Odyolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Odyolog Nedir?

Odyolog olmayı mı düşünüyorsunuz? Ne harika bir kariyer seçimi!

İşitme kaybı olan bir bebeğin anne babasının sesini ilk kez duymasına yardım ederken, akademik olarak başarısız olan bir çocukta işitme kaybını tespit ederken veya bir büyükbabanın bir torunun tatlı sesini duymasını sağladığında duyulan tatmin ve tatmin duygularını hayal edin.

Odyologlar, ileri teknoloji ve prosedürleri kullanarak bir hastanın işitme ve denge sorunlarını teşhis eder ve tedavi eder. Odyologların çoğu hastaneler, doktor muayenehaneleri ve odyoloji klinikleri gibi sağlık tesislerinde ve bazıları okullarda çalışmaktadır.

Odyolog Ne Yapar?

Bir odyolog, hastaların işitme yeteneğini ve dengesini test etmek, işitme hasarının boyutunu belirlemek ve altta yatan nedeni belirlemek için odyometre, bilgisayar ve diğer cihazları kullanacaktır.

Odyologlar genel olarak şu maddeleri yapar:
– İşitme, denge veya ilgili kulak problemleri olan hastaları inceleyin
– Muayene sonuçlarını değerlendirin ve sorunları teşhis edin
– Tedaviyi belirleyin ve uygulayın
– İşitme cihazlarını takın ve dağıtın
– Hastalara ve ailelerine dinleme ve iletişim kurma yolları konusunda danışmanlık
– İletişim için önerilerde bulunun (dudak okuma veya işaret dili gibi)
– İşitme ve dengeyi kontrol etmek için hastaları düzenli olarak görün
– Gerekirse tedavi planlarını değiştirin
– Hastaların ilerleyişinin kayıtlarını tutun
– İşitme ve denge bozukluklarının nedenleri ve tedavisi ile ilgili araştırma yapmak

Odyologlar, bir kişinin sesleri duymaya başladığı ses seviyesini ve kişinin sesleri ayırt etme yeteneğini ölçer. Ayrıca tedavi seçeneklerini belirlemeden önce, işitme kaybının hasta üzerindeki etkisini ölçmek için psikolojik bilgileri değerlendirirler.

Tedavi seçenekleri değişiklik gösterir ve kulak kanallarından kulak kirinin temizlenmesi, işitme cihazlarının takılması ve kontrol edilmesi veya işitmeyi iyileştirmek için hastayı koklear implantlarla takıp programlamayı içerebilir. (Koklear implantlar, bir ameliyatta kulağın yanına deri altına yerleştirilen küçük cihazlardır. Koklear implantlar, elektriksel uyarıları doğrudan beyindeki işitme sinirine iletir. Bu sayede belirli türden sağırlık olan bir kişi duyabilir.)

En Popüler:  Sanat Öğretmeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Odyologlar ayrıca hastalara, dudak okumayı öğrenme veya işaret dili kullanma gibi ciddi işitme kaybıyla baş etmenin başka yolları hakkında tavsiyelerde bulunur.

Bazı odyologlar yaşlılarla veya çocuklarla (pediatrik odyolog) çalışma konusunda uzmanlaşmıştır. Diğerleri, işyerinde çalışanların duymalarını korumaya yardımcı olacak ürünler tasarlar. Serbest meslek sahibi olan odyologlar bir müşteri tabanı oluşturur, çalışanları işe alır, kayıtları tutar, ekipman ve malzemeleri sipariş eder ve bir işi yürütmekle ilgili diğer görevleri yapar.

Odyolog Nasıl Olunur?

Odyologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Odyologun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Odyologun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çoğu odyolog, hastaneler, doktor muayenehaneleri veya odyoloji klinikleri gibi sağlık tesislerinde çalışır. Bazıları okullarda çalışıyor. Fiziksel olarak zorlayıcı olmasa da iş detaylara dikkat, yoğun konsantrasyon ve eleştirel düşünme gerektirir.

Sıkça Sorulan Sorular

Odyologlar mutlu mu?

Odyologlar arasındaki ortalama mutluluk oranını hesaplayacak herhangi bir istatistiğimiz olmasa da insanları ses dünyasına bağlama işi, önemli derecede kariyer tatmini önerecektir.

Odyolog olmalı mıyım?

Odyoloji alanı, belirli kişilik özellikleri ve yetenekleri gerektirir:

Merhamet
Odyologlar, işitme veya denge sorunları nedeniyle hüsrana uğramış veya duygusal olabilen hastalarla çalışır. Bu onların temkinli, empatik ve hastaları ve ailelerini destekleyici olmalarını gerektirir. Güven ve işbirliğine ilham vermeleri gerekir.

İletişim Yetenekleri
Odyologların, hastaların durumlarını ve seçeneklerini açıkça anlayabilmesi için test sonuçlarını, teşhisleri ve önerilen tedavileri iletmeleri gerekir. Ayrıca ekipler halinde çalışmaları ve hasta bakımı konusunda diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına danışmaları gerekir. Bazı ortamlarda, işitme korumasına yönelik eğitim programları geliştirmek için mühendisler, bilim adamları ve endüstriyel danışmanlarla birlikte çalışabilirler.

Analitik ve Problem Çözme Becerileri
Bazı durumlarda hastalar ilk tedavilere yanıt vermez. Odyologlar, hasta tepkisini analiz edebilmeli, alternatif tedavi planlarını değerlendirebilmeli ve seçebilmeli ve bazen işitme cihazlarında birden fazla ayar yapabilmelidir.

Teknolojik Bilgi
Teknolojinin sağladığı rahatlık, odyologun sahada kullanılan birçok son teknoloji ve cihazı çalıştırmasına ve sorunlarını gidermesine yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki özelliklerin sizi tanımladığını düşünüyorsanız. Hem de insanları odyoloji alanında bir kariyere çekme eğiliminde olan şeyleri de düşünün:

İş güvenliği
Yaşlanan bir nüfus, artan işitme ve denge bakımı gerektirdiğinden, odyologlar için öngörülebilir iş piyasası mükemmel görünmektedir.

İş Esnekliği
Odyologlar, aralarından seçim yapabilecekleri çok çeşitli çalışma ortamlarına sahiptir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çoğunluk özel muayenehaneler ve kliniklerden hastanelere kadar uzanan geleneksel sağlık tesislerinde çalışıyor. Ayrıca çocuklarla çalışan okullarda, ameliyatlar sırasında sinirsel aktiviteyi izleyen ameliyathanelerde, işitme korumasını sağlayan askeri ve ticari endüstrilerde ve araştırma yapan akademik kurumlarda bulunurlar.

Harika Çalışma Koşulları
Diğer birçok tıp ve sağlık mesleği ile karşılaştırıldığında odyoloji daha az stres içerme eğilimindedir. Odyologların çalışması kesinlikle önemlidir. Fakat riskler, örneğin kardiyologlar ve onkologlar tarafından karşılaşılanlardan daha düşüktür. Odyologlar genellikle sekiz saatlik düzenli olarak çalışırlar ve bu alan birçok yarı zamanlı kariyer fırsatı sunar.

Odyologlar nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre odyologlar araştırmacı oldukları kadar sanatsaldırlar. İlk bakışta, alanın bilimsel doğası göz önüne alındığında, bu bulgu biraz kafa karıştırıcı gibi görünüyor.

Ancak en iyi odyologlar, aslında, araştırma becerilerini etkileyici, yaratıcı, sanatsal yeteneklerle mükemmel bir şekilde birleştirebilirler. Ne de olsa çalışmaları, sadece işitme ve denge sorunlarını çözmeyi değil, hastalar ve aileleri ile bağlantı kurmayı ve empati kurmayı da gerektirir.

Odyolog olmak için kaç yıl okunur?

Aday odyologlar genellikle sekiz yılını orta öğretim sonrası çalışmalara ayırırlar:

Lisans programı – dört yıl
Odyoloji Doktoru derecesi – dört yıl

Odyologlar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu