Park Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğlence ve müşteri deneyimine odaklanarak, tema parkı yönetiminde bir kariyerin bazı heyecan ve dökülmeler yaşayacağından emin olabilirsiniz.

Bir tema parkı yöneticisi, geniş bir havale sahiptir ve bir tema parkının günlük çalışmasının her yönünden sorumludur. Bu durum aşağıdaki gibi temel işlevleri içerir:

 • Müşteri deneyimini yönetmek
 • Stratejik planlama ve geliştirme
 • Sağlık ve güvenliği izleme
 • Parkın maliyesini denetlemek
 • Personel Yönetimi.

Müşteri memnuniyetini ve park geliştirmeyi sürekli iyileştirmek için stratejiler önerecek ve uygulayacaksınız. Ek olarak iş üretmek için parkın pazarlanmasında tek başına sorumluluğu üstlenebilir veya sorumluluk üstlenebilirsiniz. Sürmek, perakende ve yiyecek-içecek dahil olmak üzere parkın tüm alanlarına dahil olacaksınız.

Tema parkı yöneticileri aynı zamanda misafir deneyimi yöneticileri, geziler ve operasyon yöneticileri veya ilgi çekici yöneticiler olarak da bilinir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Büyük tema parklarının her biri kendi sorumluluk seviyelerine sahip departman veya yardımcı yöneticileri olabilir. Çalışmaları genel tema parkı yöneticisi tarafından denetlenecek.

Küçük bir parkta, yönetici daha geniş bir işlev seçeneği gerçekleştirebilir ve işi devretmek için daha az yardımcı yöneticiye sahip olabilir.

Ticari gruplar veya zincirler içindeki parklar bağımsız parklardan önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bazı tema parkı yöneticileri, görev alanlarına göre konumlanan otelleri, görevlerinin bir parçası olarak da işletebilirler.

Görevler ayara göre değişir. Genellikle şu maddeleri içermektedir:

 • Ziyaretçi ve çalışan memnuniyetinde sürekli iyileştirmeler sağlamak için stratejiler planlamak ve uygulamak
 • Sektördeki gelişmeleri, iç ve dış sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek mevzuattaki değişiklikler gibi
 • Park çalışanları ve halk için güvenli bir ortam sağlamak için sağlık ve güvenlik yönetmeliklerinin ve risk değerlendirmesinin etkin bir şekilde uygulanmasının denetlenmesi
 • Bütçe ve finansal stratejiler belirlemek
 • Binicilik tasarımı da dahil olmak üzere genel park gelişmelerini yöneten proje
 • Müteahhitlerle bağlantı kurmak, örneğin; tesislerin kurulumu ve entegrasyonu için
 • İnsan kaynakları ve personel ile ilgilenmek
 • Yerel topluluk sorunlarını anlama ve yerel yönetim ve dış ortaklarla ilişki kurma
 • Pazarlama fonksiyonlarının eleştirel bir gözetiminin sürdürülmesi
 • Rekabetin izlenmesi.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Birkaç mezun yönetim alanında başlar ve çoğu daha düşük bir seviyeye girer. Bir operasyon yöneticisi olarak yaklaşık 47.000 TL ile 49.000 TL arasında bir başlangıç ​​maaşı almayı bekleyebilirsiniz.
 • Tecrübeyle ve bir kez genel yönetim düzeyinde, maaşlar 49.000 TL ile 85.000 TL arasındadır. Bu parkın büyüklüğüne ve konumuna bağlıdır.

Küçük, aileye ait tema parkları, şirkete ait büyük parklardan daha düşük maaşlar sunabilir. Büyük parklar, sağlık sigortası, emeklilik planı ve parklara indirimli/ücretsiz girişler gibi ek avantajlar sunabilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleriniz düzenli olarak sosyal saatleri içerecektir. Çalışma saatleri genellikle esnektir ve akşamları, hafta sonlarını ve resmi tatil günlerini içerir.

En Popüler:  Tur Rehberi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çoğu park, Ekim/Kasım’a kadar açık olma ve ardından kış aylarında bakım çalışmaları ile yeni gezintilerin ve merkezlerinin kurulması için bir süre kapanma eğilimindedir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • İş stresli olabilir. Yöneticiler yoğun, gürültülü, hızlı hareket eden ve oldukça rekabetçi bir ortamda baskı altında çalışmaktadır. Parkın yeterli sayıyı çekmesini ve sürekli olarak yüksek müşteri hizmetleri ve güvenlik standartları sağlamasını sağlamalıdır. Sıkı proje yönetimi için son tarihler düzenli bir özelliktir.
 • Yöneticiler finansal performans ve çalışanların ve halkın güvenliğinden sorumludur. Güvenlikten ödün vermeden karı maksimize etmekle görevlidirler.
 • Bir çalışma günü içerisinde, örneğin bir grup içindeki diğer turistik yerler için ara sıra yolculuk olabilir.
 • Yurtiçinde ve yurtdışında yolculuktan gece devamsızlığı nadirdir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir tema parkı yöneticisi olmak için bir dereceye ihtiyacınız yoktur. Fakat aşağıdaki konulardan birindeki yeterlilikler faydalı olabilir:

 • Şirket yönetimi
 • Mühendislik
 • Tesis Yönetimi
 • Otel ve yeme içme ya da ağırlama yönetimi
 • Eğlence, seyahat veya turizm yönetimi
 • Pazarlama.

Boş zaman ve rekreasyon yönetimi, pazarlama, finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi veya işletmecilik alanlarında lisansüstü bir nitelik kazanma şansınızı artırabilir. Fakat çoğu işveren pratik çalışma deneyiminin akademik yeterlilikler üzerindeki önemini vurgulamaktadır. Boş zaman yönetimi alanında yüksek lisans derslerini almanızı tavsiye ederiz.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdakilerle ilgili kanıt göstermeniz gerekir:

 • İşin çeşitli talepleriyle başa çıkabilmek için esneklik ve sürekli yenilik ihtiyacı
 • Personeli motive etme yeteneği
 • Ses iş zekası
 • Liderlik yetenekleri ve yetki verme yeteneği
 • Ses yargısı
 • Ticari girişim
 • Mükemmel iletişim, zaman yönetimi, planlama ve organizasyon becerileri
 • İnandırıcılık
 • Pazarlama becerileri
 • Enerji ve esneklik
 • Kararlılıktır.

Sürüşlerin çoğu gelişmiş bilgisayar programları tarafından kontrol edildiğinden yüksek derecede teknik yeterlilik ve bilgisayar okuryazarlığı gerekebilir. Mühendislik bilgisi faydalı olabilir. Ayrıca ilk yardım niteliğine sahip olmanız gerekebilir.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Bazı müşteri hizmetleri deneyimine sahip olmak, tema parklarında veya alakalı bir alanda olması çok önemlidir. Tercihen eğlence endüstrisinde kanıtlanmış yönetim deneyimi de işverenler tarafından aranır.

Endüstri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmelisiniz. Mevsimsel işe, spekülatif olarak veya ilan edilmiş pozisyonlar aracılığıyla başvurun. Bu deneyim hayati olabilir; Kısa vadeli bir mevsimsel sözleşmeye ilişkin olumlu bir izlenim ve katkı yaparsanız, kalıcı bir pozisyona alınabilirsiniz.

Daha küçük, özel sektöre ait parklar, daha yüksek sorumluluk seviyesine sahip boş kadrolar için mevsimlik personel istihdam edebilirken, daha büyük parklar bazen sunulan çeşitli pozisyonlara sahip olabilir. Bazı uluslararası parklar ayrıca özellikle lisans öğrencileri için yaz yerleştirme planları sunmaktadır.

Tecrübesiz bir yönetim pozisyonu elde etmeniz ve yönetim dışı veya asistanlık/departman yönetimi görevlerine başlamanız gerekecektir.

İşverenler ve İş İlanları

Turizm pazarı genel ekonomik duruma bağlı olabilir. Fakat eğlence sektörü son on yılda genişledi.

En Popüler:  Açık Hava Etkinlikleri Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Aynı zamanda yurtdışındaki çeşitli cazibe merkezlerinin sahibidir.

Ticari veya özel sektör, çok büyük sayıda işletmeci ve çok sayıda küçük şirketten oluşur.

Parklar gezintiye ve gösterilere veya gittikçe artan bir şekilde, ziyaretin yalnızca bir bölümünü oluşturan gezilerle ilgili temalı deneyimlere odaklanabilir. Bu tür parklar, ziyaretçi merkezleri, müzeler ve hayvanat bahçeleri dahil olmak üzere tesis bünyesinde çeşitli cazibe merkezlerine sahip olabilir. Büyük pek çok park, genellikle parkın temasına uygun olarak konuk odalarını ve otelleri de içerir.

İnsan kaynakları acentaları, boş pozisyonlarla nadiren ilgileniyor. Fakat baş avukatlar üst pozisyonları idare edebiliyor.

Sadece sınırlı sayıda yönetim yazısı vardır. Planlama, işletme yönetimi, muhasebe, İnsan Kaynakları yönetimi ve pazarlama gibi diğer mesleklerden gelen beceriler genellikle yüksek derecede önemlidir ve tema parkı yönetimine geçmek için fırsatlar yaratır.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Şirketler genellikle parkın tüm alanlarında genel yönetim teknikleri ve müşteri hizmetleri konularında eğitim vermektedir. Bazı büyük parklar ayrıca kendi yönetim geliştirme programlarını da sunar ve daha fazla çalışma ve sürekli mesleki gelişim konusunda yardım sağlayabilir. Bir kez görevde olduktan sonra, öğrenme eğrileri genellikle dik ve hızlı ilerler.

Planlar genellikle liderlik rollerine hızlı bir şekilde ilerleme sağlıyor. Belirli derecedeki konular veya dereceli sınıf gerekebileceğinden, bireysel şirketler ile ilgili ayrıntıları kontrol edin.

Tema parkı yönetimine girerken, Sağlık ve Güvenlik Yürütücüsü tarafından verilen Fuar Alanı ve Eğlence Parkları ile Güvenli Uygulama Rehberliği eğitimi almayı bekleyebilirsiniz. Tüm ziyaretçiler, mühendisler ve personel için yasal bir standart sağlamak amacıyla genellikle diğer sağlık ve güvenlik eğitimi verilmektedir.

Yeni araçların tasarımı, kurulumu, işletimi ve entegrasyonunda yer alan yöneticilere yardımcı olmak için teknolojik eğitim verilebilir.

Kriz yönetiminde eğitim ve medya ile uğraşmak, yöneticilerin kriz durumlarında şirketin sözcüsü olarak hareket etmesi gerekebileceği için de mevcut olabilir.

Planlama, işletme ve finansal yönetim ve pazarlama ve insan kaynakları yönetimi gibi becerilerde eğitim de mevcut olabilir.

Bazı kuruluşlar, Avrupa ve tüm dünyayı desteklemek için çalışırlar. Bunlar:

 • Uluslararası Eğlence Parkları ve Cazibe Merkezleri Birliği (IAAPA)

Kariyer ve İş İmkanları

Yayında olduktan sonra, büyük bir tema parkında çalışıyorsanız, dahili ilerleme hızlı olabilir. Bununla birlikte daha küçük bir parkta oldukça düz bir yönetim yapısıyla karşılaşabilirsiniz ve daha üst bir seviyeye taşınmak, deneyiminizi genişletmek için birkaç yan hareket gerektirebilir.

Daha büyük parklar genellikle insan kaynakları, konaklama ve oteller, yolculuk geliştirme, teknik operasyonlar ve perakende satış gibi farklı alanlardan sorumlu bir ekip ekibine sahiptir.

Bu alanlarda uzmanlaşmak ve daha sonra genel park yönetimine ilerlemek için fırsatlar vardır.

Bazı şirketler hem Türkiye’de hem de dünya genelinde çeşitli cazibe merkezlerine ve tema parklarına sahiptir. Kariyer gelişiminizi organizasyon içindeki başka bir yere taşımanız ve ilerletmeniz veya grubun sahip olduğu ilgi çekici yerlerdeki işlevler arasında geçiş yapmanız için fırsatlar olabilir.

Orta ve üst yönetimin teşviki yeteneğinize ve sıklıkla coğrafi hareketliliğinize bağlıdır.

Yolculuk geliştirme veya sertifikalandırma gibi alanlarda bazı danışmanlık fırsatları var.

Tema parkı yönetiminde edinilen deneyim, konukseverliğin ve turizmin diğer alanlarındaki yönetim rollerine geçmek için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu