Operasyon Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Operasyon mühendisleri çeşitli sektörlerde ve rollerde bulunabilir. Genel olarak bu mühendisler kontrolleri altındaki tüm işlem ve işlevlerin doğru ve verimli bir şekilde çalıştığından emin olmak için çalışır. Gerekli olan tek şey mühendislik alanında bir lisans derecesidir. Fakat bir uzmanlık ilginç görünüyorsa, bu konuya ilişkin bir lisans da yeterli olabilir.

Genel Bilgiler

Bazen endüstri mühendisleri olarak da adlandırılan işletme mühendisleri, işletmelerin ve diğer kuruluşların genel verimliliğini optimize ederek çok çeşitli ortamlarda ve rollerde çalışır. Bir lisans derecesi, bu kariyer için gereken genel eğitimdir ve birçok okul endüstri ve işletme mühendisliği alanında lisans programları sunmaktadır; Bu büyük alanda çalışan ilgilenen biri için birkaç seçenekten sadece biridir.

Eğitim Şartları Lisans
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %8 (tüm endüstri mühendisleri için)
Yıllık Ortalama Maaş (2022)* 87.040 Türk lirası (tüm endüstri mühendisleri için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Operasyon Mühendisi İş Tanımı

Bir operasyon mühendisinin görevi, bir şirketin imalat ve nakliye gibi operasyonlarının düzgün çalışmasını ve fabrika ve yönetim şartnamelerine uygun olmasını sağlamaktır. Bu mühendisler, makinede yapılacak her türlü onarım veya güncellemeyi üstlenir ve işletme sistemlerinde ince ayar yapmak için diğer bölüm başkanları ile koordinasyon sağlar.

Operasyon mühendisleri ayrıca makine arızalarını düzenli olarak inceler ve bakım programlarını bölüm başkanlarına iletir. Bir şirketin ekibinin bir parçası olarak çalışırlar ve verimliliği artırmak ve en iyi uygulamaları oluşturmak için bilgisayar ve yazılım mühendisleriyle, kalite kontrol uzmanlarıyla ve diğerleriyle etkileşime girerler. Operasyon mühendisleri, yeni ve yükseltilmiş makineler kullanmak için yöneticileri ve diğer personeli eğitebilir. Bu sayede diğer çalışanlara öğretebilirler.

Kariyer fırsatları

Operasyon mühendisleri, üretim ve trafik sistemleri dahil olmak üzere çeşitli alanlarda bulunabilir. Endüstri Mühendisleri Enstitüsü’ne göre bu alandaki profesyoneller, mühendis olarak çalışmanın yanı sıra dağıtım yöneticileri, danışmanlar, maliyet tahmin edicileri ve daha fazlası gibi çalışırlar. Bu kişilerin iş bulduğu ortamlar şirketleri, şehir yönetimlerini ve üniversiteleri içerir. Meslek İstatistikleri Bürosuna göre Endüstri mühendislerinin istihdamının 2028 yılına kadar ülke ortalamasından daha hızlı artacağı tahmin edilmektedir. 2018’de MİBnin 90. yüzde veya daha yüksek seviyedeki profesyonellerin yılda 132.340 TL veya daha fazla kazandıklarını; yıl başına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu