Orkestratör Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Orkestratör Nedir?

Orkestratör, bir orkestranın icrası için müzik hazırlayan kişidir. Konser salonlarında, film stüdyolarında veya opera evlerinde çalışabilirler. Bazı orkestratörler kendi orkestrasyonlarını yapmaktan ve müziğin ve icra edilme şeklinin kontrolünü sürdürmekten hoşlanırken, diğerleri bir besteciyle çalışmayı ve tamamen bitmiş bir parçaya kaba bir kompozisyon geliştirmeyi sever.

Örneğin bir film üzerinde çalışırken, bir orkestratör bestecinin temalarını alacak ve bu temaları tam bir orkestra parçasına genişletecektir. Genellikle bir orkestratöre verilen müzik orijinal olarak piyano veya gitar için yazılır ve daha sonra daha büyük bir müzisyen grubu tarafından çalınacak şekilde genişletilir. Bir orkestratör olmak, birçok beceri ve yıllarca deneyim gerektirir.

Orkestratör Nasıl Olunur?

Orkestratörlerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Orkestratörün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu