Muhasebeci Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Muhasebeci Nedir?

Bir muhasebeci, ister büyük bir şirket ister küçük bir işletme olsun, herhangi bir işte en önemli rollerden birine sahiptir. Çünkü para akışını takip ediyor ve kaydediyorlar.

Muhasebeciler, güncel yönergeleri izleyerek tüm para işlemlerinin doğru olduğundan ve tüm bu işlemlerin yasal olduğundan emin olurlar. Bir şirket için tam zamanlı olarak veya defterleri veya vergi beyannamelerini yapmak için sözleşmeye dayalı olarak çalışabilirler. Ayrıca finansal kararlarında, vergi beyannamelerinde veya parayla ilgili diğer konularda yardımcı olmak için bireyler için çalışabilirler.

Muhasebeci Ne Yapar?

Muhasebeciler, bir şirketin, kuruluşun veya bireyin sağlığının resmini çizmek için sayıları ve finansal tabloları kullanır. Matematik, muhasebe, hukuk ve finans alanındaki becerilerini kullanarak kar ve zararları analiz ederler. Yatırımcıların ve işletme sahiplerinin, bir şirketin belirli bir süre boyunca nasıl performans gösterdiğini görmek için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlarlar. Bu bilgiler, bir şirketin raporunun ve yasal dosyalama raporlarının temelini oluşturur.

İşte bir muhasebecinin sahip olabileceği görevlerden bazıları:

 • Bordro gereksinimlerini belirler; maaş bordrosu verilerini korur; Aylık maaş bordroları hazırlar ve işler
 • Denetimlerin tamamlanmasında iç ve dış denetçilerle etkileşime girer
 • Personel, satıcılar ve müşterilere fatura faturalarını ve muhasebe politikalarını açıklar
 • Bütçeleri, gelirleri, giderleri, maaş bordrosu girişlerini, faturaları ve diğer muhasebe belgelerini hazırlar ve inceler
 • Yerel, devletve özel finansman için bütçeleri ve harcamaları analiz eder ve gözden geçirir, sözleşmeleri ve hibeleri inceler
 • Kar ve zarar tabloları ile aylık kapanış ve maliyet muhasebesi raporları hazırlar
 • Gelir ve harcama eğilimlerini analiz eder ve uygun bütçe seviyeleri önerir ve harcama kontrolü sağlar
 • Genel muhasebe hesapları gibi hesaplara girişler hazırlamak ve ticari işlemleri belgelemek için finansal bilgileri derler ve analiz eder
 • Şirketin otomatikleştirilmiş finansal sistemleri için finansal verilerin ve raporların girişini ve işlenmesini denetler
 • Muhasebe tutarsızlıklarını çözer
 • Muhasebe ve muhasebe kontrol prosedürlerinin uygulanmasını oluşturur, sürdürür ve koordine eder
 • Finansal veri tabanlarını, bilgisayar yazılım sistemlerini ve manuel dosyalama sistemlerini önerir, geliştirir ve sürdürür

Muhasebe Türleri:

Kamu muhasebesi – Bu durum halka yönelik bir muhasebe hizmeti olacaktır ve özel muhasebeden daha profesyonel olduğu düşünülmektedir. Sertifikalı ve sertifikasız serbest muhasebeciler, kamu muhasebe hizmetleri sağlayabilir.

Özel Muhasebe – Bu durum bir muhasebecinin işveren-işçi bazında maaş aldığı tek bir firma ile sınırlı muhasebe olacaktır. Bu terim, işveren bir kamu kuruluşunda olsa bile kullanılır.

Ulusal Gelir Muhasebesi – Normal iş kavramından ziyade, milli gelir muhasebesi ekonomik veya sosyal bir kavram kullanır. Bu tür muhasebe, bir ülkenin yıllık satın alma gücünün tahminlerini sağlar.

En Popüler:  Biyoistatistikçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Güvene Dayalı Muhasebe – Bu tür bir muhasebe, bir mütevelli, icracı veya yönetici tarafından yapılır. İş, mahkeme tarafından veya mahkeme yetkisi altında verilebilecek kayıtları tutmak ve raporları hazırlamaktır.

Fon veya Devlet Muhasebesi – Bu tür bir muhasebeci, kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya hükümet şubeleri için çalışır. Çift girişli muhasebe sistemi, geleneksel muhasebe ile aynı şekilde kullanılır. Özel fon muhasebesi de kullanılmaktadır.

Adli muhasebe – Adli muhasebe, fiili veya beklenen anlaşmazlıklar veya davalardan kaynaklanan sorunlara bakar. Adli muhasebeciler genellikle bir duruşmada uzman kanıtı vermek zorundadır. Tüm büyük muhasebe firmalarının uzman adli muhasebe departmanları vardır ve bu gruplar içinde daha da fazla alt uzmanlık olabilir. Bazı adli muhasebeciler, sigorta talepleri, kişisel yaralanma talepleri, dolandırıcılık, inşaat veya telif hakkı denetimlerinde uzmanlaşabilir.

Yatırım Muhasebesi – Yatırım muhasebesi, portföy muhasebesi veya menkul kıymet muhasebesi – tüm eşanlamlıları menkul kıymetler, emtialar veya bir yatırım fonu gibi bir yatırım fonunda tutulan gayrimenkul gibi bir yatırım portföyünün muhasebeleştirilmesi sürecini tanımlar.

Muhasebeci Nasıl Olunur?

Muhasebeciler farklı kişiliklere sahiptir. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Muhasebecinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Muhasebecinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Hemen hemen her işletmenin bir muhasebeci olması veya birinin hizmetlerini kullanması anlamında bir muhasebeci için genel bir çalışma yeri yoktur. Büyük bir şirketin birçok muhasebeci çalıştıran bir muhasebe departmanı olabilir. Veya bir şubede, bölge veya merkez ofisteki bir amire rapor verebilecek tek bir muhasebeci olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Muhasebe öğrencileri için bazı iyi tavsiyeler nelerdir?

Sınıfa katılmak, ev ödevlerini tamamlamak, iyi notları korumak, bir işte çalışmak ve sosyal bir yaşamda sıkışmaya çalışmak sorumlu bir şekilde yönetilmesi gereken şeylerdir. Muhasebe diploması almakla ilgilenen birinin kendi kendini motive etmesi ve disiplinli olması gerekir.

Güçlü matematik becerileri, hesaplamalar, veri analizi, elektronik tablolar, genel muhasebe uygulamaları, gelir vergisi, maliyet muhasebesi, dolandırıcılık önleme, denetim bunların hepsi alınacak konulardır. Bunları ilginç bulmazsanız, muhasebe mesleği size göre olmayabilir. Haftada elli ila yetmiş saatinizi verileri inceleyerek ve sayıları hesaplayarak geçirmenin rahat olup olmayacağını kendinize sorun.

Bir gün firmada ortak gibi üst düzey bir pozisyona gelmeyi arzuluyorsanız, kişilerarası beceriler geliştirmek ve erkenden güçlü ağlar kurma becerisine sahip olmak başarınız için çok önemli olacaktır.

Muhasebeci olmak nasıl bir duygu?

Bir muhasebeci düşündüğünüzde, belki de bütün gün sayıları sıkıştırmaktan başka bir şey yapmayan oldukça zeki birini hayal ediyorsunuzdur, onun eli hesap makinesinde bulanıktır.

En Popüler:  Finansal Analist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu görüntü geçmişte kaldı. Bu günlerde, muhasebe daha çok bir ekip çalışması ve muhtemelen bir ekibin genç bir üyesi olarak başlamanız muhtemel. Şirket mali tablolarını hazırlamaktan, bir müşterinin mali tablolarını denetlemekten veya belki müşterilerle bire bir zaman geçirmekten ve onlara benzersiz muhasebe konularında yardımcı olmaktan sorumlu olabilirsiniz.

Günümüz dünyasında muhasebeci olmak, diğer insanlarla işbirliği yapma ve iletişim kurma yeteneğine sahip olmanın yanı sıra mükemmel dedektiflik ve problem çözme becerilerine sahip olmak demektir. Bu kariyere dahil olan görevler, birçok insanın düşündüğünden çok daha çeşitlidir.

Muhasebeci ve bir denetçi arasındaki fark nedir?

Bir şirketin muhasebe süreçlerinden hem muhasebeci hem de denetçi sorumlu iken, iki meslek arasında bazı farklılıklar vardır.

 • Muhasebeci genellikle çalıştıkları şirketin bir çalışanıdır ve bir muhasebeci tarafından yapılan işler günlük olarak yapılır.
 • Denetçi Öte yandan, muhasebecinin çalışmalarını üç ayda bir veya yıllık olarak gözden geçirmekten sorumludur ve genellikle bunu yapmak için dışarıdan bir firmadan işe alınır.

Özetle, bir muhasebeci şirket için mali tabloları oluşturacak ve denetçi, doğru olduklarından emin olmak için mali tablolara bakacaktır.

Aktüer ve bir muhasebeci arasındaki fark nedir?

Hem aktüerler hem de muhasebeciler aynı bilgilerle çalışır, her ikisi de finansal verileri işler ve her ikisi de istatistik üretir. Yine de her biri farklı iş işlevlerini yerine getirecek ve farklı amaçlara hizmet edecek.

Aktüerlerin çoğu sigorta sektöründe istihdam edilir ve öncelikle riskle ilgilenir. Gelecekte meydana gelen bir olayın (kaza veya doğal afetler gibi) istatistiksel olasılığını sağlayacak ve yöneticilere, olumsuz olayların olası mali etkilerini nasıl azaltabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunacaklardır. Ayrıca sigorta şirketlerine ne kadar prim alacaklarını ve hangi müşterileri sigortalayacaklarını da bildirirler.

Muhasebeciler, finansal bilgileri kaydederek parasal işlemleri gerçekleştiren bireyler veya kuruluşlarla birlikte çalışır. Görevleri arasında mali analiz ve raporlama, vergi beyannamelerinin hazırlanması, hesapları denetleme veya çok çeşitli mali konularda danışman olarak hareket etme de olabilir. Görevleri genel olarak bir aktüatörünkinden daha geniştir.

Yeminli Mali Müşavir olmak ne kadar zor?

Yeminli muhasebeci unvanı, ABD dışındaki dünyanın birçok ülkesindeki muhasebe profesyonellerine verilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeminli muhasebeci atamasının eşdeğeri, sertifikalı serbest muhasebeci.

Başarılı olmak için gerekli bilgiyi edinmek ve gerekli yetenekleri geliştirmek zor, ayrıntılı ve talepkar olabilir. Sınıfların, öğrenimin, iş deneyiminin ve diğer taahhütlerin tüm sorumluluklarını yerine getirmek için odaklanmak ve organize olmak son derece önemlidir.

Sonunda, işverenler sahip olduğunuz yeteneklere ve eğitime değer verecek ve bu onlara işyerinde gerekli olanı sağlayacağınız konusunda güven verecektir.

Muhasebe bir sanat mı yoksa bilim mi?

Muhasebe, yaratıcı muhakeme ve beceriler gerektirdiği için bir sanat olarak kabul edilebilir. Muhasebe fonksiyonlarının iyi bir şekilde yerine getirilebilmesi için disiplin ve eğitim gereklidir.

Muhasebe, bir bilgi birikimi olduğu için bir bilim olarak da kabul edilebilir. Fakat kurallar ve ilkeler sürekli değiştiği ve geliştiği için, kesin bir bilim olarak kabul edilmez.

Muhasebe okumaya değer mi?

Analitik çalışmayı seviyorsanız, kariyer olarak muhasebe oldukça ilginç olabilir. Amacınız iş güvencesi ile istikrarlı bir kariyere sahip olmaksa ve başka birinin işi için değerli bir varlık olacaksanız, muhasebe iyi bir seçimdir. Harika iş fırsatları, etkileyici maaşlar ve muhasebe için güçlü bir talep var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu