Okul Psikoloğu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Okul Psikoloğu Nedir?

Okul psikoloğu, çocukların ve gençlerin akademik, sosyal ve duygusal olarak başarılı olmasına yardımcı olan kişidir. Okul psikologları, okulla ilgili zorlukları iyileştirmek için öğrenme ve davranış değerlerini uygulayarak ve çocukların öğrenme ve gelişimini teşvik ederek öğrencilere yardımcı olur. Tüm öğrenciler için güvenli, sağlıklı ve destekleyici öğrenme ortamları oluşturmak için eğitimciler, ebeveynler ve diğer profesyonellerle bir araya gelirler.

Okul Psikoloğu Ne Yapar?

Okul psikologları, öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak ve okul destek sistemlerini iyileştirmek için çok çeşitli beceriler sağlar. Psikolojik değerlendirmeler sunarlar ve öğrencilerin öğrenmesi, davranışları ve ortamları ile ilgili olarak okul öğretmenleri ve müdürlerine danışırlar. Aynı zamanda bireysel ve grup müdahalelerinin yanı sıra danışmanlık da sağlarlar.

Okul psikologları, öğretmenlere davranış yönetimi, sevk süreci, DEHB vb. Öğrenme ve zihinsel sağlık konularında eğitim verirler. Genel olarak eğitimli öğretmenler olmasalar da okul psikologları eğitim alanına benzersiz bir varlık katarlar. Okul programlarının etkililiğine bakarlar ve araştırma ve planlama konusundaki becerileri, müdahalelerin geliştirilmesinde güçlü bir temel sağlar.

Bir okul psikologunun temel görevlerinden biri de değerlendirmedir. Özel hizmetlere uygunluk durumunu belirlemek için engelli olduğundan şüphelenilen öğrencilerle değerlendirmeler yapılır. Bir zihinsel işleyiş düzeyi, öğrenme potansiyeli ve öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini anlamak için bilişsel bir batarya uygulanır. Kişilik değerlendirmeleri, bir öğrencinin duygusal ve davranışsal işleyişi hakkında veri toplar. Değerlendirmenin güçlü bir kısmı öğretmenlerin ve ebeveynlerin bakış açılarını elde etmektir; bu, okul psikoloğunun öğrencinin, onun yeteneklerinin ve müdahalelerin nasıl geliştirilebileceğinin tam bir resmini geliştirmesine olanak tanır. Bu süreci kullanarak, bir engelliliğin öğrencinin öğrenme yeteneğine müdahale edip etmediğini belirlemek için çok disiplinli bir ekip geliştirilir.

Okul psikologları ayrıca, sınıftaki bir öğrenciye müdahale sağlamanın bir yolu olarak öğretmenlere danışmalar da sunar. Bu durum okul psikologlarının ve öğretmenlerinin davranışsal, duygusal veya akademik zorluklarla mücadele eden veya sergileyen öğrenciler için başarıyı teşvik etmelerinin bir yoludur. Okul psikoloğu ve öğretmen birlikte sorunu belirler, belirli hedefler geliştirir, müdahaleler oluşturur ve umarım öğrencinin daha başarılı olmasına yardımcı olur.

En Popüler:  Arama Motoru Pazarlama Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Okul psikoloğu Nasıl Olunur?

Okul psikologlarının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Okul psikologunun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Okul Psikoloğunun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Okul psikologlarının çoğu devlet okullarında çalışmaktadır. Fakat diğer işyerleri arasında özel okul sistemleri, klinikler ve hastaneler, özel muayenehaneler ve üniversiteler bulunmaktadır. Okul psikologları, öncelikle okul çağındaki çocuklara hizmet etseler de, bebeklikten üniversiteye kadar tüm yaş gruplarına hizmet etmek üzere eğitilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Okul Psikoloğu Olmanın Yolları

Okul psikoloğu olma sürecindeki her adım, eğitim ve ruh sağlığı hizmetleri arasındaki sinerjiyi örneklemektedir.

Okul Psikologları nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza dayanarak, okul psikologları, çoğunlukla çalıştıkları toplulukların refahını gerçekten önemseyen sosyal insanlar olma eğilimindedir. Rollerinin çeşitli sorumluluklarını etkili bir şekilde yerine getirmek için uzun bir özellik listesi – özellikle merhamet ve sabır; hassas bir eğitim ve akıl sağlığı ağı olan birini çağırırlar.

Okul Psikoloğu olmalı mıyım?

Çocuklara ve gençlere yaşamın her alanında – akademik, sosyal ve duygusal olarak – başarılı olmalarına yardım etmekten hoşlanıyorsanız, bir okul psikoloğu olarak kariyer sizin için kariyer olabilir. Bununla birlikte yalnızca insanlara yardım etme fırsatına dayanarak bu mesleği sürdürme kararını vermeden önce, talep ettiği yeterlilikleri anlamak hayati önem taşır:

•Bölünmemiş dikkat sunmak, başka bir kişinin bakış açısını anlamak ve verimli tartışmalara liderlik etmek için Aktif Dinleme/İletişim Kapasitesi

•Sosyal Algılama/Mahremiyet Kaygılarına Duyarlılık Başkalarının tepkilerinin farkında olma ve bir bireyin neden belirli bir şekilde tepki verebileceğini anlama; sorumlulukların hassas doğasına dikkat

•İkna/Müzakere Başkalarının fikirlerini ve davranışlarını nasıl değiştireceğine, farklılıkları nasıl çözeceğine ve bağlılık yaratacağına dair bir his

En Popüler:  İşaret Dili Tercümanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

•Eleştirel Düşünme/Karmaşık Problem Çözme Sorunları belirleme ve seçenekleri değerlendirmek ve çözümleri uygulamak için belirli bilgileri kullanma becerisi

•Karmaşık Karar Verme/Sağlam Yargı Bir eylemin avantajlarını ve dezavantajlarını belirleme ve anlama ve en uygun eylemi seçme kapasitesi

•Kişisel zamanın ve başkalarının zamanının Zaman Yönetimi Yönetimi

•Sistemler/Veri Analizi ve Değerlendirme Bir sistemin nasıl çalışması gerektiğini belirleme ve performansı iyileştirmek için değişiklikleri uygulama becerisi

•Matematik/İstatistik

•Bilgi Teknolojisi

•Öğretim

Bu farklı beceri setini düşünün; daha sonra kendinize şu maddeleri sormaya hazır olup olmadığınızı sorun:

  1. Öğrencilere bire bir ve gruplar halinde danışın
  2. Okulları daha güvenli hale getirmek için bölge çapında politikalar belirlemeye yardımcı olun
  3. Belirli öğretim yöntemlerinin işe yarayıp yaramadığını belirlemek için akademik programları değerlendirin
  4. Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerini geliştirmesine yardımcı olun
  5. Ebeveynlerin ebeveynlik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olun
  6. Engelli öğrencilere yardımcı olun
  7. Karmaşık sorunları yönetmek için mücadele eden öğrenciler ve ebeveynlerle sık sık ilişkili olan stresi ve olası hayal kırıklığını kabul edin
  8. Bir okul psikoloğunun yoğun çalışmasına eşlik edebilecek zihinsel/fiziksel yorgunluğu yönetin

Okul Psikoloğu olmak için kaç yıl okunur?

Bir okul psikoloğu olmak, bir Lisans programı için dört ila beş yıllık bir çalışma kursuna ve bir Yüksek Lisans kazanmak için iki ila üç yıla dayanan altı ila sekiz yıl sürer. Birçok devlet ayrıca bir Eğitim Uzmanı derecesi gerektirir. Fakat bazıları olası okul psikologlarının Yüksek Lisans programı ile bir lisans almasına izin verir. Bu program, öğrencilerin zihinsel, sosyal ve eğitimsel gelişimini teşvik etmek için gerekli olan eğitim eğitimiyle ileri düzey psikoloji çalışmalarını birleştirir. Bazı okullar bu programları biçimlendirir. Bu sayede Yüksek Lisans ve Editörlüklerinizi kazanabilirsiniz. aynı anda derece.

Bu alanda Doktora almak için iki ila beş yıllık ek bir çalışma gereklidir. Fakat bu genellikle sadece araştırma ve akademideki pozisyonlar için gereklidir.

Okul Psikologları mutlu mu?

Okul psikologları kariyerler arasında orta derecede mutlu olarak yer alır. Genel olarak, memnuniyet puanları listesinde 60. sırada yer alırlar.

Meslek oranları, üç iş tatmini ölçütüne göre şu şekildedir:

Yukarı Hareketlilik/Fırsatlar ve ilerleme Değerlendirmesi: Ortalama

Stres Seviyesi/İşin sorumlulukları ve çalışma ortamının karmaşıklıkları Değerlendirme: Ortalamanın Üzerinde

Esneklik/Alternatif çalışma programı ve iş/yaşam dengesi Derecelendirme: Ortalama

Okul Psikologları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu