Nükleer Teknisyen Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Nükleer Teknoloji Uzmanının Görev Tanımı

Nükleer teknisyenler olarak da bilinen nükleer teknoloji uzmanları, fizikçilere ve nükleer mühendislerin araştırma yapmalarına yardımcı oluyor. Nükleer aktiviteyi izleyen ve radyasyon seviyelerini takip eden testler yaparlar. Nükleer tıbbi teknoloji uzmanları, hastanelerde ve diğer sağlık tesislerinde çalışmakta ve hastaları izlemek ve teşhis etmek için nükleer materyali hasta cisimleri üzerinden izleyen ekipmanı kullanarak hastalara az miktarda güvenli radyoaktif madde vermektedirler.

Eğitim Önlisans derecesi genellikle gereklidir. Fakat çoğu kariyer gelişimine yardımcı olmak için lisans derecesi almak ister.
İş Yetenekleri Bilim ve matematikte güçlü arka plan, sözlü ve yazılı iletişim becerileri, karmaşık makineleri işletmek ve detaylı talimatları takip etmek
Ortalama Maaş (2017)* 80.370 Türk lirası (nükleer teknisyenler için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %1 (nükleer teknisyenler için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Nükleer teknolojideki bir kariyer 2 yıllık bir ön lisans derecesi gerektirir. Fakat bu alanda daha fazla ilerleme fırsatı arayan birçok insan 4 yıllık bir lisans derecesine sahip. Bazı devletler nükleer maddelerle çalışmak için ek sertifikaya ihtiyaç duyarlar. Nükleer teknolojide bir kariyere ilgi duyan öğrenciler matematik, mühendislik teknolojisi, fizik ve kimya dersleri almalıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Nükleer teknoloji uzmanları fen ve matematikte güçlü bir geçmişe, iyi sözlü ve yazılı iletişim becerilerine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca karmaşık makineleri kullanabilmeli ve detaylı talimatları yakından takip edebilmelidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çoğu nükleer teknoloji uzmanı, nükleer teçhizatın çalıştırılmasına, koşulların izlenmesine ve nükleer araştırma yapılmasına yardımcı oldukları kamu hizmetleri şirketleri için çalışıyor. Meslek İstatistikleri Bürosu nükleer teknisyenleri için iş sayısının 2016-2026’dan %1 oranında artacağını tahmin etmektedir. 2017’de nükleer teknisyenlerin ortalama maaşı 80.370 liraydı.

En Popüler:  Adli Muhasebeci Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Benzer Meslekler

Aynı alanda profesyonel alternatifler şunlardır:

Nükleer Mühendisi

Nükleer madde içeren cihazları ve süreçleri araştırmak isteyen kişiler nükleer mühendis olmayı düşünmelidir. Endüstriye bağlı olarak nükleer mühendisler laboratuvarda, ofiste veya elektrik santralinde çalışabilir. Makineler ve sistem bileşenleri tasarlar, güç reaktörü işletme faaliyetlerini denetler, atık işleme prosedürleri oluşturur, güvenlik standartlarının karşılanmasını sağlar ve nükleer malzemeleri tıbbi alanda ve güç yaratmada kullanmak için yeni yollar geliştirir.

Mesleğinde çalışmak için nükleer mühendislik alanında lisans derecesi gereklidir ve iş ararken profesyonel mühendis lisansı bir avantaj sağlayabilir. ABD Nükleer Düzenleme Komisyonundan lisans almak, nükleer santrallerde çalışan mühendisler için gerekli olmasa da güvenlik ve düzenleme uygulamalarında aylarca eğitim almaları gerekir. MİB, 2016-2026 yıllarında nükleer mühendis pozisyonlarının sayısında %4’lük bir artış öngördü ve 700 iş kazası sağladı. MİB’e göre bu mühendisler 2017’de ortalama maaşlarla 105.810 TL aldı.

Nükleer Güç Reaktörü Operatörü

Nükleer reaktör işletmek ve elektrik üretimini izlemek isteyenler için nükleer güç reaktörü operatörü olmak doğru bir seçim olabilir. Reaktör operatörleri kontrolleri çalıştırır, tüm ekipmanın düzgün çalıştığından emin olur ve durum raporlarını çalıştırır. Ayrıca güvenlik prosedürlerinin uygulandığından ve arızalar oluştuğunda nasıl yanıt vereceğinden emin olmak için eğitilmişlerdir.

Kapsamlı iş başı eğitim, çoğu becerinin nasıl öğrenildiği ve potansiyel nükleer güç reaktörü operatörleri, ekipman kullanımı hakkında bilgi edinmek için giriş seviyesi bakım ve teknoloji pozisyonlarında başlar. Tüm nükleer reaktör operatörleri, lisans ve tıbbi sınavları geçmenin yanı sıra, deneyim ve eğitim gerekliliklerini yerine getirerek ABD Nükleer Düzenleme Komisyonundan lisans almalıdır.

Yeni nükleer santraller şu anda planlama aşamasındadır. Fakat son yirmi yılda hiçbir yeni tesis açılmadığı için, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2016 ve 2026 yılları arasında operatör sayısında %10’luk bir düşüş öngörmektedir. nükleer enerji operatörleri ortalama 93.370 TL yıllık maaş aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu