Müzik Terapisti Nedir? Nasıl Olunur?

Bir müzik terapisti, çeşitli gelişimsel engelleri, fiziksel kısıtlamaları ve ciddi bir hastalığı olanların yanı sıra psikolojik veya davranışsal sorunlarla mücadele eden her yaştan insana yardım eder. Amaçları, kişisel zorluklardan geçerken hastanın genel refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmaktır.

Nasıl Müzik Terapisti Olunur?

Müzik terapistleri, müzik terapisinde lisans derecelerini alarak eğitimlerine başlarlar. Üniversitede psikoloji, müzik ve müzik teorisi dersleri alırlar. Ayrıca insanların sahip olabileceği çeşitli sağlık koşulları veya engelliler hakkında bilgi edinmek için kurs çalışmaları da olacaktı. Müzik terapistleri ilgilenirse, yüksek lisans derecesi alarak eğitimlerine devam edebilirler. Fakat E-Kurs’a göre ankete katılan müzik terapistlerinin %70’inden fazlası lisans derecesine sahip.

Müzik Terapistinin İş Tanımı

Müzik terapistleri, çeşitli farklı hastalar veya müşterilerle çeşitli ortamlarda çalışır. Okullar, hastaneler, akıl sağlığı hizmeti yerleri ve bakım evleri gibi ortamlarda hastalara yardım etmek için müzik kullanıyorlar.

Her müşterinin ihtiyaçlarını değerlendirir ve ayrıca müzikal tercihlerini öğrenirler. Daha sonra müzik kullanarak o kişiye özel bir tedavi planı hazırlarlar. Ayrıca diğer tıp uzmanlarıyla işbirliği yaparlar ve tedavilerini hedeflerine yardımcı olacak şekilde düzenlerlerdi. Örneğin bir kişi fiziksel sınırlamalara sahipse ve güçlendirme ve hareket üzerinde çalışıyorsa, bir müzik terapisti dansı tedavi planına dahil edebilir. Diğer bireyler kendilerini ifade etmekte zorlanabilirler. Müzik onlara, kelimeler işe yaramadığında nasıl hissettiklerini ifade etmeleri için bir yol sunabilir.

Müzik terapistleri, birinin ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasında da önemli bir rol oynayabilir. Önemli sağlık sorunları yaşayan kişiler, başucunda veya tıbbi tedavi görürken müzik dinlemekten yararlanabilir. Müzik terapisinin insanları tedavi etmedeki etkinliğini destekleyen araştırmalar da var.

En Popüler:  Okul Psikoloğu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Müzik Terapisti Kimdir?

Yunan mitolojisine göre Orpheus, kaybolan aşkını yeraltı dünyasının karanlığından kurtarmak için müziğin gücünü kullandı. Günümüzün müzik terapistleri, özel bakıma ihtiyaç duyan hastalara ulaşmak için müzik parçalarını iyileştirici bir güç olarak kullanıyor. Müzik terapistleri, engelli, yaralanan veya hastalıkları olan kişilerle müzik temelli tedavi programları geliştirir. Müşterilere refahlarını iyileştirmek için müziği nasıl kullanacaklarını öğretirler. İnsanların yaşam değişikliklerine uyum sağlamasına, daha az endişeli ve depresif hissetmesine ve genellikle daha net düşünme ve daha olumlu duygular yaşamasına yardımcı olabilir.

Deneyimli müzisyenler bu alana klavye, gitar veya perküsyon gibi enstrümanlar söyleyip çalma becerisiyle girerler. Belirli bir müzikal deneyim tasarlamak için müşterinin ihtiyaçlarını ve müziğin farklı yönlerine olan ilgilerini değerlendirirler. Bu durum enstrüman çalmayı, şarkı söylemeyi ve hareket etmeyi veya müzikle dans etmeyi içerebilir veya bir terapist hastalara müzik çalabilir ve onları resim yapmaya, meditasyon yapmaya veya sadece dinlemeye davet edebilir.

Genel müzik terapistleri işverenleri arasında genel hastaneler, psikiyatri hastaneleri, rehabilitasyon tesisleri, bakım evleri ve okullar bulunur. Bazı müzik terapistleri kendi özel muayenehanelerinde çalışır. Çoğu müzik terapistinin kendi alanında lisans derecesi vardır. Birçok işveren ulusal sertifikasyonu tercih eder. Bu profesyoneller, bazı hastalar için tek başına kelimelerin asla ulaşamayacağı bir şifa düzeyini ortaya çıkarmak için bir terapistin bilgisini güçlü müzik becerileriyle birleştirir.

Kaynakça

  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 29-1125.02.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu