senedi Yatırımcısı Nedir, Ne İş Yapar? Ne Kazanır?

Hisse senedi yatırımcıları hisse senedi alıp satarlar. Piyasa koşullarını analiz eder, finansal riski hesaplar ve borsada ekonomik olarak en avantajlı işlemleri yaparlar. Hisse senedi yatırımcılarının en az bir lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Ancak çoğu daha ileri dereceleri tercih eder – lisans gereklidir.

Genel Bilgiler

Hisse senedi yatırımcıları borsada alım satım amaçlı menkul kıymetler veya hisse senedi üzerinde çalışırlar. Hisse senedi alım satım piyasa analizi, stratejik düşünme ve risk alma içerir. Güçlü bilgisayar ve iletişim becerilerinin yanı sıra, finans tarihi bilgisi de gereklidir.

Eğitim Şartları Lisans veya yüksek lisans derecesi
Diğer gereklilikler Lisans genellikle gereklidir
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) %4* (menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış temsilcileri)
Yıllık Ortalama Maaş (2021) 64.120 TL * (menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış temsilcileri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Hisse Senedi Trader Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Bir lisans derecesi genellikle bir hisse senedi işlemcisi olmak için gereklidir. Kalkınan hisse senedi yatırımcıları için iyi ana dallar arasında ticaret, finans, ekonomi ve ilgili konular bulunmaktadır. Bu alanlardan birinde yüksek lisans derecesi kazanmak, birçok işveren ileri derecelere göre uygun göründüğü için daha fazla iş fırsatı açabilir.

Üniversite derecesine ek olarak bazı işverenler başvuru sahiplerinin Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği’nden (NASD) bir veya daha fazla güvenlik lisansı almasını ister veya tercih eder. Hisse senedi yatırımcıları için en çok gerekli olan lisanslar Seri 7, Seri 55 ve Seri 63 lisanslarıdır. Seri 7 lisansı, yatırımcıları genel menkul kıymet temsilcileri olarak nitelendiriyor. Bu da tüm menkul kıymet ürünlerini alıp satabilecekleri anlamına geliyor; 55 Serisi lisans, hisse senedi yatırımcılarına sınırlı temsilciler içindir ve bunların hisse senetlerini ve dönüştürülebilir borçlanma senetlerini işlemelerine izin verirve Seri 63 lisansı, yatırımcıları menkul kıymet aracıları olarak nitelendirir ve Tekdüzen Menkul Kıymetler Yasası ve devlet menkul kıymetleri düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olduklarını gösterir.

En Popüler:  Mağaza Satış Temsilcisi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Bazı işverenler Chartered Financial Analyst (CFA) ataması olan hisse senedi alım satım şirketlerini de tercih edebilir. Bu ünvanı kazanmak için, kişinin mesleki ve etik gereklilikleri yerine getirmesi, yapılandırılmış bir programı tamamlaması ve üç sınavı geçmesi gerekir. DFA sözleşmesi, bir kişinin yatırım prensiplerine hakim olduğunu ve belirli bir profesyonellik seviyesine uygun olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu