İş Geliştirme Direktörü Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

İş Geliştirme Direktörünün Görev Tanımı

İş Geliştirme direktörleri, çeşitli kar amacı gütmeyen ve eğitim kuruluşları için fon yaratma ve tanıtım kampanyaları düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Halkla ilişkiler yöneticileri, işverenlerinin veya müşterilerinin kamu imajını koruyacak veya arttıracak materyallerin oluşturulmasını planlar ve yönlendirir. Bağış toplama yöneticileri, kuruluşları için bağış getiren kampanyaları koordine eder. Mesleki sorumluluklar arasında potansiyel bağışçıların belirlenmesi ve toplanması, hibelere başvurulması ve kaynak yaratma stratejilerinin geliştirilmesi yer alabilir.

Eğitim Lisans iletişim veya halkla ilişkiler alanında yazma, kamu konuşma ve finans kursları ile birlikte yardımcı olabilir
İş Yetenekleri Güçlü kişilerarası beceriler, bilgisayar okuryazarlığı, verimlilik
Ortalama Maaş (2023)* Halkla ilişkiler ve para toplama yöneticileri için 111.280 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Halkla ilişkiler ve bağış toplama yöneticileri için %10

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Kalkınan iş geliştirme direktörleri için eğitim seçenekleri değişiklik gösterebilir; Öğrencilerin yazma, konuşma, pazarlama ve finans yetenekleri kazanmalarına yardımcı olabilecekler çok önemlidir. İlgili lisans lisans programları arasında İletişim veya Halkla İlişkiler alanında Bachelor of Arts, Pazarlamada Bachelor of Science veya İşletme Derecesi olabilir. Hırslı öğrenciler ayrıca, iletişimini tamamlaması yaklaşık iki yıl alabilen bir Master of Business veya Master of Business Administration olarak düşünmek isteyebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

İş geliştirme direktörleri, çok çeşitli kişi ve gruplara mektup, e-posta veya şahsen ulaşabilmek için gerekli güçlü kişilerarası yeteneklere sahip olmalıdır. Aynı zamanda iyi organize olmasına ve hızlı ve verimli bir şekilde bilgi bulma yeteneğine sahip olmasına yardımcı olur. Halkla ilişkiler ve bağış toplama çalışmaları online olarak gerçekleştirildiği için, bilgisayar okuryazarlığı da kalkınma yöneticileri için bir zorunluluktur.

En Popüler:  Televizyon Aktörü Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu, halkla ilişkiler ve bağış toplama yöneticilerinin 2017’de kar amacı gütmeyen ve kar amacı gütmeyen sektörler de dahil olmak üzere 67.950 iş aldığını bildirmektedir. 2017 yılının Mayıs ayında halkla ilişkiler ve fon yaratma yöneticilerinin ortalama ücreti 111.280 liraydı. Halkla ilişkiler ve ülke çapında fon yaratma yöneticileri için istihdam fırsatlarının 2016 ve 2026 arasında, diğer tüm mesleklere kıyasla ortalama orandan daha hızlı bir şekilde %10 artması beklenmektedir.

Benzer Meslekler

İş geliştirme direktörleri ile ilgili bazı kariyer

Reklam, Promosyon ve Pazarlama Müdürleri

Reklam, promosyon ve pazarlama yöneticileri, ürün ve hizmetleri tanıtmak için sanat yönetmenleri, finansal uzmanlar ve satış temsilcileriyle birlikte çalışır. Eğitim Şartları, ilgili bir çalışma alanında lisans derecesini; sanatta lisans kursları, iletişim, tüketici davranışları ve pazar araştırması yardımcı olur.

MİB, ülke genelinde reklam, promosyon ve pazarlama yöneticileri için istihdam olanaklarının, 2016 ve 2026 arasında, diğer mesleklere göre ortalamadan daha hızlı olan %10 oranında artacağını bildiriyor. 2017’de reklam, promosyon ve pazarlama yöneticileri, MİBnin bildirdiği gibi ortalama 129.380 Türk lirası yıllık maaş aldı.

Satış müdürleri

Satış yöneticileri, mal ve hizmetlerin potansiyel alıcı ve tüketicilere tanıtımını ve dağıtımını denetler. Faaliyetler arasında tüketici eğilimlerinin ve satış tercihlerinin analiz edilmesi, satış bölgelerinin belirlenmesi, satış hedeflerinin belirlenmesi ve temsilciler için eğitim programları oluşturulması sayılabilir. Finans ve pazarlama dersleri de dahil olmak üzere lisans programının tamamlanması ve bir ile beş yıl arasında bir deneyime sahip olmak genellikle bir pozisyon elde etmek için gereklidir.

%7’lik bir artışta, ülke genelindeki satış yöneticileri için istihdam fırsatlarının, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından bildirildiği gibi, 2016’dan 2026’ya kadar ortalama bir hızla artması bekleniyor. 2017 yılı Mayıs ayında satış yöneticileri yıllık 121.060 Türk lirası yıllık maaş aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu