Ev Kurucu Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Ev Kurucu İçin Görev Tanımı

Ev inşaatçıları, tasarımdan marangozluğa ve duvarcılıktan farklı yeni ev inşaatı alanlarında çalışırlar. Görevleri arasında ev çerçeveleri ve duvarları inşa etmek ve elektrik tesisatı, yalıtım ve pencereler kurmak olabilir.

Eğitim Staj veya önlisans derecesi gerekli olabilir
İş Yetenekleri İletişim, fiziksel dayanıklılık, problem çözme, teknik beceri
Ortalama Maaş (2024)* 46.590 Türk lirası (tüm marangozlar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (tüm marangozlar)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Gerekli

Ev inşaatçıları eğitimlerini genellikle üç yoldan biriyle alırlar: 1-12 ay süren iş başında eğitim; 2 ile 6 yıllık bir stajyerlik veya 2 yıllık bir ortaklığın inşaat alanındaki derecesi. Önlisans derecesi programındaki genel dersler inşaat, yapım kodları, malzeme testi ve proje çizelgelemeye giriş içerir. Bazı devletler marangozluk veya duvarcılık gibi profesyonel hizmetler sunan ev inşaatçıları için lisans gerektirir.

İstenen Yetenekler

Ev inşaatçıları, planları okumak, bina sorunlarını gidermek, boyutları hesaplamak ve malzeme ihtiyaçlarını tahmin etmek için teknik yeteneklere sahip olmalıdır. Dışarıda çalışmak, ağır malzemeleri kaldırmak, ağır makine kullanmak ve gün boyu ayakta durmak da dahil olmak üzere, ev binasının fiziksel taleplerini karşılayabilmelidirler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu ev inşaatçılarının, uzmanlıklarına bağlı olarak 2016-2026 yıllarında değişen iş büyümesine sahip olacağını bildirmektedir; İstihdam değişiminin mimarlar için %4, inşaat yöneticileri için %11, marangozlar için %8 ve elektrikçiler için %9 olması bekleniyor. Yıllık maaşlar, inşaatçıların uzmanlıklarına göre değişmektedir. Örneğin mimarlar 78.470 TL ortalama maaş, genel olarak inşaat yöneticileri yılda 91.370 TL ortalama maaş ve elektrikçiler yıllık 54.110 TL kazandılar. 2018’de marangozlar 46.590 TL ortalama maaş kazandı..

En Popüler:  Klinik Araştırma Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Benzer Meslekler

Bir ev inşaatçısı olarak bir kariyer düşünenler bu ilgili iş alanları ile ilgilenebilirler:

İç Mimar

İç mekânları işlevsel ve davet edici hale getirmek için çalışan bu profesyoneller normalde iç tasarım odaklı bir lisans programı tamamlarlar. Devlete bağlı olarak lisanslı olmaları da gerekebilir. 2016-2026 yıllarında MİB tarafından ortalama %4’lük istihdam artışı öngörülmüştü. 2017’de Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından ortalama 51.750 liralık maaş bildirildi.

İnşaat mühendisi

Yollar, binalar ve köprüler gibi büyük projeler tasarlayan ve inşa eden inşaat mühendisleri normalde lisans derecesi alır ve halka hizmet vermek için yerel lisans alırlar. 2016-2026 yılları arasında MİB tarafından ortalama %11’lik bir iş artışı öngörülmüş ve 2017’de ortalama 84,770 Türk lirası kazanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu