Pandemi Zamanı Nasıl Yatırım Yapılır? COVID-19 ve Borsa

Dünya daha önce şu an yaşadığımız gibi bir pandemi görmemişti. Bu süre zarfında hem ekonominin bir bütün olarak geleceği hem de kişisel finansal durumlar hakkında aşırı belirsizlik var, ama size bir pandemi sırasında ya da herhangi bir piyasa koşulu sırasında nasıl yatırım yapacağınızı ve başarılı olabileceğinizi söylesem ?

Bu Coronavirüs’ün piyasayı nasıl etkileyeceği konusunda hepinizin birçok sorusu olduğunu biliyorum. Borsadaki iniş çıkışlardan ne yapacağınızdan emin değilseniz ve ekonominin nereye gittiğinden daha emin değilseniz, dinleyin. Bu etkinliğin pazar için ne anlama geldiğini ve bundan nasıl yararlanacağınızı anlamanıza yardımcı olmak istiyorum.

Yatırım açısından bakıldığında, iyi haber!

Borsa çöküşü Kural 1 yatırımcıları için inanılmaz yatırım kararları alma fırsatıdır. Temel Kural 1 stratejilerini öğrenirseniz, borsa düştüğünde veya daldığında ne yapacağınızı bilirsiniz ve nihayetinde zirveye çıkabilirsiniz.

Dalış yapmadan önce, seçeneklerde bile yatırım yaparken Kural 1 ilkelerini her zaman uygulamalısınız. Çünkü 10 yıl boyunca bir şirket sahibi olmak istemezseniz, 10 dakika boyunca sahip olmamanız gerekir.

Bu blog sadece eğitim ve eğlence amaçlıdır. Burada tartıştığım hiçbir şey benim tavsiye veya tavsiyem değil.

COVID-19 Piyasayı Nasıl Etkiliyor?

Hiç şüphe yok ki, COVID-19 zaten dünyaya zarar verdi ve bir süre daha yapmaya devam edecek. Sadece sağlığımızı ve yaşam biçimimizi değil, ekonomiyi ve borsaları da etkiler.

Benim gibi yatırım uzmanları, iş analistleri ve sizin gibi günlük yatırımcılar bir süredir potansiyel bir borsa çöküşünden bahsediyorlar. Piyasa döngüsel, iniş ve çıkışlar sürüyor ve yıllar süren büyüme yaşadıktan sonra, bir çöküş yakın görünüyordu.

İşte burada. Bu Coronavirüsü kesinlikle tahmin edemesek de, 10 yıllık bir rekorun ardından borsa çöküşünün kaçınılmaz olduğunu biliyorduk.

Pazar başlangıçta %30 civarında düştü ve o zamandan bu yana oldukça oynaktı. Ne anlama geliyor?

Salgını vurdukça, işletmeler kapandı ve işsizlik korkuya neden oldu ve bu da büyük bir çıkışa neden oldu. İnsanlar hisse senedi sattılar ve fiyatlar genel olarak düştü. Ardından, hükümet ekonomiyi canlandırmaya ve desteklemeye yardımcı olmak için kararlar aldıkça, piyasa toparlandı.

Peki, şimdi neredeyiz?

Zaten küresel bir resesyondayız ve daha derin bir resesyona hatta depresyona yöneliyoruz. Pandeminin büyük etkisi ortaya çıktıkça, borsada büyük bir düşüş daha yaşayacağız.

Bir sonraki düşüşün ne zaman olacağını veya ne kadar süreceğini bilmesem de, uzun vadede kendini düzeltecağını biliyorum. Tarihsel olarak her zaman yapar.

En Popüler:  Geleceğin Önü Açık Meslekleri ve Maaşları (2023 - 2030)

Soru şu: Bu arada paranızla ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Şimdi öğrenme zamanı. Şu anda yaşadığımız gibi bir salgın sırasında nasıl yatırım yapacağınız. Bu sayede daha sonra kendinize teşekkür edebilirsiniz.

Adım 1: Nakit Alın

Bir sonraki düşüş gerçekleştiğinde, satın almaya hazır olmanız gerekir.

Şimdi piyasaya yatırım yapıyorsanız, fiyatlar düşmeden önce satmak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede şu maddeleri yapabilirsiniz:

  1. Elinizde nakit var
  2. En iyi fiyatı alın

Henüz piyasaya yatırım yapmadıysanız, tasarruf hesabınızdan veya diğer likit varlıklardan nakit tahsil edin.

Şimdi paraya geçerseniz, borsa tekrar düştüğünde hazır olacaksınız. Bir sonraki büyük düşüşten sonra, fiyatlar sonsuza kadar düşük kalmayacak, bu nedenle hızlı hareket etmek önemlidir. Bu durum son 10 yılda yatırım yapmak için en iyi fırsattır. Bu yüzden kaçırmak istemezsiniz ve yatırım yapmak için yeterli paranız yoksa, yapacaksınız.

2. Adım: COVID-19’un Endüstrileri Nasıl Etkileyeceği konusunda Kendinizi Eğitin

Pandemi Kural 1 Etkinliğidir; yani borsadaki her köşeyi etkileyecektir.

Fiyatlara düşen bazı şirketler kendi hatalarından düşecekler, daha ziyade korku insanları piyasadan çıkardı ve fiyatları düştü.

Etkinliğin endüstrileri farklı şekilde etkileyeceğini anlamak önemlidir. Bazı şirketler aslında gıda, tıbbi ekipman ve temizlik malzemeleri satan işletmeler gibi bir iş görüyor. Diğer şirketler en kötü senaryolarda terminal olacak derin devam eden kayıplar yaşarken.

Örneğin seyahat ve bakkal endüstrilerini düşünün. Birindeki talep tamamen dururken, diğerindeki talep arttı.

Potansiyel olarak yatırım yapacak şirketlere baktığımda, terminalden etkilenmeyecek şirketleri arıyorum. Daha da önemlisi, anladığım sektörlerdeki şirketleri arıyorum.

COVID-19’un küresel ekonomiyi bir bütün olarak nasıl etkileyeceğini, aynı zamanda izlediğiniz işletmeleri nasıl etkileyeceğini de düşünmelisiniz. Bunu yapmak için, işletmenin endüstrisi üzerindeki potansiyel etkisini anlamanız gerekir.

Ben buna “ yetkinlik çemberi ” diyorum. Yalnızca yetkinlik çevrenize giren şirketlere ve sektörlere yatırım yapın. Bir şirketin yetkinlik çemberinizde olabilmesi için, işi CEO olarak güvenle kullanabileceğiniz kadar iyi anlayabilmeniz gerekir.

3. Adım: Şirketler Listenizi Hazırlayın

Yetkinlik çemberinize giren endüstrileri daralttıktan sonra, yatırım yapmak istediğiniz endüstrilerdeki belirli şirketlere odaklanmanın zamanı geldi. Unutmayın, bu şirkete en az 10 sahip olmak istersiniz. yıl.

İzleme listenizi oluştururken, şirketin Kural 1’in yatırımını karşıladığından emin olun:

  1. Anlamı: İşletmenin sizin için bir anlamı vardır ve size sunduğu değeri anlarsınız.
  2. Hendek: İşletmenin rekabete kıyasla aşılmaz bir avantajı var.
  3. Yönetim: İş, yetkinlik ve dürüstlük sahibi insanlar tarafından yönetilir.
  4. Güvenlik Marjı: İşletmeyi, önümüzdeki on yıllık dönem için yıllık %15 getiri garantisi dışında bir fiyata satın alabilirsiniz.
En Popüler:  İstanbul'da yapılacak meslekler ve işler

Borsadaki mevcut durumla birlikte, bir çok hisse senedi esasen “satışta” olacak ve bu da onu satın almak için harika bir zaman olacak.

Şöyle düşünün: Eğer gözlediğiniz bir çift ayakkabı 20, 30, hatta %40 oranında fiyat düşürdüyse, kendinden geçmiş olursunuz.

Benzer şekilde, sahip olmak istediğiniz büyük bir şirket daha önce bunun için ödemek istediğinizden daha yüksek fiyatlı olabilir. Fakat şimdi piyasa değerinin 20, 30, hatta %40 altında fiyatlandırılabilir. İndirimde!

Eğer sahip olmak için bekliyorsanız, yakında şansınızı elde edeceksiniz. Bu yüzden hazır olun!

Adım 4: Çöküşü Aşacak Harika Şirketler Satın Alın

Herhangi bir şirketi satın almak istemezsiniz çünkü bu “satışta” dır. Kural 1 Yatırımcılar sadece şimdi her zamankinden daha önemli olan harika şirketlere yatırım yapmayı biliyorlar.

Satın aldığınız işletme bu çöküşün üstesinden gelecek mi?

Bu salgından kurtulmayacak birçok sanayi ve bu nedenle geri dönemeyen şirketler var. Örneğin bazı giyim perakendecileri hiçbir zaman yeniden açılmayabilir ve havayolu endüstrisi devam etse de, kalıcı olarak etkilenebilir; insanlar iş seyahatinden ziyade görüntülü konferans üzerinden buluşmayı veya uluslararası geziler için yurt içi seyahatleri tercih edebilirler.

Ancak sadece hayatta kalmakla kalmayacak, aynı zamanda başarılı olacak birçok işletme de var. Aşağıda, bir işletmenin kilitlenmenin üstesinden gelip gelmeyeceğini gösteren birkaç temel gösterge bulunmaktadır:

  • Yüksek Talep : Bakkallar, dağıtım şirketleri, posta hizmetleri ve temizlik tedarik şirketleri sadece önemli olmakla kalmayıp, aynı zamanda yüksek talep görmektedir ve büyük olasılıkla pandemiden olumlu etkilenecektir.
  • Fiyat Kontrolü: Amazon gibi perakendecilerin pazarda çok büyük kenarları var. Çünkü sadece yüksek talep görüyorlar, aynı zamanda enflasyonla da fiyatları artırabilirler.
  • Somut İhtiyaçlar: Enerji, güneş enerjisi, yiyecek vb. gibi değerli kalacak her zaman ihtiyacımız olan şeyleri düşünün.
  • Küçük Lüksler : 1920’lerde, sinema çalışması, insanların normalliğin bir görünüşünü korumak istediği için yükseldi. Benzer şekilde, ucuz ya da “küçük” lüksler bu krizden yararlanabilir.

Burada yer alan yatırım yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu yüzden burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu