Petrol Mühendisi Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Petrol Mühendisi İçin Görev Tanımı

Petrol mühendisleri, doğal petrol yatakları rezervlerinin bulunmasına yardımcı olur. Kimya, matematik, mühendislik ve jeolojiden prensiplerin uygulanmasıyla daha etkin ve düşük maliyetli petrol geri kazanım yöntemleri geliştirmek için uzman ekiplerle birlikte çalışırlar. Sadece dahil oldukları delme işleminin aşamasına göre farklılık gösteren üç tür petrol mühendisi vardır. Rezervuar mühendisleri, en iyi stratejik ekstraksiyon yöntemi için jeolojik formasyonu izler. Sondaj mühendisleri, en etkili ekstraksiyon yöntemi için en iyi araçları kullandıklarından emin olmak için, bilgisayar simülasyonlu sondaj oluşum modellerini ve ekipmanlarını üretir. Üretim mühendisleri, makine ve üretim maliyetlerini yöneterek sondaj ve çıkarma arasındaki arayüzü yönetir.

Eğitimİlgili mühendislik alanında lisans derecesi
İş YetenekleriHesap verebilirlik, teknikler ve ekstraksiyon prosedürleri bilgisi, araştırma becerileri
Ortalama Ödeme (2017)*TL 132.280
İş Büyümesi (2016-2026)*%15

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Petrol mühendisleri, Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu (ABET) tarafından akredite edilmiş ilgili bir mühendislik alanında lisans derecesi gerektirir. Lisans prosedürleri kapsamlı bir sınavı içerir ve yeni mezunlar mühendislik lisansları için başvuruda bulunmadan önce, en az dört yıllık ilgili iş deneyimi kazanmaları ve devlet tarafından istenen bir sınavı geçmeleri gerekir. Lisanslama sürecinin bir adımı, Mühendisliğin Temel Sınavı (FE) sınavının geçmesini içerir, daha sonra mühendisler Eğitimde Mühendisler (EIT) unvanını alır. Son olarak Mühendislik İlkeleri ve Uygulamaları konulu ikinci sınavın başarıyla tamamlanması, Profesyonel Mühendis lisansına (PE) yol açar.

İstenen Yetenekler

Petrol mühendisleri milyonlarca liraya mal olan işlemlerden sorumlu tutulurlar. Yaratıcı bir teknik bilgisi ve petrol çıkarma prosedürleri ile ticaretinde uzman olmalılar. ABD’deki petrol yataklarının çoğunun keşfedilmesinden bu yana, petrol mühendisleri petrolü mevcut kaynaklardan çıkarmak için yeni yöntemler araştırmakta daha fazla zorluk çekeceklerdir.

En Popüler:  Kamyon Teknisyeni Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosuna göre petrol mühendisleri için istihdam olanaklarının 2016 ve 2026 yılları arasında %15 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Petrol mühendisleri için ortalama maaş 132.290 TL’dir.

Benzer Meslekler

Bilim ve mühendislik tutkusu olan kişiler, aşağıdaki benzer kariyer seçeneklerini de düşünebilirler:

Endüstri Mühendisi

Endüstri mühendisleri, üretim yöntemlerinin tüm yönlerini verimliliği arttırmaya yönelik gözle inceler. Endüstri mühendisleri Kalite kontrol, lojistik ve proje yönetimi gibi konulara odaklanabilir. Giriş seviyesi istihdamı için alandaki en az bir lisans derecesi ve ilgili deneyim (örneğin bir kolej kooperatif çalışması yoluyla) gereklidir. Profesyonel lisanslama gerekli değildir. Fakat tercih edilebilir; onaylı bir programdan mezun olan mühendisler, Mühendislik Temelleri (FE) sınavına girerler, ek iş deneyimi kazanırlar ve ardından tam lisans için Profesyonel Mühendislik (PE) sınavına girerler. MİB, endüstri mühendisleri için işlerin 2016-2026’dan %10 artacağını ve endüstri mühendisliği işlerinin 2017’de ortalama 85.880 Türk lirası alacağını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu