Ön Büro Müdürü Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Lise diplomasıyla kariyerine ön büro yöneticisi olarak başlamak mümkündür; Bununla birlikte birçok işveren, başvuru sahiplerini ilgili alandaki bir önlisans veya lisans derecesi ile tercih eder. Ön büro yöneticileri, çalıştıkları otel, motel veya tatil köyünün etkinliğini sağlar. Görevleri, her şeyin sorunsuz bir şekilde çalıştığından ve konukların olumlu bir deneyime sahip olduğundan emin olmaktır.

Temel bilgi

Genellikle bir ofis yöneticisi ile eşanlamlı olan bir resepsiyon yöneticisi, çok çeşitli genel idari sorumluluklara sahip bir işyerinde veya ofiste çalışandır. Ön büro yöneticileri, tıbbi ofisler ve oteller de dahil olmak üzere birçok işletmede istihdam edilmektedir. Pozisyon bir derece gerektirmese de, bireyler işletme veya idare sahibi olmasını faydalı bulabilirler.

Zorunlu Eğitim Lise diploması. Fakat alakalı bir alanda ortak veya lisans derecesi yararlı olur
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* Bütün konaklama işletmecileri için %1
Ortalama Maaş (2023)* Lojman yöneticileri için 53.390 TL; Otel, motel ve resort büro görevlileri için 23.000 TL

Kaynaklar: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Ön Büro Müdürü Ücret Bilgisi

Ön büro yöneticileri, tıbbi ofisler, kumarhaneler ve oteller de dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ücretler mekana göre değişmektedir. MİB, otel, motel ve resort resepsiyon memurlarının 2018’de ortalama 23.950 Türk lirası kazandığını bildirmiştir. Aynı yıl, konaklama yöneticileri yılda ortalama 53.390 Türk lirası maaş almaktadırlar.

Ön Büro Müdürünün Ortak Görevleri

Ön büro müdürü bir işletmenin birçok yönünü koordine eder. Bu görevler arasında bütçe geliştirme, ofis malzemeleri satın alma, potansiyel çalışanlarla görüşme ve bordro takibi sayılabilir. Birçok profesyonel, şirketin olanaklarını, kayıtlarını ve formlarını yönetmekten de sorumludur. Çok çeşitli sorumluluklar göz önüne alındığında, pozisyon için herhangi bir adayın hem idari hem de iletişimsel olarak birçok yeteneğe sahip olması beklenir.

En Popüler:  Kalite Mühendisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Eğitim ve Mesleki Gereksinimler

Ön büro yöneticisinin pozisyonu için belirli bir derece gerekli değildir. Fakat çoğu şirket bir üniversite diplomasına sahip bir çalışana değer verir. Bireyler organizasyon, planlama ve iletişimde yetkin yeteneklere sahip olmalıdır. Ön büro yönetiminde kariyer yapmak isteyenlere yönelik potansiyel olarak faydalı kurslar arasında psikoloji, finans, İngilizce ve muhasebe bulunmaktadır.

Kariyer Bilgisi

Pek çok sektör, daha önce belirtilenlerin yanı sıra tıbbi ofisler, oteller ve kumarhaneler dahil olmak üzere ön büro yöneticilerini kullanır. Diğer ön büro yönetim pozisyonları ulaşım, yayıncılık ve yayıncılıkta bulunur. İş görünümü açısından, MİB, 2018 ve 2028 yılları arasında lojman yöneticileri arasında %1 oranında bir büyüme göstermeyeceğini öngörmüştür.

Ön büro yöneticileri, işverenlerinin çalıştığı işyerinde iyi bir deneyim yaşamalarına yardımcı olur ve bu da işverenlerinin başarısını sağlamaya yardımcı olur. Derecesi zorunlu olmamakla birlikte, alakalı bir alanda bir ortak veya lisans ile başvuran adaylar işverenlere daha çekici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu