Oyun Sanatçısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir oyun sanatçısı olarak dijital oyunlar için görseller oluşturmak üzere uzman yazılım paketlerini kullanarak yaratıcı ve teknik becerilerinizi uygulayacaksınız.

Oyun sanatçıları, oyunun görsel öğelerini mobil, PC, veya konsol gibi daha fazla platform için 3B – 2B olarak oluşturmak için yazılım paketleri kullanır.

Genellikle tasarımcılar, geliştiriciler, animatörler ve kalite kontrol test uzmanlarının yanı sıra oyunun yönetimi ve pazarlanmasına dahil olan çok disiplinli bir ekibin parçası olarak çalışacaksınız.

İş başlıkları değişkendir ve 3B sanatçı, oyun sanatçısı, çevre sanatçısı, karakter sanatçısı, doku sanatçısı veya aydınlatma sanatçısı olabilir.

İş türleri

Özellikle büyük oyun şirketlerinde, aşağıdakiler gibi belirli bir sanat alanında uzmanlaşabilir ve üzerinde çalışabilirsiniz:

 • Karakter
 • Doku
 • Çevre
 • Aydınlatma
 • Araçlar veya silahlar gibi belirli varlıklar.

Roller, küçük şirketlerdeki açık sınırlara sahip olmayabilir ve tasarım veya geliştirme (programlama) gibi oyun oluşturma sürecinin diğer unsurlarına dahil olabilirsiniz.

2B sanatçılar bazen ‘konsept sanatçılar’ olarak bilinir ve çizimleri 3B sanatçıların oyunun neye benzeyebileceğini düşünmesine yardımcı olabilir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Özel görev ve sorumluluklar şirketin büyüklüğüne ve rolünüzün niteliğine bağlı olacaktır. Bunlar daha küçük ve daha küçük bir şirkette daha geniş ve daha az net bir şekilde tanımlanabilir.

Bir oyun sanatçısı olarak yapmanız gerekenler:

 • Doku, karakterler, çevre veya belirli varlıklar gibi bir oyun için yüksek kaliteli resimler oluşturun
 • Sanat çalışmalarının kararlaştırılan proje tarzını takip etmesini sağlamak
 • Diğer oyun sanatçılarının yanı sıra tasarımcılar, geliştiriciler, animatörler, kalite kontrol test uzmanları ve yönetim ve pazarlamaya dahil olanlar gibi daha geniş ekibin üyeleri ile işbirliği içinde çalışın
 • Üretmiş olduğunuz sanat eserinde uygun değişiklikleri yaparak tekneye geri bildirimde bulunmak ve sanat liderinden geri bildirim almak
 • Yöneticinize/baş sanatçınıza düzenli olarak ilerleme bildirmek
 • Ekibin oyunu verimli bir şekilde ve gereken program doğrultusunda üretmesine yardımcı olmak için son teslim tarihlerine kadar çalışın
 • Becerilerinizi güncel tutun ve gerektiğinde yeni yazılımlar hakkında bilgi edinin.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Oyun sanatçıları için başlangıç ​​maaşları genellikle 48.000 TL ile 50.000 TL arasındadır.
 • Daha deneyimli ve kıdemli sanatçılar 65.000 TL ile 85.000 TL arasında alabilir.
 • Lider sanatçılar, 85.000 TL ile 120.000 TL arasında değişen daha yüksek maaşlar kazanabilirler.

Maaşlar, bulundukları yer ve büyüklüğü dahil olmak üzere çalıştığınız şirketin türüne bağlı olarak değişir. Maaşlar, deneyiminize bağlı olarak genellikle pazarlık edilebilir.

Bazı şirketler sağlık sigortası, spor salonu üyeliği, kar paylaşım planları, primler ve uzun tatiller gibi ek avantajlar sunar.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri genellikle sabah 9 ile akşam 5 arasında haftada 35 ile 40 saat arasındadır. Fakat esnek çalışma mümkündür. Özellikle son tarihler yaklaşırken sabahları, akşamları ve hafta sonlarını daha yoğun zamanlarda çalışmanız gerekebilir.

Oyun sanatçılarının çoğu tam zamanlı olarak çalışıyor. Bazı pozisyonlar sabit vadeli veya sözleşme bazında olacaktır ve deneyiminiz olduğunda serbest çalışan olarak çalışabilirsiniz. Part Time çalışma nadirdir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Bir ofis veya stüdyo ortamında masa başında oturacak ve uzun süre boyunca bir bilgisayarda çalışacaksınız. İşler, özellikle son tarihler yaklaşırken basınç altında olabilir.
 • Mesleğinde kadınlar ve etnik azınlık grupları yetersiz temsil edilmektedir. Oyunlarda Kadınlar, daha çok kadını oyun endüstrisine sokmaya çalışan ve zaten istihdam edilenleri desteklemeye yardımcı olan kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.
 • Şirketinizi konferans veya etkinliklerde temsil etmek için arada sırada seyahat etmeniz gerekebilir.
En Popüler:  Tıbbi İllüstratör Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir oyun sanatçısı olmak için bir dereceye, kuruluş derecesine veya diplomaya ihtiyacınız yok. Çünkü çoğu işveren adayları deneyimlerini ve portföylerini temel alarak değerlendirecek. Bununla birlikte sektöre giren birçok kişi aşağıdaki gibi bir konuda ilişkili bir dereceye sahip olacaktır:

 • Oyunlar sanat
 • Bilgisayar oyunları modellemesi.

Bağımsız Oyunlar Geliştiricileri Derneği hem lisans hem de lisansüstü seviyelerde birçok oyun dersi vermektedir. Başlıklar ve içerikler değiştiğinden, belirli bir kursta tam olarak neyi kapsayacağınıza bakmak önemlidir.

İlgili olabilecek diğer kurslar:

 • Oyun tasarımı
 • Animasyon
 • Grafik Tasarım
 • Etkileşimli medya

Başlangıç seviyesi sanat rolleri için yüksek rekabet var. Bu sayede ilgili iş deneyimini elde etmek ve aynı zamanda güçlü bir online portföy sahibi olmak, şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Ağ kurma ve ilgili yarışmalara girme de faydalıdır.

Endüstriye yeni girenlerin normal olarak küçük/stajyer sanat rolüyle başlasa da örneğin kalite kontrol adamı olarak farklı bir rolle çalışmak sektöre girmenin başka bir yolu olabilir.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Diğer oyun sanatçıları ve daha geniş takımın üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için iyi iletişim ve takım çalışması becerileri
 • Öz motivasyon ve uzun süre bağımsız çalışabilme becerisi
 • Basınçlı bir ortamda ortaya çıkabilecek sorunları sakin bir şekilde problem çözme becerisi
 • Son teslim tarihlerinde çalışmanıza ve görevleri verimli bir şekilde yerine getirmenize olanak tanıyan güçlü organizasyon ve zaman yönetimi becerileri
 • Çalışmanın yüksek standartlarda ve istenen stile uygun şekilde tamamlanmasını sağlamak için detaylara mükemmel dikkat
 • ZBrush, Maya, 3DS Max, Mudbox ve Photoshop gibi bilgisayar yazılım paketlerini ve araçlarını etkin biçimde kullanma bilgi ve teknik becerisi
 • Unity gibi oyun motorlarının iyi anlaşılması
 • Beceri setinizi oluşturmaya devam etmek ve piyasaya girerken yeni yazılım paketlerini nasıl kullanacağınızı öğrenmek için bir arzu
 • Oyunlar ve oyun endüstrisi hakkında bilgi ve tutku.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Başlangıç seviyesi oyun sanatçısı rolleri için güçlü bir rekabet var ve ilgili iş deneyimini elde etmek göze çarpmanıza yardımcı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz portföyünüzü oluşturmak ve CV’nizi güçlendirmek için bir fırsattır. Şirketler sadece derecenizi tamamlamaktan daha fazlasını yaptığını görmek isteyeceklerdir.

Dereceliğinizin bir parçası olarak bir çalışma yapmak, endüstri deneyimi kazanmak ve bu alanda iletişim kurmak için iyi bir yol olabilir. Stajlar, özellikle büyük şirketlerle zaman zaman ortaya çıkmaktadır ve araştırmalarınızı yapmak ve şirketlerle zamanında bağlantı kurmak önemlidir.

Kısa sürede bir oyun oluşturmak için başkalarıyla (geliştiriciler gibi) işbirliği yaptığınız fırsatlara bakın.

Ayrıca Yıllık Yükselen Yıldızı ve Yıldızları Aramak için yapılan zorlukları yöneten Oyunlardaki Notlar gibi yarışmalara da katılabilirsiniz. Özel ağ fırsatları, oyun sıkışmaları ve staj hakkında bilgi edinmek için öğrenci üyesi olarak gruplara katılmayı düşünün.

En Popüler:  Yayın Sunucusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kendi zamanınızda bir oyun yaratmak bile işverenler tarafından olumlu bir şekilde incelenecektir. Çünkü bu becerileriniz üzerinde çalışmaya devam etmek için motivasyonunuzu ve coşkunuzu gösterir. Gereken kodlama becerisine sahip biriyle ekip olabilir.

Reklamı yapılan iş tecrübesi fırsatlarına yanıt vermenin yanı sıra, hiçbir rol reklamı olmadığında ilgilenen şirketlere spekülatif olarak başvurarak şansınızı artırabilirsiniz.

İşverenler ve İş İlanları

İşverenler çoğunlukla oyun geliştiricileri veya yayıncılarıdır; çoğunluğu bağımsız stüdyolardır. Bununla birlikte şirketler, büyüklüğü bir avuç çalışanı olanlardan yüzlerce çalışanı olanlara göre önemli ölçüde değişir.

Bilgisayar oyunlarının kullanımı çeşitlidir ve istihdam için fırsatlar artmaktadır. Şu an da dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılıyor:

 • Yayın
 • Eğitim
 • Eğlence
 • Kumar/bahis
 • Öğrenmek ve geliştirmek
 • Pazarlama.

Bu durum daha belirgin eğlence oyunları endüstrisi dışındaki şirketler için çalışma veya geleneksel olmayan amaçlarla oyunlar üzerinde çalışma fırsatları olabileceği anlamına gelir.

Yurtdışında çalışmak için fırsatlar da var. Örneğin Çin, Almanya, Japonya ve ABD’nin büyük oyun endüstrileri var.

Roller, her zaman, özellikle giriş düzeyinde veya daha küçük şirketlerde olanlar için reklam yapılamayabilir. Bu yüzden özel spekülatif uygulamalar yaptığınız için ağ oluşturma özellikle önemlidir.

ArtStation ve LinkedIn gibi platformlar, çalışmalarınızı sergilemenize ve bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Eğitim genellikle iş başındadır ve daha deneyimli meslektaşlarınızdan rehberlik edersiniz ve onları gölgelendirme şansınız olabilir. Örneğin eşler arası olabilen ilgili yazılım paketlerinde kurum içi eğitim mevcuttur.

Girişiminizi kullanmanız ve oyun endüstrisi hızla ilerlerken becerilerinizi geliştirmek ve güncel tutmak için fırsatlar araştırmanız önemlidir. Örneğin yazılım ve teknolojik gelişmelerin farkında olmak önemlidir. Öğreticiler, forumlar ve topluluk yarışmaları için ArtStation ve Polycount gibi web sitelerine bakın. YouTube gibi video paylaşım platformları da yeni beceriler öğrenebileceğiniz ve mevcut becerilerinizi geliştirebileceğiniz yerlerdir.

Ayrıca becerilerinizi daha da geliştirmek için bir lisansüstü dersi de alabilirsiniz. Kurslar 3D oyunlar sanat, 3D bilgisayar animasyonu ve sanal gerçeklik oyun tasarımı ve gelişimi gibi alanlarda mevcuttur.

Oyun sanatında lisansüstü derslerini almanızı tavsiye ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Oyun endüstrisi büyüyor. Bu durum ilk rolünüzü almayı başardığınızda, kariyer olanaklarının genellikle iyi olduğu anlamına gelir. Doğru beceri, bilgi ve tecrübe birleşimine sahip oyun sanatçıları iyi şeyler yapabilmelidir.

Başlangıç seviyesi görevlileri için rekabet güçlü ve normalde küçük sanat/stajyerlik görevine başlayacaksınız. Fakat Kalite kontrolnde çalışarak sektöre girmeniz mümkün. Daha sonra orta seviye oyun sanatçısı seviyesine geçebilirsiniz. Yaklaşık üç ile altı yıl sonra, kıdemli bir sanat seviyesine geçebilirsiniz. Endüstride yönetim sorumluluğu ile lider bir sanatçı olmak genellikle en az beş yıllık bir deneyime sahiptir. Liderlik pozisyonunda deneyim kazandıktan sonra, sanat yönetmeni gibi üst düzey rollere geçebilirsiniz.

Mevcut fırsatların aralığı ve ilerleme için geçen süre, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar üçlü A (AAA) veya çift A (AA) oyunları gibi üzerinde çalıştığınız oyun türleri de dahil olmak üzere, çalıştığınız şirketin boyutunu ve türünü, şirketin gereksinimlerini ve becerilerinizi ve deneyiminizi içerir.

Sanal gerçeklik (VR) veya mobil oyun gibi belirli bir alanda uzmanlaşmayı veya oyun tasarımına geçmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca diğer medya ve etkileşimli eğlence alanları veya pazarlama veya eğitim gibi alternatif endüstriler için 2D veya 3D sanat dallarına dalabilirsiniz.

Tecrübe ile serbest olarak çalışma ya da kendi oyun geliştirme stüdyonuzu kurma fırsatları var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu