Biyomedikal Mühendisi Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Biyomedikal Mühendisi’nin Görev Tanımı

Üst düzey biyomedikal mühendisleri genellikle biyomedikal alanında on yıldan fazla deneyime sahip ve diğer biyomedikal mühendislerini yönetebilir. Bu mühendisler genellikle tıbbi araştırma yapar, deneyler ve testler düzenler, bilgileri yönetir ve ekipman standardizasyonuna yardımcı olur.

Eğitim Biyomedikal veya Doktora yüksek lisans derecesi ilgili alanda
İşin Gereklilikleri Araştırma projelerini denetler, laboratuvar ekipmanlarını kalibre eder, biyomedikal cihazlar tasarlar, ürün geliştirme uzmanı olarak görev yapar
ortalama maaş (2023) Biyomedikal mühendisleri için 88.000 TL
İş Büyümesi (2016-2026) Biyomedikal mühendisleri için %7 iş artışı

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Gerekli

Üst düzey biyomedikal mühendisleri, Mühendislik Alanında Bilim Lisansına veya ilgili bir alana ve Biyomedikal Alanında Yüksek Lisans’a sahip olmalıdır. ABD’de bazı lisans biyotıp programları var. Fakat bunlar yaygın değil. Bazı kıdemli biyomedikal mühendisleri de doktora yapabilirler. Bir lisans derecesi genellikle dört ile beş yıl alırken, yüksek lisans derecesi iki ile üç yıl daha alabilir. Biyomedikal veya mühendislik lisans programına dahil dersler arasında organik kimya, biyomekanik, biyoelektrik ve akışkanlar mekaniği bulunmaktadır.

Zorunlu Görevler

Üst düzey biyomedikal mühendisleri işlerine birkaç yıl deneyim kazandırıyor. Laboratuvar ekipmanlarının kalibre edilmesine, yeni biyomedikal ürünler tasarlayıp geliştirmelerine, ürün geliştirme için bir biyo-tıp uzmanı olarak hizmet etmeleri ve araştırma projelerinden sorumlu olmaları gerekebilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, biyomedikal mühendislerinin 2016-2026 yılları için %7’lik bir iş büyümesinden yararlanmalarını beklemektedir. Nüfus yaşlandıkça, hastalıkların tedavisine yardımcı olacak daha fazla araştırma ve karmaşık ekipmana ihtiyaç duyulacaktır. MİB, biyomedikal mühendislerinin 2018’de ortalama 88.000 TL kazanç sağladığını bildirdi.

En Popüler:  Elektrikçi Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Benzer Meslekler

Kimyasal ve fiziksel birikimden dolayı biyomedikal mühendisliği yapmakla ilgileniyorsanız, biyokimyacı veya biyofizikçi olmak isteyebilirsiniz. İnsanlardan hoşlanıyorsanız ve mühendislik ürünlerinin satışı ile ilgileneceğinizi düşünüyorsanız, bir satış mühendisi olmak için kontrol edin.

Biyokimyacı ve Biyofizikçi

Bu uzmanlar giriş seviyesi işleri lisans veya yüksek lisans derecesi ile garanti altına alabilirler. Fakat araştırma ve geliştirme alanında çalışmak isteyenler doktora derecesi almaları gerekir. Biyokimyacılar ve biyofizikçiler, organizmaları ve diğer canlı nesneleri araştırma amacıyla analiz eder. Kanser araştırması veya hastalık tespiti ve önlenmesinde rol oynayabilir veya çeşitli maddelerin organizmalar üzerindeki etkisini çalışabilirler. MİB, 2016-2026 yıllarında bu alan için ortalama bir büyüme öngördü ve %11’lik bir artış bekleniyor. Aynı kaynak, 2018’de bu bilim insanları için ortalama 93.280 liralık maaş kaydetti.

Satış Mühendisi

Satış mühendisleri, ileri düzeyde teknolojik veya bilimsel ekipman veya malzemeler satın almak isteyen müşterilere ürün satmaktadır. Bir mühendislik veya bilimsel alanda lisans derecesi için genellikle satış mühendisi olarak çalışmak gerekir. Çünkü bu profesyonellerin ürünün nasıl çalıştığını anlaması ve açıklayabilmesi gerekir. İnsanların yetenekleri bir artıdır. Çünkü bu iş müşteriyle çok fazla etkileşim gerektiriyor. 2016-2026 arasında, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) bu meslek için ortalama %7’lik bir istihdam artışı beklemektedir. Satış mühendisleri 2018 yılında ortalama 101.420 TL kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu